Kuzey ışıklarını görmek için çok somut bazı koşulların yerine gelmesi şart. En baştan anlaşalım. Bu bir doğa olayı. Göreceğinizin garantisini veremem. Ama hangi koşullara dikkat ederseniz görme şansınız artar bunları söyleyebilirim. Zaten bunları iyi bilen birinin kuzey ışıkları fethinden eli boş döndüğünü de görmedim. O yüzden anlatması benden, dersinize çalışması sizden.

Ben iși şansa bırakmayı sevmem. Garanticiyimdir. Ama söz konusu bu kadar büyük bir hayali gerçekleştirmekse, garanticilik yeterli olmaz. Risk de alacaksınız. Ama bu riski mümkün olan en düşük seviyeye indirmek mümkün. Benim gibi görememe riskini en aza indirmek isteyenler, yola çıkarken bu yazının çıktısını falan alsın. Bu yazı ile birlikte Kuzey Işıkları İçin Gidebileceğini En İyi 5 Yer , İsveç Laplandı Hakkında Herşey , Kuzey Işıkları Nedir? ve Kuzey Işıkları Turu Nasıl Planlanır? yazılarımı da mutlaka okuyun. Özellikle bu yazıyla birlikte Kuzey Işıkları Nedir? yazımı okumanız, kuzey ışıklarını tanımanız ve görme şansınızı arttırmanız için size çok yardımcı olacak. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomu da izlemeyi unutmayın.

Elinizde Olmayan Koşullar

Kuzey ışıklarını görmek için birden fazla faktörün bir arada olması gerektiğini 56375983 kez tekrarladık. İyi haber, bunların bazıları sizin müdahale edebileceğiniz koşullar. Kötü haber, bazıları sizin elinizde değil. İlk olarak elinizde olmayanlar ile başlayalım.

Solar Aktivite

Bu konunun detaylarına Kuzey Işıkları Nedir? yazımda uzun uzadıya girmiştim. Kuzey ışıklarını görebilmemiz için mutlak suretle gereken ilk koşul güneşin sebep olduğu solar aktivite. Bu olmazsa, diğer koşulların da pek bir anlamı kalmıyor diyebiliriz.

Fotoğraf: Lights of Vikings tarafından çekildi.

Bu sizin kendinizi de yırtsanız değiştiremeyeceğiniz bir bileşen maalesef. Bu konuda tek yapabileceğiniz şey ragbinize dua etmek.

Açık Hava

Yukarıdaki ilk koşulun gerçekleştiğini varsayarsak, en olmazsa olmaz ikinci koşul açık ve berrak bir hava. Bulutlu bir hava, kuzey ışıklarını görmenizin önündeki en büyük engel. Görebilmek için yıldızları net şekilde seçebildiğiniz tertemiz bir havaya ihtiyacınız var.

İyi haber şu ki, açık hava bileşenini, bir noktaya kadar değiştirebilirsiniz. Mümkün olan en geniş alanda seyahat edebiliyor olmanız, görme şansınızı ciddi ciddi arttıracaktır. Bulunduğunuz yerde hava bulutlu ise, yakın çevredeki bölgelerin anlık tahminlerine bakarak, ivedi şekilde yer değiştirme imkanınız varsa bu mükemmel bir nimet. Şansınızı ciddi şekilde arttıracak.

Şans Faktörü

İlk iki koşul yerine gelse bile, bu kuzey ışıklarını kesin göreceğiniz anlamına gelmiyor 🙂 Bu da elinizde olmayan şans faktörü demek. Hava açık ve solar aktivite olsa da, yoğunluğu yeterli olmadığı sürece kuzey ışıkları insan gözüyle algılanabilecek dalga boyuna ulaşmaz. Bu durumda da göremezsiniz. Aynı şekilde solar aktivite çok iyi, ama hava sürekli kapalıysa yine göremezsiniz. Yani her iki koşulun da bir arada olması şart oğlu şart.

Fotoğraf: Lights of Vikings tarafından çekildi.

Elinizde Olan Koşullar

Evet, bazı şeyler bizim dışımızda gelişiyor. Ama neyse ki geri kalanlara müdahale edebiliyoruz. Bu yüzden aşağıdaki maddeleri de sakın göz ardı etmeyin.

Karanlık

Karanlık dediysek, zifiri karanlıktan bahsediyoruz. Bulunduğunuz yer ne kadar karanlık olursa, ışıkları o kadar iyi göreceksiniz. Aktivite zayıf bile olsa, ışık kirliliğinden uzak olan bir yerde olmanız demek gözlerinizin zayıf olan kuzey ışıklarını da seçebiliyor olması demek.

Bu yüzden karanlık koşulunu sağlamak adına seyahatlerinizi karanlık süresinin en uzun olduğu dönemlere denk getirebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki belirteceğim unsuru da sağlarsanız, şehir ışıklarından kaçabilmek ve karanlık yer bulmak çok kolay olacaktır.

Bu konuda son olarak yer seçiminizin büyük önem taşıdığını belirtmem gerek. İsveç Laplandı bu konuda kesinlikle en iyi yer. Yapılaşma o kadar az ki, zifiri karanlık yer bulmak çok kolay. Finlandiya Laplandı bu konuda İsveç kadar iyi değil. Seyahatinizi planlamadan önce yer seçiminizi yapmak için mutlaka Kuzey Işıkları İçin Gidebileceğini En İyi 5 Yer yazımı okuyun.

Mobilite

Özetle altınızda araç olması. Ya da sizi kolayca bir yerden bir yere taşıyacak şoförlü bir vasıta. İkinci seçeceği ilkinden daha fazla öneriyorum. Çünkü bölgeyi bilmiyorsunuz, kış koşulları ağır vb bir sürü uğraşmak istemeyeceğiniz faktör demek ilk seçenek. Başka şeyleri kontrolünüz altında tutmaya çalışmaktansa full time gözlerinizi açık tutarak kuzey ışıklarına odaklanmak en güzeli.

Kuzey ışıkları gezisi planlarınız için sormak istediğiniz soruları yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bana Instagram hesabıdan DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

3 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *