İsrail vizesi bu zamana kadar aldığımız en kolay vizelerden biriydi. Bir sürü ülkeden vize deneyimimiz oldu ama net şekilde söyleyebiliriz ki bunların arasında İsrail en rahat olanıydı. Sizin de kolaylıkla alabilmeniz için bilmeniz gereken tüm detayları yazdık.

İsrail vizesini, Schengen vizesinin daha kolay alınan versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Teslim etmeniz gereken belgeler, neredeyse birebir Schengen vizesi ile aynı. Bu yüzden eğer vize başvurusu yapacaksanız çok rahat olun. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu da izlemeyi unutmayın. Ayrıca Kudüs Gezi Rehberi , Kudüs Gezisi Nasıl Planlanır ve İsrail Vizesi İçin Gerekli Belgeler yazımızı okumayı da unutmayın.

https://youtu.be/g9KrlqW8f5c

Kimler İsrail’e Vizesiz Seyahat Edebilir?

Eğer yeşil pasaport sahibiyseniz, sizin için haberlerimiz iyi. Sizler İsrail’e turistik olarak vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Kaynak:eagvs

Bazı Önemli Bilgiler

Konuya bodoslama dalmadan önce bazı önemli hususlardan bahsetmenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Çünkü bunlar, başvuru sürecinizi kolaylaştıracak. Bu yüzden bilmenizde fayda var.

Şahsi Başvuru Yapmak Zorunda Değilsiniz

Öncelikle İsrail konsolosluğu, illa başvuru sahibinin gelmesini istemiyor. Yani belgelerinizi, sizin yerinize bir başkası teslim edebilir. Tek koşul, randevunun belgeleri teslim edecek kişinin adına olması. Yani örneğin vize alacak kişi Ceren Alican, ama belgeleri İbrahim Alican konsolosluğa götürecekse, randevunun İbrahim Alican adına olması gerekli.

Bu kolaylığı sunan başka konsolosluk da yok sanırım. Ayrıca illa kan bağınız olmasına da gerek yok. Dostunuz, akrabanız falan da kabul. İlla kan bağı ya da vekaletname gerekli değil. Eğer İstanbul ya da Ankara dışından başvuru yapacaksanız ve bu şehirlerde güvenebileceğiniz biri varsa, bu şekilde başvuru yapabilirsiniz. Yoksa bu şehirlerdeki aracı kurumlara başvurabilirsiniz. Böylece uçak biletine para ödemek zorunda kalmadan, daha ucuza vize işini çözmüş olursunuz.

Pasaportu Teslim Almak İçin de Gelmeniz Gerekmiyor

Belge ve pasaport teslimi için gelmenize gerek olmadığı gibi, pasaportu geri almak için de gelmenize gerek yok. Belge tesliminde size bir teslim fişi verecekler. Bu teslim fişine sahip olan kişi, gidip pasaportunuzu konsolosluktan alabiliyor. Yani illa randevu kimin adınaysa onun gitmesine gerek yok. Bizim belgelerimizi Ceren teslim etti, İbrahim teslim fişi ile konsolosluktan pasaportları geri aldı örneğin. Siz de bu kolaylığı kullanabilirsiniz.

Aile Olarak Başvuracaksanız Tek Kişinin Konsolosluğa Gitmesi Yeterli

Aile başvurularında cümbür cemaat konsolosluk kapısı aşındırmanıza lüzum yok. Zaten hep beraber gitseniz de, konsolosluğa sadece randevu kimin adına ise onu alıyorlar. Biz de beraber gittik ama randevu Ceren’in adına olduğu için sadece onu içeri aldılar. İbrahim izin aldığı halde mesaisi bile başlamadan işine geri döndü böylelikle. Bu çok ciddi bir lütuf. Bütün ailenin işinden, okulundan geri kalması gerekmiyor. Yani tek kişinin, tüm belgeler ile gitmesi yeterli. Ailenin en müsait kişisi adına randevunuzu alın ve gerisini o kişiye bırakın.

Randevu Alma İşlemi

Randevu alma işlemi haricinde her şey çok kolay. Çünkü çok fazla talep var. Bu yüzden boş gün ve saat bulmak biraz zor.

İsrail vizesi için randevuyu direk konsolosluktan almanız gerekiyor. Aracı kurumlara da başvurabilirsiniz. İsrail vizesi alırken, konsolosluğun bizlere tanıdığı çok güzel kolaylıklar var. Yukarıda hepsinden tek tek bahsettik. Bu yüzden vakti değerli ve yoğun çalışan okurlarımızın yukarıda bahsettiğimiz kolaylıklardan yararlanması veya aracı kurum ile çalışması büyük kolaylık olabilir.

Randevu Nasıl Alınır?

Randevu için direk olarak konsolosluğun sayfasını ziyaret etmeniz gerekli. Bu linke tıklayarak, direk İstanbul konsolosluğunun randevu formuna gidebilirsiniz.

Randevuyu kimin adına alacaksanız, açılan ilk sayfadaki formda o kişinin bilgilerini girmeniz gerekli. O sayfadaki bilgilerini yazdığınız kişi kim ise belgeleri o teslim edecek çünkü.

Bu açılan sayfadaki bilgileri doldurmanızın ardından, sayfa size boş gün ve saat seçeceğiniz bölüme yönlendirecek. Boş gün ve saat bulduğunuz an kapmanız çok önemli. Çünkü ışık hızıyla doluyor.

Gün ve saat de seçtikten sonra, mail adresinize randevu günü ve saatinizin bilgilerini ileten bir mail gelecek.

Aile Veya Grup Olarak Randevu Almak

Açılan sayfadaki ilk adımda randevu kimin adına olacaksa onun bilgilerini girmeniz gerekiyor, bundan bahsettik zaten. Yine bu ilk sayfada “Number of accompanying people” seçeceği göreceksiniz. Aileniz ya da arkadaş grubunuz kaç kişi ise o kadar sayı seçmeniz gerekiyor. Tek kişi, 7 kişiye kadar olan gruplar için belge teslimi yapabilir.

Eğer aile ya da arkadaş grubuysanız, bu seçeceği işaretlemiş olduğunuzdan emin olun. Çünkü sonraki adımda, yani “related people” adımında bu kadar sayıda kişinin bilgilerini sisteme girmeniz gerekecek. Eğer bu seçenekte doğru işaretleme yapmazsanız, tek kişinin başkaları adına da belge teslim etmesi söz konusu olamaz.

“Related people” adımında sizinle birlikte olan ya da sizin kendisi adına başvuru yaptığınız kişinin pasaport bilgileri gerekecek. Bu bilgileri doğru şekilde girmeniz önemli.

Başkası Adına Randevu Almak

Eğer başka birinin belgelerini teslim edecekseniz, açılan sayfadaki ilk adımda, yani “personal details” adımında kendi adınızı girmeniz gerekli. Yine yukarıda bahsettiğim gibi bu sayfada yer alan “Number of accompanying people” seçeneğinde de kaç kişi için belge teslimi yapacaksanız o kadar kişiyi seçmeniz gerekli.

İkinci sayfadaki “related people” adımında ise yine yukarıda anlattığımız gibi VİZE ALACAK olan kişilerin bilgilerini girmeniz gerekiyor.

Sonrasındaki adımlar ise birebir aynı. Randevu günü ve saati seçeceksiniz. Ve mailinize randevu bilgileri gelecek. Bu kadar basit.

Randevu İptali/Değişikliği

Bu işlem için yine yukarıda verdiğimiz linki kullanabilirsiniz. Açılan sayfada mavi renkli olarak “my appointments” seçeceği göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayıp açılan sayfada istenen bilgileri doldurarak, randevu bilgilerinize erişebilirsiniz. Yine iptal ve değişiklik işlemlerinizi bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

Belge Teslimi

Konsolosluğa gittiğinizde size sıra numarası veriyorlar. Sıranız geldiğinde resepsiyona çantanızı, cep telefonunuzu ve cebimizdeki tüm metal eşyaları bırakmanız ile işe başlayacaksınız.

Ardından sizi bir güvenlik görevlisi eşliğinde konsolosluğa çıkaracaklar. Yukarıda bazı güvenlik prosedürleri uygulanıyor. Sonrasında sizi konsolosluğun vize departmanına alıyorlar.

Kaynak:eagvs

Bu kısımda boş bulduğunuz bankoya geçip evraklarınızı teslim ediyorsunuz. Evrakları düzenli şekilde teslim edin. Hangi belge kime ait ise, o kişinin pasaportunun arasına koyarak görevlilere verin. Zaten düzensiz şekilde olursa size “düzenleyip getirin” diyorlar. Çünkü çok hızlı işlem almaları gerektiği için belge ayıklamaklayla uğraşacak vakitleri yok.

Siz belgeleri verdikten sonra onlar bir kere daha kontrol ediyorlar. Tıpkı Schengen vizesinde olduğu gibi, bazı yerlerin üzerini fosforlu kalemle işaretliyorlar. Evrak eksiğiniz yoksa, evraklarınızı o günün dosyalarının arasına koyarak size bir fiş veriyorlar. Bu fişte başvuru sahiplerinin isimleri ve pasaport teslim için gelmeniz gereken gün yazılı. Bu işlemden sonra artık konsoloslukta yapacağınız bir şey kalmadı. Size verdikleri fişte yazılı günü bekleyeceksiniz.

Ekstra evrak ya da mülakat gibi şeyleri gerekli görürlerse sizi arayıp yeniden çağırıyorlar.

Konsolosluk Nerede? Nasıl Gidilir?

İsrail Konsolosluğu İstanbul şubesi Yapı Kredi Plaza’da yer alıyor. Yenikapı-Hacıosman metrosu en kolay ulaşım yöntemi. Otobüs ile ulaşmak isterseniz, bu linke tıklayarak bulunduğunuz yerden hangi otobüs ile ulaşabileceğinizi görebilirsiniz.

Konsolosluğun konumu için bu linke tıklayabilirsiniz.

İsrail Vizesi Kaç Gün İçinde Sonuçlanıyor?

Bir aksilik, ara tatil ya da başka herhangi bir şey olmadığı takdirde, başvurunuzdan tam 1 hafta sonra vizeniz hazır oluyor.

İsrail Vizesi İçin Ne Zaman Randevu Almalıyım?

Vize başvurunuzu, seyahatinizden en erken 1 ay önce yapabilirsiniz. Ama randevu almak için seyahatinize 1 ay kalmasını beklemeyin. Mümkün olan en çabuk şekilde, seyahatinize 1 ay kala başvuru yapmış olacağınız bir tarihe randevunuzu alın. Çünkü inanılmaz hızlı şekilde randevular doluyor.

Kaynak:eagvs

Mutlu Son

Sıkıntısız şekilde başvurunuzu tamamladıktan 1 hafta sonra, pasaportunuzu teslim fişi ile geri alabilirsiniz. Teslim fişini sakın kaybetmeyin ve konsolosluğa giderken mutlaka yanınızda götürün.

İsrail Vizesi Pasaporta Basılıyor mu?

Evet. Eskiden kağıtta veriliyormuş ama artık direk pasaporta yapıştırıyorlar. Ama merak etmeyin, girişte damga basılmıyor.

İsrail Vizesi ve Yasaklı Ülkeler Konusu

İsrail’e girişten sonra, bir takım ülkelere kesinlikle giremeyeceğinize dair çok fazla söylenti dolaşıyor. Kısmen bu durum doğru, evet. Ama hem o ülkelere hem de İsrail’e seyahat eden bir sürü de insan var. Zaten eğer inanç turizmi için gidiyorsanız, İsrail’e girdikten sonra Suudi Arabistan’ın sizi almaması gibi bir durum bize çok saçma geliyor. Hem zaten bize ne ki onların diplomatik çekişmelerinden. Biz dünyayı geziyoruz, bizim bu konularla alakamız yok 😌.

Eğer pasaportunuzda İsrail giriş damgası varsa, başta İran olmak üzere, Lübnan, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen ve Libya (bunlar bizim bildiklerimiz) gibi ülkelere giremiyorsunuz. En azından söylenen bu. Ama hem İsrail’e, hem İran’a, hem Lübnan’a gitmiş çok fazla gezgin var.

İsrail’e gittikten sonra bu ülkelere gitmek isterseniz (ya da tam tersi bunlardan sonra İsrail’e gitmek isterseniz) pasaport değiştirmenizi ve yeni pasaport ile gitmeniz daha iyi bir yöntem olabilir. Garanti mi bilemiyoruz, ama biz böyle yapmayı deneyeceğiz.

İsrail vizesi ile ilgili tüm sorularınızı bize mail olarak iletebilirsiniz. Aynı zamanda Instagram adresimizden DM yoluyla da bize ulaşabilirsiniz.

5 Responses

  1. Ben aralık 2023 te gitmek istiyorum. Ama tek kişi olarak başvuru yapacağımdan vize kabul edilmez dediler. israilin bu şekilde uygulaması varmış. Doğrumu acaba?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *