Ülkemizin en güzel plajlarından bir tanesi Sarıgerme Plajı. Mavi bayraklı bu sahil şeridine her yıl binlerce yabancı turist geliyor. Yerli turistin de çok büyük ilgi gösterdiği bu sahil şeridi, uygun fiyatlı tatil arayanlar için mükemmel bir yer. Sarıgerme Plajı’nda hem günübirlik hem de kamp olanaklarını bu yazıda paylaştık.

Mavi bayraklı plaj deyince akla gelen ilk isimlerden biri Sarıgerme Plajı. Hem Ortaca’ya yakınlığı sebebiyle ulaşımı çok rahat, hem de “beach” akımına kafa tutarcasına çok uygun fiyatlı. Bir halk plajı için baya iyi hatta. Denize girebileceğiniz en temiz sahil şeritlerinden bir tanesi. Endemik bir tür olan “kum zambakları”nın da evi. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu da izlemeyi unutmayın. Ayrıca Dalyan Gezi Rehberi yazımıza da mutlaka göz atın.

https://youtu.be/X8GI3CrZZtw

Sarıgerme Plajı Kamp ve Günübirlik Aktiviteler

Sarıgerme plajı boyunca uzun bir yürüyüş yaptığınızda, sahil boyunca göreceksiniz ki bu plajı çok sayıda otel işgal etmiş durumda. Bu oteller, kendilerine ait alanlarda otel müşterilerinin faydalanabileceği ücretsiz tesisleri sıra sıra dizmişler. “Aaaa ne güzel beleş şezlong ve şemşiye var” diye bulduğunuz ilk tesise kendinizi atmayın. Unutmayın ki biz halkız 😛 Bu yüzden bizim yerimiz o tesisler değil.

Sahil şeridi boyunca, otel müşterisi değilseniz yararlanabileceğiniz 2 farklı tesis var. Bir tanesi Belediye Plajı, diğeri ise Sarçed. Kamp yapmak isteyenlerin gitmesi gereken taraf Belediye Plajı.

Sarçed ve Belediye Plajı Arasında Ne Fark Var?

Sarçed özel işletme. Sarıgerme Çevre Eğitim Derneğine ait bir plaj işletmesi. Fakat özel işletme deyince aklınıza girişi 1000 TL olan bir plaj gelmemeli. Halkın kullanımına açık ve cüzi ücretler ile faydalanabileceğiniz temiz bir tesis. Tesisin internet sayfasını bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Belediye plajı ise, adı üstünde, belediyenin tekelinde. Bu kısım denize giriş ile birlikte, günübirlik aktivite ve kamp imkanı da sunan taraf.

Bu farklılıklar dışında geri kalan herşey aynı sayılabilir. Fakat amacınız kamp ise Sarçed tarafına gitmenizin anlamı yok.

Hangisi Daha Temiz?

Her iki plajın da gerçekten çok temiz olduğunu açık yüreklilik ile söyleyebiliriz. Normalde bu tarz yerlerde kıyıdan denize girmekten hiç hoşlanmayız. Ama Sarıgerme kesinlikle böyle bir yer değil. Her iki taraf da gerçekten çok temiz. Hem deniz hem de sahil için geçerli bu durum.

Hangisi Daha Nezih?

Şimdi şöyle bir gerçek var ki ikisi de halkın kullanımına açık olduğu için, “şu daha nezih” diyebileceğimiz bir seçenek yok. Çünkü herkes geliyor. Klas ve seçkin bir yer bekliyorsanız bu beklentilerinizi karşılayacak bir yer değil iki tesis de.

“Bikinim ile rahat rahat denize girebilir miyim?” tasasına düşenler için bu kısmı yazıyoruz. Burada her kesimden insan var. Aileler de geliyor, tesettürlü kadınlar da, erkek arkadaş grupları da. Eğer böyle yerlerde bikini/mayo giymekten çekiniyorsanız çok korunaklı bir yer değil. Ama bu birilerinin sizi sözlü ya da fiziksel olarak rahatsız edeceği anlamına da gelmiyor. Sadece rahatsız edici bakışlara maruz kalma ihtimaliniz yüksek. Böyle şeyleri umursamayan bizim gibiler için bu plajda (her sahil şeridinde olduğu gibi tabi ki) bikini/mayo ile dolaşmakta hiç bir sakınca yok. Fakat bu konularda hassas davranıyorsanız, burada dikkatli olmanızı öneririz.

Eğer rahatsız edileceğinizi düşünüyorsanız, plaja giriş yaptıktan sonra, kalabalığın çok olduğu, şezlong ve şemsiyelerin olduğu kısımda takılmayın. Koskoca sahil şeridi sonuçta. Hiç bir otele ya da başka bir tesise ait olmayan, bakir kısımlar var plaj boyunca. Altınıza eski usül hasır örtü ve havlu serip sahile yayılın. Ya da kamp sandalyeleri ile gelin. Böylece hem kalabalıktan uzak olursunuz, hem de kimsenin size rahatsız edici bakışlar yöneltemeyeceği kadar korunaklı bir şekilde denize girersiniz.

Sarçed Plajında Neler Var?

Şezlong ve şemsiye dışında bu plajda faydalanabileceğiniz çok sayıda imkan var. Giriş ücretini ödedikten sonra, ekstra şemsiye ve şezlong isteyenler için 30 TL ücret alınıyor. Şezlong 15, şemsiye 15 TL. Sadece birini de alabilirsiniz. Araçla giriş yapmak isterseniz 2021 fiyatı 25 TL, yaya giriş ise 5 TL.

Bunlar en temel olarak sunulan olanaklar. Bunların dışında emanet kasa, su sporları merkezi, kümes ve çocuk oyun alanı gibi başka imkanlar da var plajın içinde.

Yeme-İçme

Şezlong ve şemsiye alanının hemen arka tarafında Sarçed Büfe yer alıyor. Buradan hem temel yiyecek, içecek ihtiyacınızı hem de alkollü içecek, atıştırmalık, dondurma gibi plajda iyi gidecek şeyleri satın alabilirsiniz. Bu büfe tamamen self servis olarak hizmet veriyor.

Bunların dışında biraz daha lüks kaçabilecek iki adet daha büfe var. Biri Castle Resort Büfe, diğeri ise The One Club Büfe.

Piknik Alanı

Sarçed büfelerinden temin edebileceğiniz gibi, dışarıdan da yiyecek, içecek getirebiliyorsunuz. Bunlar içinde bir piknik alanı oluşturulmuş. Güzel bir masa, sandalye kapın yeter.

Engelsiz Plaj

Fiziksel engeli olan vatandaşlarımız için Sarçed’de herşey düşünülmüş. Tekerlekli sandalyeler için ahşap platformlar, engelli wc ve duşlar, engelli giyinme kabinleri mevcut. Yani fiziksel engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla erişebileceği imkanlar hazır.

Duş/WC

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz duşlar mevcut. Şampuan kullanmamaya özen gösterelim.

Mescid

Namaz kılmak isteyen vatandaşlarımız için plaj alanında mescit ve abdest alma yeri mevcut.

Otopark

Araçla girişin ayrıca ücreti var demiştik. Ama normal otopark ücretlerini düşünecek olursak bu fiyat devede kulak kalıyor. Park problemi yaşamamak da cabası.

Belediye Plajında Neler Var?

Deniz, iki tarafta da aynı deniz. Kum aynı kum. Peki neden ikisini farklı farklı anlatıyoruz? Çünkü Belediye Plajında kamp ve günübirlik imkanı diğerine göre çok daha fazla. Daha doğrusu diğerinde kamp imkanı yok.

İmkanlar farklı olsa da giriş ücretleri her iki tarafta da hemen hemen aynı. Fakat Belediye Plajında kamp yapmak isterseniz ödemeniz gereken ücret değişecek.

Bu plaj diğerine göre biraz daha fazla rekreasyon imkanı sunuyor. Günübirlik olarak piknik ve mangal aktiviteleri ile kamp için de müsait bir tesis.

Yeme-İçme

Ortaca Belediyesinin Sarıgerme Tesisinde her türlü yiyecek içecek bulabilirsiniz. Alkollü içeceklerden, dondurmaya kadar çok sayıda ürün mevcut. Tesis gayet temiz ve (bize göre) Sarçed tarafındaki büfeden daha keyifli.

Yeme-içme için kendi getirdiğiniz ürünleri, piknik alanında yer alan masalarda ya da kendi kamp masanızda da tüketebilirsiniz. Tesisten faydalanma zorunluluğunuz yok.

Duş/WC

Alanda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz duş ve WC mevcut. İster kamp için, ister günübirlik denize girmek için gelin fark etmiyor. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Mescid

Namaz kılmak isteyen vatandaşlarımız için mescit mevcut.

Otopark

Alanda otopark mevcut. Aracınızı buraya bırakabilirsiniz.

Kamp Alanı

Eğer kamp için geliyorsanız, hem karavan hem de çadır kampı için bölgede seçebileceğiniz en iyi ücretli kamp alanlarından birindesiniz. Çünkü hem konforlu, hem de güvenli bir yer burası kamp için. Üstelik elinizin altında çok sayıda imkan da mevcut.

Kamp alanı kumsalda değil, girişin hemen arka tarafında yer alan ağaçlık alanda. Kum zambakları sebebiyle kumsal alanda kamp yapılmaması gerekiyor zaten.

Burada kamp alanına ek olarak küçük bir alanda bir kaç adet baraka-çadır karışımı konaklama göreceksiniz. Bunlar eskiden Belediye plajından kalma fakat belediyeye ait olmayan kamping alanından kalma yerler ve bunların sahipleri var. Bulundukları alan belediyeye ait olmadığı için şimdilik duruyorlar. Eskiden sayıca çok daha fazlalardı ve içlerinde elektrik vardı. Şimdi belediyeye ait olan kısımdakiler kaldırılmış ve elektrik komple iptal edilmiş. Bunlarda konaklamak isterseniz, sahipleri ile görüşmeniz gerekir ama genellikle bunları kiralamak yerine sahipleri kendileri kalıyorlar. Buralarda kalanlar plaja giriş için ekstra ücret ödemiyor. Aynı şekilde kamp için gelenler de ödemiyor.

Eğer karavanınız varsa rahatlıkla bu alanda karavan kampı yapabilirsiniz. Alan oldukça geniş.

Duş/WC imkanı, günübirlikçiler için olduğu gibi kampçılar için de mevcut. Kamp için gelenler ayrıca tesislerden de diledikleri gibi yararlanabiliyor.

Alanda ateş yakmak yasak. Ancak mangal yapabilirsiniz.

Çadır kampı için 2021 yılı ücreti 60 TL.

Sarıgerme Plajı ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak iletebilirsiniz. Ayrıca bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilir ya da aşağıdaki butona tıklayarak mail atabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *