LALE ZAMANI İSTANBUL – GÜLHANE PARKI

in
İstanbul Keşifleri,Marmara,Türkiye

Lale en sevdiğimiz çiçek. Kıymetli, narin en ender. O yüzden biz de lale zamanı kendimizi parklara bahçelere atan tipleriz. Dolayısıyla ilk durak her zaman Gülhane Parkı oluyor. Ceviz ağacı olmak isterken kendimizi lale soğanı olmuş halde buluyoruz 🌷.

Tarihimizde de, kültürümüzde de lalenin çok önemli yeri var. Osmanlı’da haneden alameti. İstanbul şehrinin sembolü. Şuan bizden daha iyi pazarlıyor olsalar da, zamanında Avrupa’ya lale soğanını veren de biziz. E hem biz verip hem de üstüne bir de lale görmeye Avrupaya mı gideceğiz? Hele bu kurlar ile. Oldu canım. (Gidebilirsiniz elbet, ama önce lütfen kendi ülkenizde görün 😁).

Lale deyince İstanbul’da tek geçeceğimiz bazı yerler var. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi Gülhane Parkı. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu izlemeyi de unutmayın.

https://youtu.be/rYs5WPtbpfY

Gülhane Parkı Hakkında

Gülhane Parkı’nın diğerlerinden farklı tarihi bir yer olması. Osmanlı döneminde bu park, sarayın dış bahçesiymiş. İçerisinde bir koruluk ve gül bahçesi de varmış hatta. Bu gül bahçesindeki güller Gülhane isminin de kaynağı. Tarihimizin önemli olaylarından biri olan Tanzimat Fermanı, işte bu parkta okunmuş.

Tarihi önemi sadece bu kadar da değil. Aynı zamanda park içerisinde Roma döneminden kalma Gotlar Sütunu da yer alıyor. Ayrıca şuan yol ile Gülhane Parkı’ndan ayrılmış olan Sarayburnu Parkı, bir zamanlar Gülhane Parkı ile birbirine bağlıydı. Ve atamız latin harflerini halka ilk defa bu parkta gösterdi.

Bu park içerisinde ve yakın çevresinde gezmek isteyebileceğiniz çok sayıda müze ve kütüphane de var. Bunların başında Topkapı Sarayı Müzesi geliyor. Arkeoloji Müzesine bağlı Çinili Köşk, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Eski Şark Müzesi gibi önemli müzeleri de buraya gelmişken görmek gerekli. İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi zaten parkın içerisinde. Gelmişken mutlaka görün.

Gülhane Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Gülhane Parkı Fatih ilçesi, Eminönü semtinde. Gülhane Alemdar Caddesi ve Sarayburnu Kennedy Caddesi üzerinde olmak üzere iki girişi var. Konum için bu linke tıklayabilirsiniz.

Ulaşım için en kolay yöntem ise Kabataş-Bağcılar tramvayı. Gülhane durağında inerseniz daha kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Ama gelmişken Sultanahmet havası da almak isterseniz, Sultanahmet durağında inip buradan yokuş aşağı yürüyerek de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ulaşım için Marmaray’ı tercih edecekseniz eğer işiniz yine çok kolay. Çünkü Sirkeci durağında inip kolaylıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca deniz yolu ile ulaşım imkanı da var. Eminönü iskelesinden buraya kısacık bir yürüyüş ile Sarayburnu kapısından giriş yapabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi ulaşım seçenekleri havalarda uçuşuyor. Ama yok ben illa arabamla geleceğim, efenime söyleyeyim İstanbul trafiği ile muhatap olmadan huzur bulamıyorum diyorsanız, civarda İsparklar mevcut. Ama bizden söylemesi, genelde dolu oluyorlar. Bu yüzden bu civarlara araç ile gelmemeye çalışın.

Yeme-İçme

Parkın çevresinde çok sayıda kafe ve restoran var. Ama parkın içinde de seçenek bol. Beltur’un işlettiği kafe ve küçük bir büfe mevcut. Ayrıca çay bahçeleri de var. Fakat para harcamak istemeyenler kendi yiyeceklerini ve termosta içeceklerini getirip, etrafı kirletmemek koşulu ile parkta piknik de yapabilir.

Wc

İçeride İBB iştiraki Sağlık AŞ tarafından kurulmuş seyyar tuvaletler mevcut. İstanbulkart veya bozuk 1 TL ile kullanabilirsiniz.

Çocuk Oyun Alanı

Çocuklar için oyun alanı mevcut.

Giriş Ücreti

Giriş ücretsiz 😄.

Ziyaret Saatleri

Park kapanmıyor. Ama içerisindeki kafeler akşam 10-11 gibi kapanıyor.

Ne Zaman Gidilmeli?

Aslında yıl boyu çok güzel. Her dönemde farklı güzellikleri gözler önüne seriyor. Ama bizce en güzel zaman lale zamanı. Yani Nisan ayının 2 ve 3.haftaları. Lalelerin en güzel zamanında görmek bizce en verimlisi.

Gülhane Parkı ile ilgili tüm sorularınızı bu yazı altına yorum olarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden DM yoluyla da bize ulaşabilirsiniz.

Tags :

gülhane, Gülhane parkı, istanbul, lale festivali, lale zamanı

Share This Post :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *