SCANDINAVIAN AIRLINES UÇUŞ DENEYİMİ-BAGAJ, CHECK-IN, BOARDİNG, UÇAK İÇİ SERVİSLER

in
Avrupa,Dünya,Gezi Tüyoları,İskandinavya,İsveç,Scandinavian Airlines,Uçuş Deneyimleri

Kuzey ışıkları maceramızın en tatlı kısmı, Stockholm’den Kiruna’ya uçuşumuzdu. Hayatımın en heyecanlı uçuşlarından bir tanesini yaptığım havayolu olması bir yana, Scandinavian Airlines gerçekten denediğim en konforlu havayollarından biri. Bu havayolu ile ilgili tüm deneyimlerimi sizin de faydalanmanız için paylaşıyorum.

Her uçuş yeni bir heyecan demek benim için. Bu yüzden yeni havayolları denemeyi de, bildiğim havayolları ile uçmak kadar çok seviyorum. Hatta bunları sizlerle paylaştığım için daha bile heyecan verici benim için. Bu yazı ile birlikte SAS’i daha yakından tanımanız için paylaştığım Scandinavian Airlines Havayolu İncelemesi yazımı ve aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomu da izlemeyi unutmayın.

Check-In Süreci

Scandinavian Airlines check in süreci en kolay havayollarından bir tanesi. Öncelikle biletinizi aldıktan sonra, kesinlikle telefonunuza SAS mobil uygulamasını indirin. Hatta mümkünse biletinizi de mobil uygulama üzerinden alın.

Biletinizi uygulamadan almadıysanız, mutlaka pnr numaranız ile uçuşunuzu mobil uygulamaya ekleyin. Böylece kolaylıkla check in işleminizi yapabilirsiniz.

Online olarak yapmakla uğraşmak istemeyenler için İsveç’teki neredeyse bütün havalimanlarında kiosklar var. Kiosklardan talimatları takip ederek kolayca check in yapabilirsiniz. Bununla da uğraşmak istemezseniz, direk kontür check ini yapabilirsiniz. Herhangi bir ücreti yok.

Check in süreci için uzun uzun kuyruklar beklemenize gerek olmaması en sevdiğim özelliklerden bir tanesi oldu.

Koltuk Seçimi

Koltuklar sistemden otomatik olarak atanıyor. Ama eğer birden fazla kişi seyahat ediyorsa ve yolcular aynı pnrda değilse, sistem ayrı koltuklar verecektir. Bu durumda ya önce koltuk satın alacaksınız ya da kontür check ini yapacaksınız. Yoksa bizim gibi ayrı ayrı uçmanız gerekecek.

Biniş Kartı

Kiosklardan check in yaptıysanız, basılı şekilde biniş kartınızı alabilirsiniz. Mobil uygulamadan yaptıysanız, barkodlu biniş kartınızı mobil uygulama üzerinden açarak kullanabilirsiniz.

Mobil uygulamadan check in yapmış olsanız bile, kiosklardan yine de basılı biniş kartı alabilirsiniz.

Bagaj Prosedürleri

Bagaj teslimi de check in kadar kolay ve hızlı. Self bag-drop sistemi sayesinde check-in işleminiz bittikten sonra kolayca bagajınızı verebilirsiniz.

Self bag drop icing öncelikle biniş kartınız olması şart. Eğer bagaj kioskuna gittiğinizde biniş kartınız yoksa, oradaki kiosktan da check in yapıp, aynı anda bagajınızı da verebilirsiniz.

Biniş kartınızı okuttuktan sonra kiosk ekranındaki yönlendirmeleri takip ederek önce bagajınızı banda yerleştirip tartmanız gerekli. Eğer bagaj hakkınızı aştıysanız, ekstra bagaj ücretinizi de aynı kiosktan ödeyebilirsiniz. Kiloyu aşmadıysanız, makine size bir bagaj etiketi üretecek. Bu etiketi valizinizin tutma yerinin altından geçirip uç uca yapıştırmanız gerekli. Birkaç küçük yapışkanlı etiketi de valizin sağına soluna yapıştıracaksınız.

Sonrasında makine üzerindeki barkod okuyucu ile etiketin üzerindeki barkodu okutmanız lazım. Bu aşamadan sonra valiziniz kendi kendine banttan uçağa gidecek. Ve bir adet de bagaj etiketi sizde kalacak. Onu sakın kaybetmeyin. Çünkü bagajınızın kaybolması durumunda bu etikete ihtiyacınız olacak.

Bu yöntem gayet basit ve hızlı. Ama bunu yapamam diyenleri de direk kontlara gönderebiliriz.

Önemli Uyarı

Biletinizin kabin sınıfına göre bagaj hakkınızdan adet olarak fazlasına sahipseniz, uçağa biniş öncesi kapıda parça başı para alıyorlar. Stockholm kalkışlı uçuşta bu konuda problem yaşamadık. Ama Kiruna’dan dönüşte bize fazla bagaj ödettiler. Bu konuya dikkat edin.

Boarding Süreci

Biniş kartınızı alıp bagajınızı teslim ettikten sonra güvenlik kontrolü öncesi biniş kartı ve pasaport kontrolü için otomatik kapılardan geçmeniz gerekli. Basılı ya da online barkodunuzu okuttuktan sonra, eğer İsveç vatandaşı değilseniz, pasaportunuzun da ön sayfasını okutmanız gerekli. Bu ilk kontrolden sonra aynı işlemi bir kere de uçağa geçerken kapıda yapacaksınız.

Mobil biniş kartlarınızın hepsi tek bir telefonda olmasın. Check in işlemini bir kişi yaptıysa eğer, diğer kişilerin biniş kartlarını sahiplerine mutlaka göndersin.

Kabin İçi Servisler

Eğer uçuş paketinize ikram dahil değilse, ücretli olarak uçak içi sıcak yemek ya da içecek servisi alabiliyorsunuz. Kart ile ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Uçak içinde paketiniz ne olursa olsun, bir adet çay ya da kahve ücretsiz. İkram edilirse ücret ödememek için “yok kalsın” demeyin.

Uçakların içi gerçekten çok rahat. Uçuş inanılmaz konforlu. Koltuk aralıkları da hiç dar değil. Özetle yanınızdakini rahatsız etmeden yayılabilirsiniz.

Koltuk ceplerinin yanında Usb girişleri var. Bu da çok hoşuma giden başka bir özellik oldu. Telefon şarjı derdiniz olmayacak yani.

Kabin ekipleri çok güleryüzlü. Her konuda da yardımcılar. Çekinmeden her yardım isteyebilirsiniz.

Kabin içinin temizliği de dikkatimden kaçmadı. Kiruna dönüşü Stockholm’den kalkan uçak, içinden yolcular indiği halde bile tertemizdi. Tuvaletler de dahil tüm kabin pırıl pırıl.

Son olarak en beğendiğim bir diğer hizmet de kabin içi Wi-Fi oldu. Eurobonos Gold üyesi olduğunuz takdirde ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Biletiniz Plus kabin ise yine ücretsiz olarak kabin içi internet hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

Uçak içi ek hizmetler ve diğer konular için bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

SAS ile ilgili tüm sorularınızı yorum olarak iletebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarım üzerinden de sorularınızı iletebilirsiniz.

Tags :

İskandinav havayollrı, sas, scandinavian airlines

Share This Post :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *