TÜRKİYE’DE MUTLAKA DENEYİMLEMENİZ GEREKEN TREN ROTALARI

in
Gezi Tüyoları,Tren Rotaları,Türkiye

Tren rotaları özellikle son dönemde ülkemizde gittikçe popüler hale geliyor. Doğu Ekspresi'nin önlenemez yükselişi ile birlikte bilet bulmak gittikçe zorlaştı. Ve gezginler bu deneyim için yeni alternatifler bulma telaşına düştü. Biz de sizi zahmetten kurtarıp, ülkemizin en güzel tren rotalarını listeledik.

Tren yolculuğu bakımından gerçekten şanslı bir ülkede yaşıyoruz. Her yerden her yere trenle ulaşım imkanımız var. İster uzun, ister kısa olsun, tren yolculuğu her zaman çok keyifli bir ulaşım. Üstelik de ekonomik.

Ayrıca tren yolculuğu ile ismini dışarıya duyurma potansiyeli olan az sayıda ülkeden de bir tanesiyiz. Millet trenden sarkmak için Sri Lanka’lara, Hindistan’lara gitmeye kalkıyor. Manzara görücem diye Bernina Ekspresi’ne avuç dolusu para döküyor. “Ülkemiz cennet yeeeeğeeeen” diye boşuna demiyoruz. Bu saydığımız trenlerin alası bizim ülkemizde zaten var.

Bu yüzden tren yolculuğu meraklıları için hem keyifli hem de rahatlıkla bilet bulabileceğiniz rotaları listeledik. Biz bunların bazılarını çoktan deneyimledik. Bazıları ise hala listemizde. Deneyimledikçe sizlerle de paylaşacağız.

İlk önerimiz tabi ki sağır sultanın bile duyduğu Doğu Ekspresi olacak. Çünkü deneyimlediklerimiz arasında en çok onu beğendik.

Listelediğimiz tüm tren hatları, TCDD’nin ana hat trenleri ve hepsinin yataklı ya da kuşetli seçenekleri var. Yani “yatarak” seyahat edebileceğiniz rotalar. Dolayısıyla hepsinin yolculuk süresi 12 saatten fazla. Eğer bu hatlarla yolculuk yapmak isterseniz planlarınızı bu süreyi göz önüne alarak yapmakta fayda var.

Doğu Ekspresi/Turistik Doğu Ekspresi

Ankara-Kars, Kars-Ankara rotasında gidip gelen bu hat, bizim ilk deneyimlediğimiz tren rotasıydı. Biz iki kez bindik. İlk bindiğimizde henüz pek kimsenin bu rotadan haberi yoktu 😁. Ve o dönemde fiyatı gerçekten çok uygundu. Bu yüzden de genelde düşük bütçeli ve sırt çantalı genç gezginlerin ağındaydı.

Doğu Ekspresi bir anda ciddi şekilde patladı ve bu popülerleşme ne yazık ki Doğu Ekspresinin cılkının çıkması ile sonuçlandı. Biz ikinci kez bindikten hemen sonra Doğu Ekspresi’nin “turistik” versiyonunun seferlerine başlayacağı haberi çıktı. Ve biz iyi ki önceden binmişiz demekten kendimizi alamadık.

Bolca trenden sarkmalı, sazlı sözlü, manzaralı ve çok eğlenceli bir rota Doğu Ekspresi. Bu trende çalışan personel de artık gide gele bu eğlenceye kendini kaptırmış durumda. Gelip kompartman süslerini teftiş eden personel bile var 😄.

24 saat süren bu rotayı, özellikle ilk kez anahat treni deneyimleyecek yolculara öneriyoruz. Bunun çoktan deneyimlemiş olanlar için ise başka önerilerimiz var.

Van Gölü Ekspresi

Tatvan-Ankara, Ankara-Tatvan rotasındaki bu hat da bizim favorilerimizden bir diğeri. Van’a uçarak Van Gölü etrafında bir tam tur atabilir ve ardından trene binerek Ankara’ya dönebilirsiniz. Biz de gölün etrafında bir tam tur atıp, Tatvan’da rotayı bitirerek tren ile Ankara’ya geri dönmüştük.

Donec scelerisque enim non dictum aliquet. Sed ec nunc. Suspendisse volutpat elit nec nisi congue tristique eu at velit. Curabitur pharetra ex non ullamcorper condimentum. Morbi sit amet dui convallis, mattis augue id, ullamcorper massa. Fusce vulputate sodales hendrerit.

En az Doğu Ekspresi kadar keyifli bir rota. Fakat bu trenin her gün seferi yok. Sefer saatlerine ve günlerine bu linke tıklayarak göz atabilirsiniz.

Güney Kurtalan Ekspresi

Başlangıç noktası Siirt-Kurtalan olsa da bu tren hattı genelde Diyarbakır’a gitmek ya da Diyarbakır’dan dönmek için tercih ediliyor. Biz de trene Diyarbakır’dan bindik. Doğu Ekspresini çoktan deneyimlediyseniz ve yeni bir rota arıyorsanız kesinlikle denemeye değer. Ama Doğu Ekspresi gibi turistik bir deneyim arayanlara göre bir tren olmadığını net şekilde söyleyebiliriz.

Kurtalan Ekspresi rehberimizi okumak için linke tıklayabilirsiniz.

İzmir Mavi Treni

Biran önce deneyimlemek için can attığımız rotalardan bir diğeri. Bu hat ilk üç başlıkta belirttiklerimizden farklı olarak, diğerlerine göre daha kısa. Yolculuk yaklaşık olarak 16 saat sürüyor. Fakat bu trende de kompartmanlar diğerleri ile aynı.

Bu hat İzmir-Ankara arası çalışıyor. Sefer günlerine ve saatlerine bu linke tıklayarak göz atabilirsiniz.

4 Eylül Mavi Treni

Malatya-Ankara, Ankara-Malatya arası çalışan anahat trenlerinden bir tanesi. Bu anahat treninde kuşetli kompartman seçeceği olduğu için rahat bir yolculuk yapma imkanınız var.

En büyük artısı ise henüz isminin çok fazla gezgin tarafından duyulmamış olması. Deneyimlemek isteyenler elini çabuk tutsun. Çünkü bir kere duyulmaya gördü mü bu tren rotaları fena şekilde patlıyor.

Sefer saatlerine ve günlerine bu linke tıklayarak bakabilirsiniz.

Konya Mavi Treni

Konya-İzmir ve İzmir Konya hattından sefer düzenleyen bu hat, bizim en çok denemek istediklerimizden bir tanesi. Yataklı kompartman seçeceği de olması en büyük avantajlarından bir tanesi.

Sefer günleri ve saatleri için bu linke göz atabilirsiniz.

Tren rotaları ile ilgili tüm sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca Instagram hesabımız üzerinden DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Tags :

doğu ekspresi, doğu treni, güney ekspresi, izmir mavi treni, kurtalan ekspresi, van gölü ekspresi

Share This Post :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *