İsrail vizesi bizim bugüne kadar aldığımız en kolay vizelerden bir tanesiydi. Schengen vizesinin neredeyse birebir aynısı olan belgeler ile alabildiğiniz bu vize için gerekli olan belgeleri listeledik.

İsrail vizesi bir çoğunuzun gözünde çok büyüyor, farkındayız. Ama inanın belgeleri toplamak dışında hiç bir zorluğu yok. Belgeler ile ilgili detaylı bilgiye ihtiyacı olanlar için de bu detaylı yazıyı hazırladık. Başlamadan önce İsrail Vizesi Nasıl Alınır? , Kudüs Gezisi Nasıl Planlanır? ve Kudüs Gezi Rehberi yazılarımıza da uğramayı sakın unutmayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan İsrail Vizesi Nasıl Alınır ve Kudüs Gezi Rehberi videolarımızı da izlemeyi unutmayın.

https://youtu.be/g9KrlqW8f5c
https://youtu.be/vOCWG3UQEiQ

Öncelikli olarak bilgisini vermek istediğimiz konu, İsrail vizesi de tıpkı Schengen vizesi gibi farklı gelir grupları için farklı belgeler istiyor. Fakat bazı belgeler her gelir grubu için ortak. Öncelikli olarak ortak belgelerde bahsederek başlayacağız.

Her Gelir Grubu İçin Ortak Belgeler

Bu belgeleri hangi gelir grubunda olursanız olun vermeniz gerekiyor. Bunlardan kaçarınız yok yani 😄.

Pasaport

En olmazsa olmaz belgemiz pasaport elbette. Pasaportunuzun en az 1 yıl geçerliliği olması gerekli. Eğer bu koşulu karşılamıyorsanız, İsrail vizesi başvurusu öncesi mutlaka pasaportunuzun süresini uzatın.

Eski Pasaport

İsrail Konsolosluğu, eski pasaportlarınızı görmek istiyor. Eğer eski pasaportlarınızı fiziksel olarak getirme imkanınız yoksa ilk sayfalarının+üzerinde vize olan sayfalarının fotokopilerini getirmeniz gerekiyor. Ama bu da olmuyorsa, eski pasaport numaralarını bildirerek de bunu çözebilirsiniz.

Başvuru Formu

Başvuru formunun çıktısını alarak el ile doldurabilirsiniz. Formu eksiksiz doldurmaya özen gösterin. Bu linke tıklayarak başvuru formunu indirebilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf

5*5 boyutlarında ve son 1 yıl içinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafı da dosyanıza eklemeniz gerekiyor.

Ulaşım Belgeleri

Uçak ya da ülkeye hangi yolla girecekseniz bunu belgeleyen rezervasyonlar. Eğer İsrail’e havayolu ile gelmeyecekseniz prosedür nasıl işliyor emin değiliz. Ama en kolayı her zaman uçak bileti ibraz etmektir. Bu yüzden kara yolu ya da deniz yolu ile ülkeye girecekseniz bile, vize almak için iptal edilebilir uçak bileti rezervasyonu yaptırmak daha avantajlı.

Konaklama Belgeleri

Her vize için olduğu gibi bu vize için de istenen başlıca belgeler arasında konaklama belgesi geliyor. Bu linke tıklayarak İsrail vizeniz için otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

Eğer birinin yanında konaklayacaksanız, bu kişinin İsrail’den size davetiye göndermesi gerekiyor. Bu davetiye konaklama belgesi yerine geçiyor.

Banka Hesap Dökümleri

Her ne kadar sponsorlu başvuru konusunu ayrıca ele alacak olsak da, her başvuru sahibi banka hesap dökümü vermek zorunda olduğu için genel bir başlık altında bu belgeyi de vermemiz gerektiğini düşündük.

Eğer çalışan, iş sahibi veya emekli iseniz, maaş hesabınızın, değilseniz sponsorunuzun hesabının mutlak suretle dökümünü vermeniz gerekli.

Bunların dışında, varsa birikim hesaplarınızın, döviz hesaplarınızın dökümlerini de mutlaka alın. Çünkü İsrail konsolosluğu, hesapta dökümlerini ve mal varlığını önemsiyor.

Birikim hesabınız yok, sadece düzenli bir geliriniz var ya da asgari para alıyor olabilirsiniz. Ama bu vize almanıza engel değil. Sadece başvuru yaptığınız dönemde hesabınızın bakiyesi olmasına ve düzenli olarak kanıtlanabilir bir girdisi olmasına özen gösterin.

Banka hesap dökümleriniz 6 aylık olmalı. Hesabınızın bağlı olduğu bankaya gidip vize için döküm istediğinizi söylemeniz yeterli.

Nüfus Kayıt Örneği

E-devletten barkodlu olarak kolaylıkla alabileceğiniz bir belge. Vukuatlı olmasına dikkat edin. Belgeyi almak için öncelikle bu linke tıklayarak e-devlet sistemine giriş yapın. Açılan pencerede arama kısmına “vukuatlı nüfus kayıt” yazın ve aşağıdaki görselde çıkan seçeceği tıklayın.

Açılan sayfada yer alan “bilgilendirme yazısını okudum” seçeneğine tıklayın ve devam butonuna basın.

Ardından kişi seçimi yapmanız gerekiyor. Evli kadınlar için evlenmeden önceki soyad ve evlendikten sonraki soyad seçenekleri çıkıyor. Bunlardan evlendikten sonraki soyadınız ile olanı seçmeniz gerekli.

Bu seçimden sonra, göreceğiniz seçenekleri aşağıdaki görselde örneğini göreceğiniz şekilde doldurmanız gerekiyor. Nüfus kayıt örneği tipine “kişi” de diyebilirsiniz “nüfus aile” de. Eğer evliyseniz “nüfus aile” seçeneğini tıklayın. Eski eş listele seçeceğine eğer boşanmışsanız “evet” deyin.

Fakat buradaki en önemli seçenek “vukuatlı belge” seçeneği. Vukuatlı belge seçeceğinde mutlaka “evet”i işaretleyin.

Son olarak belgenin verilme nedeni için “kuruma ibraz” seçeceğini işaretleyin. Çıkan kutuya “İsrail Başkonsolosluğu Vize Departmanı” yazın. Ve “sorgula” seçeceğine tıklayın.

Açılan sayfada nüfus kayıt örneğinizi göreceksiniz. Dosyayı indir seçeceğine tıklayarak nüfus kayıt belgenizi Pdf formatında indirebilirsiniz. Aşağıda işaretli şekilde görebilirsiniz. Barkodlu olmasına özellikle önem verin. Onu da aşağıdaki görselde işaretledik.

Bu şekilde kolaylıkla belgenizi Pdf formatında kaydettikten sonra çıktısını alıp dosyanıza koyabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası

Her vize başvurusunun olmazsa olmazı. Seyahat sağlık sigortası. Artık tüm ülkeler bu belgeyi covid-19 teminatlı istiyor. Dolayısıyla İsrail de bu şekilde istiyor. Bu sigortayı gidiş tarihinizden 1 gün önce başlayacak, dönüş tarihinizden 1 gün sonra bitecek şekilde yaptırmanız en doğrusu olacaktır. Schengen ülkeleri bu şekilde istiyor. Büyük ihtimalle İsrail de bu şekilde isteyecektir.

Biz her zaman seyahat sağlık sigortamızı Axa Sigorta üzerinden yaptırıyoruz. Çünkü en uygun fiyatı Axa’da buluyoruz.

Bonus: Tapu-Ruhsat Fotokopileri

Eğer üzerinize kayıtlı gayrimenkul ya da araç var ise, bunları da mutlaka ibraz edin. Bu seçenek tabi ki sadece üzerine ev-araba vb şeyler olanlar için geçerli.

Özel Sektörde Çalışanlar İçin Gerekli Belgeler

SGKlı beyaz yakalının çilesinin başladığı kısma geldik. Tabi ki çalıştığınız ve şirketinizin 7 sülalesi belgelenmeden o vizeyi alamayacaksınız.

Şirket Antetli Kağıdına İzin Dilekçesi

Tıpkı Schengen vizesi gibi İsrail vizesi için de işyerinizden izinli olduğunuza dair bir belge götürmeniz şart. Bu belgede sizin işe başlama tarihiniz, şirketteki göreviniz-pozisyonunuz, seyahat tarihleriniz ve bu tarihlerde şirketten izinli olduğunuz belirtilmeli. Ayrıca imza yetkisi olan biri tarafından da kaşelenmesi ve imzalanması gerekiyor.

Bu linke tıklayarak İsrail vizesi için işyeri izin dilekçesinin taslağına ulaşabilirsiniz. Dilekçede boş bırakılan yerleri, yanlarındaki parantezlerde yer alan açıklamalara göre doldurmanız ve imza yetkisi olan bir şirket görevlisine imzalatıp kaşeletmeniz yeterli.

Not: Dilekçenin boş halini gezilerimize ve blog sayfamıza katkı amacıyla ücretli paylaşıyoruz. Dilekçeye erişim isteği gönderdiğinizde mail yoluyla fiyat ve ödeme bilgilerimizi paylaşacağız.

İmza Sirküleri

İşyerinizde kimlerin imza yetkisi olduğunu gösteren bir belge.

SGK İşe Giriş Bildirgesi

Muhasebecinizden sabah istediğinizde akşamına elinizde olacak bir belge.

Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi

Şirketinizin ticari faaliyetlerini ve kuruluş tarihinin resmi gazetede yayınlandığı bir belge. Bunu da şirket yetkililerinden istediğinizde size fotokopisini çekip verecekler sadece. Yapılacak başka ekstra hiç bir şeyi yok.

Vergi Levhası

Şirketinizin vergi levhasının bir fotokopisi.

Maaş Bordroları

6 aylık maaş bordrolarınızı muhasebeden istediğinizde yine aynı gün içinde temin edilebilen bir belge. Yine bu belgeler de şirket yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalı olmalı.

Şirket Sahipleri İçin Gerekli Belgeler

Bu kategorideki kişiler ile yukarıda saydığımız özel sektör çalışanlarının belgeleri hemen hemen ortak. Bu yüzden çok detaya girmemize gerek yok. Sizlerin özel sektör çalışanları ile ortak olan belgeleriniz

 • İmza Sirküleri
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası

şeklinde. Tek fark sizin ayrıca bir de faaliyet belgesi vermeniz gerekiyor.

Faaliyet Belgesi

Bu sizin şirketinizin ticaret odası veya ilgili meslek odasına bağlı olduğunuzu gösteren bir belge. Bağlı olduğunuz ticaret odasından kolaylıkla alabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey, yeni tarihli olması.

Emekliler İçin Gerekli Belgeler

Emeklilerin işi diğerlerine göre biraz daha kolay. Çünkü tek ihtiyaçları emekliliklerini gösteren belge. E-devletten bile kolaylıkla alabilirsiniz.

Ayrıca eğer varsa, tapu-ruhsat fotokopisi ve birikim hesaplarının dökümünü vermeleri de kendilerine kolaylık sağlayacaktır.

Öğrenciler İçin Gerekli Belgeler

Geldik en çok soru yönelten gruba. Çünkü genelde öğrenciler sponsor gösterme konusunda zorlanıyorlar. Ya da sponsor gösterebilecekleri kimse olmadığı için ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bu gibi durumlarda ne yazık ki vize almak epey zorlaşıyor.

Schengen vizesi için tek başına hesapta biriktirilmiş paralar kabul edilmiyor. İlla ki bir sponsorun himayesinde olmanız gerekiyor. Aynı durum ne yazık ki İsrail vizesi için de geçerli. Yani “sponsor gösterecek kimsem yok” diyen öğrenci ve çalışmayan gruba, İsrail de “nau nau diyor.” Daha doğrusu bu koşullar altında başvuru yapanlara “vizenin çıkacağı ile ilgili bir garanti veremeyiz” diyorlar.

Bu bilgiyi nereden mi edindik? Konsolosluğun kendisinden. Bizimle aynı anda başvuru yapan bir öğrenci ne yazık ki gerekli koşulları sağlamadığı için konsolosluk görevlisi vizesinin çıkması ile ilgili bir gerekti veremeyeceğini söyledi. Bize ise “şu gün gelin pasaportunuzu alın” dediler. Bu yüzden sponsor kısmı önemli öğrenciler için.

Öğrenci Belgesi

Her öğrenci kardeşimizin, bağlı bulunduğu okuldan öğrenci belgesi götürmesi gerekiyor. Okulunuzun öğrenci işleri departmanından kolaylıkla alabileceğiniz bir belge.

Sponsorluk Gösterir Belgeler

Sponsorlu başvuru yapanlar için gerekli belgeler listesi başını altında detaylıca bu konudan bahsettik. Bu yüzden öğrenci arkadaşlarımızın o kısmı dikkatlice okumasını tavsiye ediyoruz.

Çalışmayanların Vermesi Gereken Belgeler

Çalışmayanların teknik olarak öğrencilerin başvurusundan tek farkı, öğrenci belgeleri vermemeleri olacak. Fakat özellikle bu şekilde başlık açmamızın bir sebebi var.

Eğer evliyseniz, ve çalışmıyorsanız eşinizin sponsorunuz olması gerekiyor. Ama eğer bekarsanız, anne, baba, kardeşler de sponsorunuz olabilir.

Evli kişilerin eşlerinin sponsorluğunu gösterebilmesi için evliliği kanıtlamaları gerekiyor.

Evli Kişiler İçin Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Eğer yukarıda bahsettiğimiz koşulları sağlıyorsanız ve eşinizi sponsor gösterecekseniz, evlilik kanıtı olarak evlilik cüzdanınızın fotokopisine ihtiyacınız var.

Sponsorlu Başvuru Yapan Grup İçin Gerekli Belgeler Listesi

Öğrenci ve çalışmayan kişilerin yani sponsorlu başvuru yapacak grubun ayırt edici belgelerini yukarıda detaylıca anlattık. Şimdi de bu iki grubun da sponsorlu başvuru için ortak olarak vermesi gereken belgelere bakalım.

Sponsorluk Dilekçesi

Öğrencilerin sponsorlarına imzalatacakları, sponsor olacak kişinin, İsrail’e seyahat edecek olan kişiye sponsor olmayı kabul ettiğine dair bir dilekçe. Bu dilekçede sponsor olacak kişinin, seyahat edecek olan kişi ile yakınlık derecesi, seyahat edecek kişinin gidiş-dönüş tarihleri ve sponsorun tüm masrafları karşılamayı kabul ettiği gibi detaylar yazılı olmalı.

Bu linke tıklayarak, sponsorluk dilekçesinin taslağını görebilirsiniz. Dilekçede boş bırakılan yerleri, yanlarındaki parantezlerde yer alan açıklamalara göre doldurmanız ve imza yetkisi olan bir şirket görevlisine imzalatıp kaşeletmeniz yeterli.

Not: Dilekçenin boş halini gezilerimize ve blog sayfamıza katkı amacıyla ücretli paylaşıyoruz. Dilekçeye erişim isteği gönderdiğinizde mail yoluyla fiyat ve ödeme bilgilerimizi paylaşacağız.

Sponsor Kişinin Banka Hesap Dökümü Ve Kanıtları

Sponsor olacak kişinin mutlaka çalışan, şirket sahibi ya da emekli olması gerekiyor. Bu koşulları sağlamıyorsa ne yazık ki sponsor olması vize almanızı garanti etmiyor. Çünkü İsrail de tıpkı Schengen ülkeleri gibi kanıtlanabilir gelir görmek istiyor.

Öncelikle sponsorunuzun 6 aylık maaş veya şirket hesabının dökümüne ihtiyacınız var. Bankadan kaşeli ve imzalı olmalı. Bununla birlikte sponsorun gelirini kanıtlayan aşağıdaki belgeler gerekli.

Sgklı Çalışan İse

 • Sgk işe giriş bildirgesi
 • 6 aylık maaş bordrosu
 • Şirket imza sirküleri
 • Vergi Levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi

İş Sahibi İse

 • Şirket imza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Faaliyet Belgesi
 • Bağ-kur var ise bunu gösterir hizmet dökümü

Emekli İse

 • Emeklilik belgesi

Sponsorunuzun bu belgelerini de dosyanıza ekledikten sonra vize almanız ile ilgili hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. Ama İsrail’in hesapta para görmek konusunda hassas olduğunu tekrar hatırlatalım.

Kamu Çalışanları İçin Gerekli Belgeler

Her grubun vermesi gereken belgelere ek olarak kamu çalışanlarının vermesi gereken tek şey kurumlarından alacakları belge. Zaten bu belgeleri, sigorta dökümü, maaş bordroları, sgk işe giriş bildirgesi ve maaş hesabının 6 aylık dökümü dışında kamu personelinin verebileceği bir belge de yok. Gerek de yok.

Yani özetle kamu çalışanıysanız, imza sirküsü, faaliyet belgesi gibi şeylerin peşinde koşmuyorsunuz.

Hatırlatma

Yeşil pasaport hakkı olan kamu çalışanları İsrail’e vizesiz seyahat edebilir.

İsrail vizesi ile ilgili tüm sorularınızı yorumlar aracılığı ile bize iletebilirsiniz. Ayrıca bize Instagram hesabımız üzerinden DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

4 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *