PASAPORTUNUZ OLMADAN ZİYARET EDEBİLECEĞİNİZ ÜLKELER LİSTESİ (2023 GÜNCEL LİSTE)

in
Dünya,Gezi Tüyoları,Pasaportsuz Seyahat,Vizesiz Ülkeler

Pasaport yurtdışı seyahatin ilk ve altın kuralıdır. Fakat her ülke için olmazsa olmaz bir anahtar olmadığını biliyor muydunuz. Bazı ülkelere pasaport sahibi olmadan da rahatça giriş yapabiliyorsunuz. Sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilmiş, yeni çipli bir kimlik bu seyahat için yeterli.

Bazı ülkeleri gerçekten çok seviyorum. Sadece güzel ülkeler oldukları için değil, aynı zamanda seyahat kolaylığı sağladığı için. Vizesiz ülkeleri elbette çok seviyoruz ama bazıları pasaport bile istemiyor. Daha ne olsun.

“Daha önce hiç yurtdışına çıkmadım”, “pasaport vize konusunda bilgim yok” gibi sorunsalları bahane olarak kullanma devri son buldu. Çünkü hem hayatında ilk kez yurtdışına seyahat edecek kişiler için çok uygun, hem de seyahat belgesi olarak TC kimliğini kabul eden çok güzel ülkeler var. Bakalım nerelerTürk gezginlere bu kadar kucak açıyormuş.

1-Azerbaycan

Can Azerbaycan, can olduğunu Türk vatandaşlarını sadece kimlik kartı ile kabul etmesiyle bize bir kez daha gösteriyor. Ve listenin ilk sırasında yerini alıyor. Tek yapmanız gereken uçak bileti almak ve çipli kimliğiniz yoksa çıkartmak.

Kaynak: TRT Haber

Türk dostu bir ülke olması sebebiyle çok hoş karşılanacaksınız. Ve ilk yurtdışı seyahatini yapacak kişiler için de bu durum bence çok büyük avantaj.

2-Gürcistan

Yine bir sınır komşumuz. Ne güzel komşularımız var, sadece kimlik kartı ile bizi kabul ediyorlar 🙂 Gürcistan’a da sadece çipli kimlik ile seyahat mümkün.

Eğlence hayatının ve gastronomik bolluğunun yanı sıra doğal güzellikleri ile de çok dikkat çeken bir ülke Gürcistan. Günler süren tırmanışlar ile Gürcü yaylalarına ulaşmak isteyen pek çok gezgin var. Hem yaz hem kış aylarında ülkede yapılabilecek çok fazla aktivite var. Ve bunların hepsine pasaport sahibi olmadan da ulaşabiliyorsunuz.

3-Moldova

Uzun yıllardır vizesiz olarak seyahat edebildiğimiz güzel bir ülke. Slav ırklarının yaşadığı herhangi bir ülkenin eğlence hayatından uzak olması düşünülemez. Moldova da onlardan biri. Uygun fiyatlı ve sadece kimlikle gidilebilen şahane bir seçim.

Donec scelerisque enim non dictum aliquet. Sed ec nunc. Suspendisse volutpat elit nec nisi congue tristique eu at velit. Curabitur pharetra ex non ullamcorper condimentum. Morbi sit amet dui convallis, mattis augue id, ullamcorper massa. Fusce vulputate sodales hendrerit.

Kaynak: Pegasus Airlines

4-Ukrayna

Her ne kadar şuan savaş sebebiyle bu seçenek klasman dışı kalmış olsa da, bu hep böyle gitmeyecek. Hatta pek çok gezgin Lviv’e gitmeye başladı bile. Her şehrinin ayrı bir güzelliği olan mükemmel bir ülke Ukrayna. Ben pandemi döneminde Ukrayna turizme açılır açılmaz ziyaret etmiştim. Aynı şekilde ekonomik krizden önceki son çıkışta gitmiştim ve 4 günlük seyahatimde günde 7 öğün yemek yiyip saat başı içki içtiğim halde sadece 150 USD harcama yapıp dönmüştüm (2021 yılı). Savaşın sona ereceği ve Ukrayna’nın eski güzel günlerine döneceği zamanların yakında olması dilekleri ile buraya bir Ukrayna Gezi Rehberi bırakıyorum.

Ve daha da güzeli, Ukrayna’nın bütün bu güzelliklerine sadece kimlikle erişebiliyorsunuz.

5-Kıbrıs

Hem ucuz, hem yakın hem de kimlik ile seyahat imkanı. Yazın deniz tatilini Kıbrıs’ta geçirmek isteyenler biletlerini önceden alsın. Otelini önceden ayırtsın. Yaz-kış demeden tatil keyfi yapabileceğiniz bu güzel ülkeyi ziyaret etmemezlik büyük hata olur.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Gitmek istediğiniz ülkenin vize ve pasaport gereksinimleri ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için IATA’nın çok gelişmiş bir portalı var. Bu linke tıklayarak portala ulaşabilir ve gitmek istediğiniz ülkenin vize-pasaport politikasına ulaşabilirsiniz. Bu konuda en güncel bilgiye ulaşabileceğiniz portal kesinlikle burası. Ayrıca gitmek istediğiniz ülkeye uçuşunuz aktarmalı ise, aktarma ülkenizin transit vize politikası ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Tags :

kimlikle gidebileceğiniz ülkeler, kimlikle gidilen ülkeler, pasaportsuz gidilen ülkeler

Share This Post :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *