SCANDINAVIAN AIRLINES HAVAYOLU İNCELEMESİ

in
Gezi Tüyoları,İskandinavya,İsveç,Scandinavian Airlines,Uçuş Deneyimleri

İskandinav ülkelerinde uçuş yapacaksanız tercih edebileceğiniz seçenekler az. Aman o mu aman bu mu deme lüksünüzün pek olmadığı bir bölge. Scandinavian Airlines bu seçenekler içindeki en iyilerden biri. Hatta belki de en iyisi.

İskandinav ülkelerinde aktarmasız uçuş seçeneği pek fazla değil. İstanbul kalkışlı uçuşlarda gitmek istediğiniz her şehre direk uçuş seçeneği yok. Bu yüzden direk uçuşların fiyatları da pek ucuz değil. Madem çok para veriyoruz bari rahat uçalım diyorsanız önerebileceğim en iyi seçenek Scandinavian Airlines. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomu izlemeyi ve şirket ile ilgili deneyimlerimi paylaştığım Scandinavian Airlines Uçuş Deneyimi yazımı okumayı da unutmayın.

Scandinavian Airlines Hakkında

Kısaltması SAS olmasının sebebi açılımının “Scandinavian Airlines Systems” olması. Tam Türkçe’ye çevirecek olursak, İskandinav hava taşımacılığı sistemi. Merkezi İsveç’in Stockholm şehri olsa da aslında çok uluslu bir şirket. İsveç, Norveç ve Danimarka’nın ortak bayrak taşıyıcısı. Şirket aynı zamanda Grönland’ın ulusal havayolu şirketi Air Greenland vb başka havayollarının da kurucusu.

Almanya merkezli küresel havayolu ittifakı Star Alliance’ın bir üyesi SAS. İttifakın diğer ortakları ile yapmış olduğu başka anlaşmalar da var. Yani çok sayıda code-share uçuşlar yapılıyor.

Kaynak: The New York Times

Bunun yanısıra pek çok havayolu şirketi ile Wt-Lease anlaşması da var. Bu anlaşma kapsamında havayolu şirketleri birbirlerine uçak kiralamanın yanı sıra, uçuş ve kabin ekiplerini de kiralıyor.

Uçuş Noktaları

SAS grup şirket olarak bir çok yerden bir çok yere uçuşları var. Ve bu uçuş noktaları burada listeleyemeyeceğimiz kadar uzun.

İsveç, Danimarka ve Norveç’ten aktarma ile uzun uçuşlar için tercih edebilirsiniz. Yine bu ülkeler içerisinde yapacağınız iç hat uçuşları için de tercih edebilirsiniz. Hatta yolculuğunuz Svalbard, Faroe Adaları vb destinasyonlar olacaksa, neredeyse tek tercihiniz bile diyebiliriz.

Aşağıya sizin için bazı uçuş noktalarını yazıyorum. Çok daha detaylı bilgi için bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

 • Stockholm-Goteborg
 • Stockholm-Kiruna
 • Stockholm-Lulea
 • Oslo-Tromso
 • Kopenhag-Reykjavik
 • Kopenhag-Faroe Adaları
 • Oslo-Svalbard
 • Tromso-Svalbard
 • Oslo-Trondheim
 • Oslo-Bergen
 • Stockholm-Oslo
 • Oslo-Alanya
 • Kopenhag-Alanya

Liste bunun gibi uzar gider. Türkiye’de İstanbul, Ankara gibi yerlere uçuş olmaması biraz üzücü. Ama neyse ki Alanya’ya uçuş var.

Bilet Fiyatları

Bilet fiyatlarının Avrupa standartlarına göre bile pahalı olduğunu söylemek mümkün. Ama bizim iç hat bilet satın alamadığımız paralara Avrupa içi uçuş yapma imkanınız var. Örnek olarak Kopenhag-Alanya uçak bileti tek yön 250 Euro civarı. Aslında rakam olarak yüksek, ama alım gücü ile kıyasladığımız zaman fiyat uygun diyebiliriz.

Kaynak: Aviation24.be

İç hat sayılabilecek destinasyonlarda ise fiyatlar baya uygun. Mesela Oslo-Kopenhag arası tek yön 75 Euro.

Ama tabi ki unutmamanız gereken bir husus, bu ucuz fiyatların basic paketler olması. Yani low cost havayolları mantığında, bazı hizmetlerin ücretli olduğunu bilmeniz önemli. Bir sonraki başlıkta bu konuya daha detaylı değineceğiz.

Uçuş Paketleri ve Kapsamları

Scandinavian Airlines, 2 farklı kabin sınıfı ve bu sınıfların altında 2’şer adet paket sunuyor. Bu sınıflar “Go” ve “Plus” sınıfları.

Uçak içinde kabinler arası bir ayrım yok. Ayrım sadece uçuş paketleri arasında. Paketleri de kısaca özetleyelim.

En uygun fiyatlı paket “Go light” paketi. Yani backpacker paketi de diyebiliriz. Bu pakette sadece koltuk altına yerleştirilebilen kabin çantası dahil oluyor. Eğer bagajınız varsa bu paketin astarı yüzünden pahalı. Ayrıca iade ve değişiklik de söz konusu değil.

Bir sonraki uygun fiyatlı pakette ise çok ciddi bagaj farklılıkları var. Normal koşullarda hiç bir havayolu şirketinde bagajlı ve bagajsız paket arasındaki fiyat farkı bu kadar az değil. Bu yüzden bagajınız varsa kesinlikle bunu seçin. Çünkü örneğin Kopenhag-Oslo uçuşunda “Go Smart” paketi ile “Go Light” arasında sadece 20 Euro fark var. Ve bu 20 Euro fark ile uçak içine küçük çanta artı 8 kg kabin valizi alabiliyorsunuz. Ek olarak da 23 kg uçak altı bagaj hakkınız var. Ama iade ve değişikliğin bu pakette de olmaması dezavantaj.

Go light alıp ondan sonra uçuş öncesi girip ekstra bagaj almak ya da havalimanında fazla bagaj ödemenin bedeli çok daha fazla oluyor. Bu yüzden 20 Euro gibi meblağları gözden çıkarmak daha avantajlı.

Plus sınıflarında ise “Smart” ve “Pro” paketler mevcut. Aralarındaki tek fark, Pro paketinde 2 adet uçak altı bagaj olması. Artı Pro paketinde iade ve değişiklik işlemlerinin tamamen ücretsiz olması. Smart paketinde 1 adet uçak altı bagaj var, iade ve değişiklikler ise ücrete tabi.

Aşağıdaki görselde çok daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Mil Kazanımı

SAS’in kendine ait bir sadakat programı var. Eurobonus isimli bu programa dahil olmanız durumunda, uçuş paketinize göre bonus puan kazanıyorsunuz. Eğer SAS ile sık uçuyorsanız Eurobonus programına ya da Türk Hava Yolları’nın Miles and Smiles programına mutlaka üye olmanızı tavsiye ederim.

Eğer SAS ile çok sık uçmayacaksanız ama Miles and Smiles programına üyeyseniz, SAS Miles and Smiles ile anlaşmalı olduğu için uçuşunuzdan mil kazanabilirsiniz. Ama bu uçuştan mil kazanmak için bilet sınıfınızın uygun olduğundan emin olun. SAS Go Light kabin sınıfı ve I,X,O bilet sınıfları mil kazanamıyor.

Hangi uçuştan ve hangi sınıftan ne kadar mil kazanabileceğinizi aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Bilet Satın Alma

Biletlerinizi online kanallar üzerinden çok rahatlıkla alabilirsiniz.Mobil uygulamasının da kullanımı çok kolay ve pratik. Bu linkten dil ve para birimi seçimi yaparak biletlerinizi rahatlıkla alabilirsiniz.

Koltuk Seçimi

“Go” kabin sınıflarında koltuk seçimi sistem tarafından yapılıyor. “Pro” kabin sınıflarında ise ücretsiz koltuk seçimi imkanı var.

Kabin İçi Servisler

SAS uçuşlarının inanılmaz keyifli ve konforlu olduğunu net şekilde söyleyebilirim. Kabin içi ikramları paralı ama çeşit bakımından menü çok zengin. Pahalı mı derseniz evet. Ama menü çok iyi.

Bu havayolu şirketinde sevdiğim bir başka nokta ise, kabin içinde Wi-Fi hizmeti. Eğer kabin sınıfınız “Pro” ise ücretsiz olarak kabin içi Wi-Fi hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Eurobonus üyesiyseniz ve üyelik sınıfınız yüksekse, yine faydalanabiliyorsunuz.

Boarding öncesi eğer bulunduğunuz havalimanında varsa Lounge hizmeti de var. Ayrıca eğer “Pro” sınıfında uçuyorsanız, fast track ve öncelikli boarding hizmeti de mevcut.

Tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bana sosyal medya hesaplarım üzerinden de iletişime geçebilirsiniz.

Tags :

sas, scandinavian airlines

Share This Post :

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *