Romanya denince aklımıza hemen Transilvanya geliyor. Çünkü Transilvanya, vampir hikayelerinin izinde Romanya’ya gelenlerin odak noktası. Kendi kendine vampir turu yapmak isteyenler için bilinmesi gereken en hayat kurtarıcı detayları bu yazıda paylaştık. Vampir kovucu sarımsak demetiniz, haçlarınız ve kazıklarınız hazırsa, Romanya’nın bu vampir dolu bölgesini keşfe çıkıyoruz.

Romanya’da ziyaretçilerin en çok uğradığı yer Transilvanya bölgesi. Tarih severler, özellikle Ortaçağ meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir bölge. Aynı zamanda plan yapması bir o kadar da zor bir bölge. Hele ki araç kiralamadıysanız. Bu yüzden kendi başına ve araçsız olarak Transilvanya turu yapmak isteyenler için önemli püf noktaları paylaştık. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu izlemeyi unutmayın. Ayrıca Transilvanya Gezi Rehberi yazımızı da okumayı unutmayın.

Turla mı Gidelim? Kendi Başımıza mı?

Tamamen kişisel bir cevabı olmakla birlikte, bizim bu konuda bazı değerlendirmelerimiz var. Bunları göz önünde bulundurarak seçiminizi yaparsanız çok daha sağlıklı bir karar vermiş olursunuz.

Peki Romanya gibi bir ülke için neden böyle bir başlık açmak ihtiyacı hissettik?

 1. Her ne kadar Avrupa ülkesi olsa da, bazı şeyler hala çok Avrupai düzende değil. İşler tıkır tıkır yürümeyebiliyor. Bu yüzden bazı durumlarda “keşke turla gelseydik” dediğimiz oldu.
 2. Bu geziyi sadece Romanya’nın batı ve güney bölgelerini kapsayacak şekilde yapacaksanız, gezi tamamen tarih odaklı olacak. Yani ya sayfalarca makale okuyacaksınız, ya da size bunları anlatan biri ile gezeceksiniz. Hiç bir bilgi sahibi olmadan gezmenizin pek de anlam taşımayacağı bir yer.
 3. Çok sık yer değiştirecek ve hızlı hızlı gezeceksiniz. Bu yüzden sırt çantalı gezgin değilseniz, fazlasıyla yorucu bir seyahate hazırlıklı olun.

Tur İle Gitmenin Avantajları

Yukarıda saydığımız maddeler aslında durumu özetlemiş olsa da, yine de üzerinden geçmek isteriz…

 • Şehir değiştirme konusunda hiç bir gerginliğe mahal yok. Tek yapmanız gereken valizinizi kapatıp otobüse binmek.
 • Ayrıca valiz ya da sırt çantası ile yürümek gibi bir derdiniz olmayacağı için bel fıtığı riskini de bertaraf etmiş olursunuz.
 • Transilvanya gezinizin neredeyse tamamen tarih odaklı oluşu, düzgün anlatımlı ve bilgili bir tur rehberine olan ihtiyacı arttıyor. “Bilen biriyle gezmek” deyiminin en çok ihtiyaç haline geldiği yerlerden bir tanesi Romanya.
 • Vakit sıkıntınız varsa, ve hiç bir yeri atlamak istemiyorsanız, düzgün bir planlama şart oğlu şart. Bu da nedense Romanya’da bizi en çok zorlayan konu oldu. Avrupa’da gezdiğimiz en zor ülkeydi desek gerçekten abartı olmaz. Bu yüzden Romanya gezinizin sizin yerinize planlayacak birileri varsa, bir saniye bile düşünmeyin.

Normalde tur ile gitmeyi tavsiye etmeyiz. Ama Romanya yolcuları için (en azından konfor alanı dışına çıkmakta zorlanan yolcular için) tavsiye ederiz.

Kendi Başına Gitmenin Avantajları

Elbette tur satın almadan da Transilvanya pekala gezilebilir. Buradaki ince çizgi tamamen konfor alanı beklentileri ile ilgili bir konu.

 • Tur ile gittiğinizden daha azını harcayacaksınız. Evet daha yorucu olacak, ama paranız da cebinizde kalacak.
 • Ekstra tur adı altında çıkarılan hiç bir öngörülemez ücret olmayacağı için ucuza tur aldıktan sonra kendinizi kandırılmış hissetmeyeceksiniz.
 • Gittiğiniz yerde tur şirketinin size biçtiği serbest zaman kalıplarına bağlı olmayacaksınız. istediğiniz şehirde, istediğiniz kadar uzun süre kalabilir, aynı cadde ve sokaklardan canınız isterse 7568393 kere geçebilirsiniz.
 • Rota tamamen sizin keyfinize kalmış. Seçimleriniz konusunda sonsuz özgürlüğünüz var.

**Önemli Not

Bu konudaki seçim tamamen size kalmış. Kimseye “kesinlikle tur alın” ya da “asla turla gitmeye gerek yok” diyemeyiz. Çünkü Romanya bizi bu konuda gerçekten arada bıraktı. Bizim gibi orta direk gezginler için kaba tabirle iki ucu ?lu değnek bir seçim. Çünkü sırt çantalı ve maceracı tayfa zaten blog yazılarına bile ihtiyaç duymadan geziyor. Her yere tur ile giden insanlar da yine buraya gitmek için de tur satın alıyor, fikrimizi soran yok. Bu yüzden yazının bu kısmı tamamen parası ve zamanı kısıtlı olan orta direk gezginler için yazıldı. Onlara da cevabımız yukarıdadır…

Bu seçime net şekilde karar verdiyseniz ve seçiminiz tek başınıza gitmekten yana ise o zaman ikinci yol ayrımına geldiniz demektir. Araç mı kiralayalım? Tren ile mi gezelim?

Kendi Başına Gezecekler İçin Yol Ayrımı. Araç mı Kiralama mı? Tren mi?

Bu konuda da seçimi rota ve süre belirliyor. Bütçe konusuna girmiyorum, çünkü kabataslak bir hesap yaptığınızda bizim rotamız üzerinde araç kiralamak ile trene binmek arasında devasa bir fark yok.

Araç Kiralayarak Transilvanya

Eğer araç kiralamayı uygun fiyata getirmeyi başarabilirseniz, bir saniye bile düşünmeden kiralayın.

Tek tavsiyemiz, Balkan coğrafyasında olduğunuzu unutmayın. Bu coğrafyada ya yollar kötüdür, ya sürücüler. Allahın günü kaza olur. Gerçi Romanya bu konuda diğer Balkan ülkeleri gibi değil. Ama yine de dikkatli olmanızda fayda var.

Fikir vermesi açısından ekleyelim…Romanya’da benzinin litre fiyatı 7.5-8 Rumen Lei civarlarında. Hesabınızı buna göre yapabilirsiniz.

Tren İle Transilvanya

Tren seçeceği Romanya’da araç kiralamaya göre biraz daha dezavantajlı bir seçenek. Peki biz neden bunu seçtik derseniz, yukarıda yazdığım konuya geri dönüyoruz.

Biz araç kiralamadık, çünkü Balkan coğrafyasında yollara ve sürücülere güvenmiyoruz. ++ gittiğimiz mevsim kış. Kış şartlarında değil Romanya, herhangi başka bir ülkede araç kullanma fikri bize hiç sıcak gelmedi. Bu yüzden treni seçtik.

Ülkede tren ağı oldukça gelişmiş. Gitmek istediğiniz her yerden her yere tren bulabilirsiniz. Trenlerde boş bulduğunuz herhangi bir yere oturmanızda sakınca yok. Ama siz yine de yolculuğa biletinizde yazan koltukta başlayın ?.

Bazı vagonlarda kuşetli odalar var. Bunları bol bulursanız yer değiştirip oturabilirsiniz. Kimse karışmaz.

Trenlerin hepsinde WC var. Ama maalesef pek temiz olmadıkları konusunda uyaralım. Yanınızda peçete ve sabun bulunsun.

Kısa mesafe yolculuklarda trenlerin içinde yemekli vagon yok. Biz sadece Sibiu-Bükreş arasındaki trende yemekli kompartman gördük. Ondan da sadece kahve içtik (kahvesi iyi değildi ?).

Tren Biletleri ve Ortalama Fiyatlar

Baştan uyaralım, tren biletlerinizi aksi bir durum olmadıkça sakın gardaki gişelerdenb almayın. Çünkü bazı biletler internetten aldığınızda daha ucuza geliyor. Bu linke tıklayarak, gitmek istediğiniz yere biletlerinizi kolayca alabilirsiniz.

Bazı seferler için internet satışı olmuyor. Bunlar için gardan bilet almaktan başka çareniz yok. Ama bunların dışındakileri mutlaka internetten alın.

Bizim bindiğimiz bazı hatların 2022 ortalama fiyatlarını aşağıda listeledik. Tüm fiyatlar 2.sınıf biletler için geçerli

 • Bükreş-Sinaia 40 Lei
 • Braşov-Sighişioara 18 Lei (internetten satışı yoktu)
 • Sighişioara-Sibiu 13 Lei (Bazı seferlerde internet satışı yoktu)
 • Sibiu-Bükreş 45 Lei

Transilvanya Gezi Rotası

Transilvanya’yı gezmek istiyorsanız, görmeniz gereken belli başlı şehirler var. Bunların dışında alternatif şehirler de ekleyebilirsiniz eğer süre ve bütçe elverişli ise.

Bizim Transilvanya rotamız şu şekildeydi…

 • Bükreş’e uçuş
 • Ayağımızın tozuyla ilk trene atlayıp Sinaia
 • Sinaia-Braşov
 • Braşov-Sighişioara
 • Sighişioara’da 6 saatlik bir gezinin ardından gecelemeyi Sibiu’da geçirecek şekilde trene atlayıp Sibiu’ya geçiş
 • Sibiu
 • Son 2 gun Bükreş

Bu linke tıklayarak bizim rotamızı görebilirsiniz.

Eğer vakit varsa, Tamışvar, Kaloşvar ve özellikle Maramureş gibi şehirleri gezmenizi ısrarla tavsiye ederiz.

Bükreş’e Ulaşım

İstanbul’dan Bükreş’e günlük olarak karşılıklı seferler mevcut. Hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus Bükreş’e uçuyor. Bunların Animawings adında bir charter havayolunun Antalya’dan Romanya’nın çeşitli şehirlerine çok uygun fiyatlı biletler çıkıyor. Bunları da takip edebilirsiniz.

Sim Kart/İnternet

Sim kart almak için pek seçeceğiniz yok. Bükreş havalimanında sadece tek bir yerde satılıyor. Sınırsız kullanımlı ve 1 ay boyunca geçerli sim kart 35 Lei.

Konaklama

Romanya bizi konaklama konusunda hiç üzmedi. Hem uygun fiyatlı hem de konumu güzel pek çok seçenek bulduk. Aşağıya bizim Transilvanya rotamız üzerinde konakladığımız veya listemize eklediğimiz, farklı şehirlerden konaklama önerileri paylaşıyoruz. direk olarak üzerlerine tıklayarak, açılan pencerelerden rezervasyon yapabilirsiniz.

Vila Retezat-Sinaia (Orta-Yüksek Bütçe)

Sinai şehri için listemizde olan tatlı bir konuk evi. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Vila Camelia-Sinaia (Yüksek Bütçe)

Sinaia için listemize aldığımız bir diğer güzel konuk evi. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Hotel Sinaia-Sinaia (Yüksek Bütçe)

Sinaia’da baktığımız en güzel ve konforlu otel burasıydı. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Casa Terezia-Braşov (Orta-Yüksek Bütçe)

Braşov’da 2 gece geçirdiğimiz ve “iyi ki burada kalmışız” dediğimiz konuk evi. Bildiğiniz ev. Hostel mantığında oluşturulmuş bir ortak alanı var, ama odalarınız tamamen size ait. 3 odası olan bu konuk evinde tüm odalarda kendinize ait duş/wc var.

Bu konuk evini özellikle 2 kişiden kalabalık gezenler için öneriyoruz. Sırt çantalı 3 gezgin için ideal. Bizim kaldığımız oda 3 kişilikti. Eğer yanımızda 1 kişi daha olsaydı oldukça ekonomik olurdu.

Odalar aşırı temiz ve konforlu. Ayrıca da çok güvenlikli. Bütün kapıların yüzlerce kilidi var. Odanın içinde Macbook’umu gözümüz arkada kalmadan bıraktığımız yerlerden biriydi.

Konuk evinin sahibi Terezia, Romanya’da tanıştığım en tatlı insandı. Paylaşımcı ve hoşsohbet biri. Bir o kadar da anlayışlı. Her sorunuza bilgisi dahilinde cevaplıyor. Gönül rahatlığıyla öneriyoruz bu tesisi.

Son öveceğimiz konu ise konumu. Merkeze aşırı kolay ulaşabileceğiniz bir konumda. Konsey meydanı ve Strada Republicii’nin çaprazındaki 2.cadde üzerinde. Sadece 1 ara sokak geçerek Konsey meydanına ulaşıyorsunuz.

Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Pine House-Braşov (Düşük Bütçe)

Sinaia kayak merkezi olduğu ve otel seçenekleri az olduğu için düşük bütçeli hiç öneremedik. Fakat Braşov’da hem düşük fiyatlı hem de güzel seçenekler var. Burası da onlardan biri. Rezervasyon yaptırmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Centrum Hostel-Braşov (Düşük Bütçe)

Hostelden vazgeçmeyenler için, hem uygun hem de merkezi bir seçenek. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Secret Boutique Hostel-Braşov (Yüksek Bütçe)

Hem merkezi, hem uygun, hem konforlu bir seçenek. Hostel arayanlara ısrarla öneririz. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Hotel Gott-Braşov (Yüksek Bütçe)

Konumuna vurulduğumuz aşırı merkezi otel. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Casa Frieda-Sibiu (Orta-Yüksek Bütçe)

1 haftalık seyahatimiz boyunca konakladığımız EN merkezi otel. Girişi ve resepsiyonu tekel büfe (sıfır şaka) olsa da, otelin konforu, temizliği, kahvaltısı ve konumu on numara. Nicolae Balcescu Caddesinin hemen başında olduğu için, özellikle gece yürüyüşleri bir başka keyifli hale geliyor. Ayrıca otel odanızdan çıkmadan şehrin kalabalığına karışma imkanı da sunduğu için biz böyle konumdaki otelleri çok seviyoruz. Burayı da çok sevdik. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Vendi Grand Square Residence-Sibiu (Yüksek Bütçe)

Büyük Meydan’ın çatında. Konum olarak da tesis olarak da çok güzel. Bütçeyi zorlamayı göze alanlara ısrarla tavsiyemizdir. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Feel Like Home In Sibiu Central Apartmenst-Sibiu (Düşük Bütçe)

Bütçesi dar olsa da, konforundan ödün vermek istemeyenler için birbirinden güzel daireler bunlar. İçlerinde mutfak da olan bu daireler merkeze de oldukça yakın. Kısıtlı bütçeler için önerdiğimiz en iyi seçenek. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Central Guesthouse-Bükreş (Orta Bütçe)

Tam bir orta direk önerisi. Merkeze yürüme mesafesinde. Aynı zamanda toplu taşımaya da çok yakın.

Odalar çok temiz ve konforlu. Aynı zamanda temassız check-in ve check-out sistemi ile kalbimizi kazandı. Odalara girmek için veya çıkışta hiç kimse ile muhatap olmuyorsunuz. Resepsiyon bile yok. Ödemenizi booking.com üzerinden yapıyorsunuz. Rezervasyon onaylandıktan sonra size WhatsApp üzerinden ulaşıyorlar ve giriş için yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyorlar. Her şey oldukça basit.

Israrla tavsiye ederiz bir tesis. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Piata Revolutiei Apartment-Bükreş (Orta-Yüksek Bütçe)

4 kişiye kadar olan gruplar için harika bir seçenek. Eğer grup halinde kiralarsanız, oldukça da ekonomik bir seçenek. Mutfaklı olması ile de bütçenize ekstra katkı sağlayacak.

Mutfaklı daireden vazgeçmeyen çiftler için de iyi bir seçenek ama bu durumda orta değil, yüksek bütçe oluyor. Merkezi konumu sebebiyle biz burayı çok beğendik. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

STRACCIATELLA Luxury Old Town Apt-Bükreş (Yüksek Bütçe)

İki kişiden fazla konaklayamayacağınız için ciddi manada yüksek bütçe kategorisine giren giren harika daire. Konum aşırı merkezi. Evin içine ise hayran olduk. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bright Studio in the Heart of the City-Bükreş (Düşük Bütçe)

Hem merkezi, hem konforlu hem de uygun fiyatlı seçenek arayanlar için. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Yeme-İçme

Döviz kurlarının Allah-u Ekber’e çıkması ile birlikte biz de daha ekonomik seyahat etmeye başladık. Bu yüzden bu gezide genellikle market alışverişi yaptık.

Marketlerde hazır yemek, konserve gibi hazır ve pratik şeyler bulabileceğiniz gibi, taze meyve, sebze, makarna ve kahvaltılık da alıp mutfaklı evinizde pişirebilirsiniz. Fakat sizi uyaralım, marketler de çok ucuz gelmedi bize. Yine de her gün dışarıda yemekten daha karlı.

İçki, bizim ülkemize göre daha uygun fiyatlı. Bira ve su marketlerde aynı fiyata. Bir kutu bira ve litrelik suyun fiyatı 2022 yılında 3 Lei.

Bir kutu yumurta kalitesine ve kutudaki sayıya göre 3 ila 11 Lei arasında. Makarnalar 6 ila 9 Lei, ayçiçek yağı 7-10 Lei aralığında. Ton balıkları 10 Lei civarında. Hazır yemekler 10 Lei üzeri.

Bunların dışında bizim denediğimiz bazı mekanları da aşağıda listeliyoruz. Eğer “ben yurtdışında market gezmekle uğraşamam, her şey önüme hazır gelmeli” derseniz, bu mekanları değerlendirebilirsiniz.

Mihaelas-Sinaia

Bildiğiniz esnaf lokantası. Baya bizdeki gibi tabldot yemek. Fiyatları da fena değil.

Sweet Mountain-Sinaia

Donut, waffle ve dondurma için uğramanız gereken mekan. Özellikle çikolataları leziz ?. Küçük kahve molaları için birebir. Çikolatalı donutlar 2022 yılında 5 Lei.

Casa Vlad Drakul-Sighişioara

Drakulanın doğduğu ev olduğu iddia edilen bu ev şuan restoran olarak kullanılıyor. Drakulanın evinde yemek yedik diye eşe dosta caka satmak isteyenler için harika bir öneri.

Joseph Haydn-Sighişioara

Yer altında bir mahzeni andıran harika ambianslı bir restoran. Tam bir Ortaçağ mekanı.

Naturo-Sibiu

Seyahat ederken bile sağlıklı beslenmekten vazgeçmeyenler için harika bir mekan. Çorba, salata, vejeteryan yemekler, smoothieler ve harika meyve suları satıyorlar.

Super Mama-Sibiu

Yine tabldot mantığında, ama çeşidi bol ve tatlı bir mekan. Pratik ve ucuz bir öğle yemeği için ideal. Ayrıca sağlıklı beslenmeye özen gösterenler için de ikinci bir alternatif. Buharda sebze, salata veya ızgara et gibi seçenekleri mevcut. Glutensiz beslenenler için de doyurucu yemekleri var.

Park View Cafe-Bükreş

Şık bir mola vermek isteyenler için. Izgara somon ve et suyu çorbalarını denedik. Notumuz 10/10.

Extra Time-Bükreş

Buz gibi bir fıçı bira ya da sert bir fincan kahve molası için ideal bir mekan.

Clat Eat Arie

Çikolata ve şeker kokusunu takip ederek rahatlıkla bulabileceğiniz seyyar araba. İçerisinde bizim gözleme pişirdiğimiz ocaklara benzer ocakların üzerinde pişirilen pankek hamurları hazırlanıyor. O hamurların üzerine seçtiğiniz malzemeler ve Nutella ekleniyor. Açık havada afiyetle yeniyor.

Alışveriş

Normalde açtığımız bir başlık olmamasına rağmen, Romanya’da alışveriş ile ilgili küçük bir kaç not eklemek istedik.

Öncelikle Drakula temalı ürünlerden bahsetmek istiyoruz. Korkunç derecede pahalılar. Ama bir o kadar da güzeller. Bu yüzden dayanamayıp bazı Drakula ürünleri aldık. Kraft kağıda basılı Transilvanya haritaları, üzerinde Drakula olan tişörtler, hatta Drakula iksiri diye satılan, feci şekilde güzel şişeli viskiler. Eğer Drakula veya Ortaçağ hayranı eşiniz dostunuz varsa, biraz kesenin ağzını açın ve mutlaka hediyelik bir şeyler götürün.

İkinci konu ise ikinci el dükkanlar ?. Romanya’da ikinci el giyim kuşam kültürü çok yaygın. Ve fiyatları inanılmaz ucuz. Biz kendimize resmen yeni gardrop düzdük. Türkiyede bulamayacağınız fiyatlara, tertemiz ve marka tekstil ürünleri alabilirsiniz. Bu yüzden bagaj hakkınızı kontrol edin ya da ekstra bagaj satın alın.

Transilvanya ile ilgili tüm sorularınızı bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden DM veya aşağıdaki butondan mail yoluyla da ulaşabilirsiniz.

3 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *