WİZZAİR UÇUŞ DENEYİMİ – BOARDİNG, CHECK-IN- BAGAJ, KABİN İÇİ SERVİSLER

in
Gezi Tüyoları,Low Cost Havayolları,Uçuş Deneyimleri,WizzAir

WizzAir bilet fiyatları ve Türkiye’den başlattığı yeni uçuş noktaları ile hepimizin yüzünü güldürdü. Bundan böyle bu sitenin müdavimleri sıkça bu havayolunu kullanmaya başlayacak. Bu yüzden ben de üzerime düşeni yapıyor ve sizlere bu havayolunu kullanmadan önce bilmeniz gereken tüm detayları aktarıyorum.

Seyahatin keyiflisi ve ucuzu makbuldür. Bu slogandan yola çıkarak işin “ucuz” kısmı ile ilgili size çözüm getirmek boynumun borcu. Malum, Euro 30 TL’ye dayandı. Hatta belki siz bu yazıyı okurken 30 TL olduğu günleri mumla arıyor olacağız.

Tam da bu noktada düşük maliyetli ama bir o kadar da ayrıcalıklı bir havayolu olan WizzAir yüreklerimizi kazanıyor. Bilet fiyatları nispeten uygun, servisler ücretli olsa da aldıkları ücretin karşılığını veriyor değil, hakkıyla veriyor. Gelin biz bu havayolunu, “premium low cost” olarak sınıflandıralım 🙂 Başlamadan önce WizzAir Havayolu İncelemesi yazımı okumayı da unutmayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan WizzAir Uçuş Deneyimi videomu da mutlaka izleyin.

Check-İn Süreci

WizzAir’da check inlerinizi kendiniz yapmanız gerekiyor. Tabi ki bu kural en düşük ücretten paket seçip bilet aldığınız durumda geçerli. Eğer paketiniz Wizz Plus&Flex ise uçuşa 30 gün kala online check in hakkınız oluyor Koltuk seçimi hakkınız da olduğu için otomatik check in yapılıyor adınıza.

Eğer en düşük ücretten bilet satın aldıysanız ve kendi check inlerinizi size verilen sürede yapmadıysanız, kontür check in ücretli. Ceza ödemek istemiyorsanız, mutlaka WizzAir’dan gelen bildirimleri kontrol edin.

Biz WizzAir uçuşu için biletlerimizi kiwi.com üzerinden aldık. Kişi bize check in zamanı gelmeden önce defalarca mail gönderdi ve pasaport bilgilerimizi kendilerine göndermemizi istediler. Cezalı check-in yapmak zorunda kalmamamız için gönderdiğimiz pasaport bilgileri ile bizim adımıza check in yaptı. Ve biniş kartlarımızı bize yine mail yoluyla gönderdi. Bu hizmetten aşırı memnun kaldığım da bu kadar övgüden anlaşılıyordur 🙂

Check in işleminizi mobil uygulama veya web sitesi üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Koltuk Seçimi

Düşük pakette tabi ki kafanıza göre koltuk seçemiyorsunuz. Seçim ücretli. Eğer aynı pnr üzerinde birden fazla kişi varsa sistem kimin bahtına nereyi atarsa oraya oturmak boynunuzun borcu. Koltuk seçimi için para öderseniz o başka.

WizzGo paket seçerseniz, belirli koltukları ücretsiz olarak seçebiliyorsunuz. Wizz Plus&Flex pakette ise tüm uçak emrinize amade. İstediğiniz koltuğu seçebilirsiniz.

Biniş Kartı

Online check in yaptıktan sonra size gönderilen barkodlu biniş kartlarınız ile rahatlıkla boarding kapısına gidebilirsiniz. Ama bu kural Schengen bölgesi engeline takılabilir. Schengen bölgesi dışından, Schengen bölgesi dahilindeki bir yere uçacaksanız, o zaman mutlaka biniş kartlarınızı havalimanına gitmeden önce bastırın. Havalimanına gittiğinizde de kontlara gidip Schengen vizenizi göstermeyi ihmal etmeyin.

Bagaj Prosedürleri

En çok soru gelecek kısım. “Şöyle bagajım var kabine sokabilir miyim”, “böyle hile yapıcam sizce çakarlar mı” :))

En düşük ücrette bagaj hakkınız elbette yok. Sadece ön koltuk altına sığacak boyutta sırt çantası alabilirsiniz. Biletinizi alırken bu paketi seçerseniz zaten size uçak altı bagaj satın alma hakkı da veriyor. Fakat bu bagajların fiyatları sabit değil. Gidiş farklı dönüş farklı fiyata olabiliyor. Eğer düşük paket seçiyor ve üzerine bagaj ekliyorsanız, kesinlikle bagaj hakkınızı biletinizi satın alırken alın. Sonra üzülürsünüz 🙂

Elbette biletinize sonradan da bagaj ekleme seçeneğiniz mevcut ama bu seçenek biraz daha pahalıya mal olabilir. En düşük ücretten bilet alıp sonra havalimanına elinizde kocaman bir bagajla kontlara dayanırsanız o zaman paşa paşa kredi kartınızı da hazır edin. Çünkü bunun bedeli de valiziniz kadar ağır olacak 🙂

Sırt çantanızın da belirtilen ölçülerden büyük olması durumunda boarding esnasında kredi kartınızı hazır etmeniz gerekecek. Hafif bir boyut büyüklüğü büyük problem teşkil etmiyor elbette. Ama sırt çantası harici ikinci bir çantanız varsa veya kabin boy da olsa valiziniz varsa onun affı yok maalesef. Kabin boy valizle binecekseniz, uçuş öncesi bunu da satın alabilirsiniz. Boardinge bırakmayın.

Sosyal medyada gördüğünüz türlü çeşitli bagaj hilelerine başvurmak size kalmış. Ben bu konuda herhangi bir yorumda bulunamam. Böyle şeylerle uğraşmak yerine de paşa paşa parasını ödeyip bagaj hakkı almayı tercih ederim 🙂

WizzGo ve Wizz Plus&Flex paketlerde zaten belirli oranlarda uçak altı bagaj ve kabin bagajı hakkınız var. Sadece kg hakkınızı aşmamaya özen göstermelisiniz.

Boarding Süreci

Budapeşte’de boarding esnasında uçağın kabin ekiplerine boardingden sadece 5 dakika önce teslim edilmiş olması çok dikkatimi çekti. Bu kadar geç bir uçak teslimi ilk defa gördüm. Boardingi başlattıktan sonra da insanları körükte 10 dakikaya yakın beklettiler çünkü belli ki uçak hazır değildi. Havalimanı operasyonel aksaklığı gibi görünen bu pürüz, şirketin merkezi olan havalimanından yaşandığı için bence bir eksi puandı. Fakat buna rağmen uçuş rötara girmedi. Sadece körükte dakikalarca ayakta ve sırtımızda çantalarla bekletilmek hoş değildi.

Bunun dışında boarding ile ilgili hiç bir aksaklık olmadı. Elbette her low cost şirkette olduğu gibi WizzAir’da da boarging kuyruğundaki kişileri baştan başa dikizleyip bagaj yoklayan bir WizzAir personeli vardı.

Kabin İçi Servisler

Kabin içi ücretli hizmet bakımından en beğendiğim havayollarından biri oldu. Çünkü gerçekten güzel bir menüsü var. Ücretli de olsa, aldığınız ikramlar ile çok keyifli bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz. Kahvesinden, Baileys’ine kadar o kadar çok çeşit var ki low cost değil, first class bir havayolunda uçuyormuş hissi veriyor. Fiyatlar da makul diyemesem de yüksek değil. Ödemelerinizi kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.

Günlük “deal” menüleri seçerseniz, bunlar daha karlı. Örneğin bir çay ve bir sandviç gibi. Ya da iki bira. Bunlar gibi avantajlı şeyleri de mutlaka değerlendirin.

Servislerin sunum olarak da güzel olduğunu söylemeliyim. Ban kabin içinde çay aldım ve pek çok low cost havayolunda olduğu gibi kıytırık bir plastik bardak içinde sıcak su verip poşet çayı kafama fırlatmadılar. Ücretli servisin karşılığında özenli bir sunumun olmasını çok hoş buldum. Bu noktada havayolu benden yıldızlı pekiyi aldı 🙂

Kabin içinde para harcamak istemiyorsanız, yanınıza mutlaka yiyecek içecek bir şeyler alın. Özellikle uçuşunuz uzunsa tedarikli olun.

Menüde sadece yeme-içme değil, duty free seçenekleriniz de var. Havalimanlarındaki fiyatlar ile karşılaştırmadım ama değerlendirmekte fayda var.

Uçak içi tüm anonslar İngilizce. Macaristan menşeili bir şirket olmasına rağmen çok uluslu bir şirket aynı zamanda. Bu yüzden tüm anons ve uyarılar İngilizce.

Rahatlık

Kabin içi standart bir rahatlıkta. Koltuk aralıkları dar. Ama koltuklar fena değil. Uyuyabiliyorsanız zaten kuş gibi ferah bir yolculuk sizi bekler. Ama benim gibi uyuyamayanlar oyalanacak bir şeyler bulsun binmeden önce 🙂

Ön koltuk altına çantanızı yerleştirdiğiniz zaman gerçekten feci derecede daralıyor yeriniz. Bu yüzden sırt çantalarınızı baş üstü dolaplarına yerleştirin ki en azından bacaklarınız biraz rahat etsin.

Kabin içinde kalkış sonrası yer değiştirme ile ilgili ketum davrandıklarını ve yer değişikliğine izin vermediklerini, çünkü koltukların parayla satıldığını, bu yüzden kabin içinde yer değişiminin yasak olduğunu söyleyenler oldu. Kalkış sonrası yer değişimine izin vermemiş kabin ekipleri. Benim bindiğim uçakta boş bir santim bile olmadığı için yer değiştirmeyi deneyemedim. Deneyen ve böyle bir şeyle karşılaşan olduysa, yorumlara yazsın lütfen.

WizzAir ile ilgili tüm sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca bana Instagram hesabımdan DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Tags :

wizzair, wizzair bilet, wizzair checkin, wizzair istanbul, wizzair türkiye

Share This Post :

3 Responses

  1. Merhaba değerli bilgiler için sağolun. kiwi üzerinden bilet aldım check in yapıldı dendi fakat uçuş kartı oluşturmaya çalıştığımda kontuara gidin yazıyor ne yapmalıyım ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *