Lut Gölü, daha popüler ismi Ölü Deniz olarak bilinen çok ilginç bir yer. Dünyanın kara üzerindeki en alçak noktası. Ürdün-İsrail arasındaki sınırın geçtiği yer. Ayrıca bir zamanlar Sodom ve Gomora şehirlerinin üzerinde olduğu yer. Bu gölü ve ilginç hikayesini sizler için yazdık.

Dünyanın en ilginç yerlerinden birine doğru gittiğinizi, yol aşağı doğru inerken kulaklarınızda hissettiğiniz basınç değişiminden anlıyorsunuz. Burası bizim Ürdün seyahatimizde gördüğümüz en ilginç yerlerden biriydi. Dünyanın resmen dibine battık. Ürdün ve İsrail’e gidecek herkesin mutlaka listesine alması gereken bir yer bize göre.

Lut Gölü Hakkında

Önce biraz ansiklopedik bilgi ile başlayalım. Sonra hikayesine de geleceğiz.

Lut Gölü, dünyanın kara üzerindeki en alçak noktası. -433 metre rakım. Gölün kendi derinliği de 300 metreye yakın. Coğrafi olarak en dikkat çeken özelliklerinden biri bu.

İkincisi ise gölün tuzluluk oranı. Göl ve çevresi dünyanın en verimsiz ekosistemlerinden biri. İçerisinde hiç bir canlının yaşama ihtimali yok. %28-%33 arasında değişen tuzluluk oranı ile dünyanın en tuzlu 3.gölü. Bu oran sadece gölün içinde değil, çevresinde de canlı yaşamına elverişli ortam oluşmasını engelliyor.

Gölün bu tuz oranı sebebiyle özkütlesi de çok yüksek. Su o kadar yoğun ki, içerisinde yüzmeye çalıştığınızda batmıyorsunuz. Yani isteseniz de içine dalmanız imkansız. Zaten denemeyin de. Kafanızı bile suya değdirmeyin bile hatta. Çünkü bu kadar yoğun tuz gözlere ciddi zarar verebilir.

Biz denemedik ama gölde yüzen arkadaşlarımız, sudan çıktığınızda vücutta yağlı bir tabaka kaldığını ve bunun uzun süre çıkmadığını söylediler. Göle girmedik çünkü biz gittiğimizde hava 40 küsür dereceydi. Dolayısıyla kavrulmamak adına gölü sadece izlemekle yetindik.

Bu suda batmama olayı, Lut Gölü’nü ciddi şekilde turistik bir yer haline getirmiş durumda. Etrafında çok sayıda otel ve tesis var. Eğer gölü İsrail tarafıdaki kıyılardan görecek olursanız, çok daha güzel bir manzara ile karşılaşacaksınız. Çünkü İsrail tarafındaki kıyılarda harika tuz adaları var.

Kısa Hikayesi

Lut Gölü’nün bir zamanlar Sodom ve Gomora’nın yaşadığı yer olduğunu söyledik. Yani bu demek ki bir zamanlar burada hayat varmış. Peki ne olmuş da bu kadar yaşama elverişsiz bir yer haline gelmiş?

Eski Ahit, İncil ve Kur’an’da anlatılan olaylar, bilimsel araştırmalar ile o kadar tutarlı ki, buranın bir zamanlar Lut Kavmi’nin yaşadığı Sodom ve Gomora şehirleri olduğuna dair düşünceler daha da anlamlı hale geliyor.

Lut Kavmi ve Lut Peygamber

Hz İbrahim, her 3 semavi din için de çok büyük önem taşıyan ve bunların hepsinde ismi geçen bir peygamber. Lut peygamberin, hem İbrahim’in yeğeni hem de ona inanan ilk kişi olduğu kutsal metinlerde anlatılıyor.

Sodom şehrinde yaşayan Lut Kavmi ise dünya üzerinde ahlaksızlığın, ensest ilişkinin ve tecavüzün ve türlü çeşitli sapkınlığın dünya üzerinde görüldüğü ilk yer. Lut paygamberin Sodom’a gidişi ve sonrasında gelişen olaylar Kur’an’da şu şekilde anlatılıyor.

Lut peygamber, Sodom’daki bu ahlaksızlıkların sona erdirilmesi ve insanların Allah’a yönelmesi için peygamber olarak Lut Kavmi’ne gönderiliyor. Bunun üzerine Lut, kavmine Allah’a yönelmelerini, erkekler yerine kadınlar ile ilişki yaşamalarını, ve ahlaksızlıklarına son vermelerini öğütlüyor. Ancak kavim Lut’a, işlerine karışmamasını aksi takdirde sürgün edileceğini söylüyor. Ve daha da kötüsü, eğer söyledikleri doğruysa, Allah’ın gazabını kendilerine getirmesini söylüyorlar.

Lut, kavim ile ne yaparsa yapsın baş edemiyor. Ardından Lut, Allah’a dua ediyor ve bu ahlaksız kavmin cezalandırılmasını istiyor.

Lut Peygamberin Duası İle Yıkım Başlıyor

Lut’un duası üzerine, Allah üç melek görevlendirir ve bu melekleri yakışıklı erkekler kılığında gönderir. Melekler önce İbrahim peygambere giderler ve Lut kavminin yok edileceğini söylerler. Bunun üzerine İbrahim peygamber, “inananların yaşadığı bir şehri yok mu edeceksiniz” diyerek meleklerden merhamet diler. Meleklere Lut’un ve ailesinin de orada yaşadığını hatırlatır. Melekler inanan 400 kişi bulunursa şehri yok etmeyeceklerini söylerler. Fakat inanan 10 kişi bile bulunamaz. Ve bunun üzerine melekler, Allah’tan kendilerine Sodom’un yok edilmesi emrinin geldiğini söylerler.

Melekler Sodom’a gelirler ve Lut daha önce hiç görmediği bu yabancıları evinde mesafe eder. Bunun üzerine kavim Lut’un kapısına dayanıp, yabancıları kendilerine teslim etmesini söyler. Lut bu isteği yerine getirmeyince yine kavmin tehditleri ile karşılaşır.

Bunun üzerine melekler Lut’a gerçeği anlatırlar. Ve kapısı hariç ailesinin kalanını alarak Sodom’dan uzaklaşmasını söylerler. Bunu yaparken arkasına bile bakmamasını emrederler. Melekler Sodom halkının gözlerini kör ederler. Ve böylelikle Lut evinden çıkıp Sodom’u terk eder.

Lut şehri terk ettikten sonra, şehrin üzerine alev topları yağmaya başlıyor. Yaratılış kitabı ve Kur’an’da anlatılanlar efsaneler ile birleştiğinde gerçekten yaşan yıkımın boyutu ürkütücü. Sodom ve Gomora şehirleri, üzerinde tohum bile filizlenmeyecek şekilde, içinde yaşayan bütün canlılar + Lut’un karısı ile birlikte helak edilmiş.

Lut Gölü’nün bir çöküntü içinde olması, gölün tuzluluk seviyesi sebebiyle canlı yetişmemesi vb bazı bilimsel gerçeklikler, kutsal kitaplarda anlatılan olayların fiziksel bir kanıtı gibi. Yani gölün bu kadar deniz seviyesinden aşağıda olması Kur’an’da anlatılanları doğruluyor. Ayrıca bilim insanlarının bölgede yaptığı incelemeler, Sodom şehrinin Lut Gölü’nün bulunduğu bölge üzerinde olduğunu kesin şekilde doğrulamışlar.

Günümüzdeki Durumu. Turizm Açısından Önemi

Şuan Lut Gölü, hem Ürdün hem de İsrail’in göl kıyısındaki endüstriyel faaliyetleri ve küresel ısınma, gölü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmış. Gölün yüzölçümünde ciddi bir küçülme söz konusu.

Ayrıca gölün tuzu, güzellik endüstrisi için çok büyük bir kaynak. Lut Gölü tuzu, Lut Gölü çamuru vb pek kozmetik ürün, hem İsrail hem de Ürdün’de çokça satılıyor.

Turizm açısından önemi ise her iki ülke için de çok büyük. Her iki ülkenin de, göl kıyısında pek çok tesisi ve otelleri var. Sadece göl kıyısında suya girip çıkmak ve “suda batmamak” deneyimi yaşamak ise çok maliyetli. Otellerde kalmasanız bile civardaki plajlar ücretli ve fiyatları yüksek. Ürdün tarafında Kempinski’den Ramada’ya kadar pek çok zincir otel yerini almış. İsrail tarafındaki tesisler ise biraz daha butik yerler. Yani İsrail tarafında konaklama biraz daha uygun fiyatlı.

Konaklama Önerileri

Biz geçtiğimiz seyahatimizde konaklama deneyimi yaşamadık ama bir sonraki seyahatimiz için listemize aldığını tesisleri aşağıda listeliyoruz. Hem İsrail, hem de Ürdün tarafından tesisler paylaştık.

Eğer Ürdün’e seyahat ediyorsanız, burada konaklamak yakın çevrede göreceğiniz pek çok şeye yakın mesafede olacağınız için avantajlı. Lut Gölü yakınlarında Nebo Dağı, Vaftiz Bölgesi, Mujib kanyonu gibi pek çok önemli nokta var. İsrail tarafında ise Lut Gölü yakınlarındaki Kumran bizim çok ilgimizi çekiyor. Ayrıca İsrail tarafında çok güzel tuz adaları var.

Crowne Plaza Dead Sea-Ürdün (Yüksek Bütçe)

Bölgenin en iyi otel ve spa tesislerinden bir tanesi. Lut Gölü kıyısında kendine ait plajı var. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Mövenpick Resort&Spa Dead Sea-Ürdün (Yüksek Bütçe)

Mövenpick’in de kendine ait plajı var ve bölgenin en temiz tesislerinden biri. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Barta Valley Tourism Camp-Ürdün (Orta Bütçe)

Lut Gölü kıyısında konaklamak isterseniz bilmeniz gereken en önemli konu, fiyat azaldıkça göl kıyısına olan yakınlık da aynı seviyede azalıyor. Aynı şekilde lüks ve konfor seviyesi de gittikçe düşüyor. Buna hazırlıklı olmalısınız 😁. Bu tesis de göl kıyısına biraz uzak, fakat keyifli bir kamping tesisi. Bu linke tıklayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Coco Guesthouse-Ürdün (Düşük Bütçe)

Lut Gölü kıyısına yakın diyemesek de Madaba şehir merkezine oldukça yakın. Zaten göl kıyısındaki tesisler bütçenizi aşıyorsa konaklayabileceğiniz en iyi yer Madaba. Tesis oldukça temiz ve güzel. Bu linke tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz.

Olives-İsrail (Yüksek Bütçe)

Lut Gölü kıyısına pek yakın olmasa da, İsrail tarafında bulduğumuz en güzel yerlerden biri burasıydı. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Badolina Ein Gedi Glamping-İsrail (Yüksek Bütçe)

Lut Gölü kıyısında glamping tesisi görmek ne yalan söyleyelim heyecanlandırdı. Ortak paylaşımlı çadır veya bungalov gibi seçenekleri de olan bir tesis ve biz daha görmeden bayıldık. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Tranquilo-İsrail (Yüksek Bütçe)

Yine göle kıyısında ve glamping temalı şahane bir tesis. 2 kişilik ve 5 kişilik çadır seçenekleri mevcut ve çadırların içinde her şey var. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Lut Gölü’nde Nerede Yüzülür?

Açıkçası bunu bedavaya getirmek çok zor. O yüzden tavsiyemiz, göl kıyısında bulunan ücretli tesisleri kullanmanız. Eğer kendi plajı olan otellerde kalıyorsanız zaten sıkıntı yok. Ama böyle bir imkan yoksa mutlaka ücretli plajları kullanın.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Son başlığımız gölde ve kıyısında dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili.

İlk olarak tavsiyemiz, gölde yüzecekseniz de yüzmeyecekseniz de mutlaka yanınızda güneş kremi ve güneş gözlüğü olması. Çünkü göl o kadar tuzlu ki, özellikle havanın sıcak olduğu günlerde gölün yüzeyinden yüzünüze yüzünüze sıcak ve tuz geliyor. Bu da sıcak havaları daha da çekilmez hale getiriyor. Biz yakınına bile yaklaşmadığımız halde gölden yansıyan güneş ve gölün tuzu yüzümüzü yaktı.

İkinci konu ise yanınızda her zaman su bulundurmanız gerekliliği. Özellikle göle girecekseniz, yanınızda litrelerce su olsun ve bolca su içmeyi sakın ihmal etmeyin.

SAKIN kafanızı göl suyuna sokmaya çalışmayın. Gözlerinizi göl suyundan uzak tutun. Yüksek tuzluluk oranı gözlere ciddi şekilde hasar verebilir

Lut Gölü ile ilgili tüm sorularınızı bize mail olarak iletebilirsiniz. Ayrıca yazının altına yorum yazarak ya da Instagram üzerinden DM yoluyla da bize ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *