FLYONE ARMENIA HAVAYOLU İNCELEMESİ – ERMENİSTAN’IN LOW COST HAVAYOLU ŞİRKETİ

in
Ermenistan,FlyOne Armenia,Uçuş Deneyimleri,Ucuza Gezi

FlyOne Armenia diye bir şirketin varlığından uçağa binmeden sadece bir kaç gün önce haberim olmuştu. Nedir ne değildir diye araştırmadan biletini alıp, “b.k da çıkabilir” riskini göze alarak uçtuğum bu şirketten dürüst olmak gerekirse beklemediğim bir performans gördüm. Benim gibi havayolu incelemesi sevenler zorlanmasın diye de uçuşumdan sonra her detayını inceleyip sizinle paylaştım.

Ermenistan’a o kadar son dakika gittim ki anlatamam. Vizemin yetişmesi bile mucizeydi. Uçak biletini vize gelmeden atar topar almam da büyük riskti. Ama daha büyük risk, uçuştan sadece iki gün önce varlığından haberdar olduğum bir şirketle uçmaktı. Ve daha da güzeli araştırmalarım sonucu bu havayolu ile İstanbul kalkış ve varışlı olarak Avrupa’ya çok ucuza uçulabileceğini öğrendim. Bu da bu havayolunu sevmek için güzel bir sebep sjsjsj 🙂

Neyse ki bu ani kararla yaşadığım deneyimin sonucu tatmin edici oldu. FlyOne Armenia beni beklediğimden daha fazla tatmin etti. Bu yüzden ben de sizler aynı şeyi yaşamayın diye havayolunu detaylıca inceledim. Başlamadan önce aşağıdaki videodan uçuş deneyimimin videosunu da izlemeyi unutmayın. AyrıcaFlyOne Armenia Uçuş Deneyimi ve Ermenistan Gezi Rehberleri yazılarımı da okumayı ihmal etmeyin.

FlyOne Armenia Hakkında

FlyOne aslında Moldova kökenli bir düşük maliyetli havayolu şirketi. Ve oldukça da yeni bir şirketi. Kuruluş tarihi 2021. FlyOne Armenia, Moldova kökenli FlyOne’ın yan kuruluşu. Bizdeki Türk Hava Yollarının, AnadoluJet şeklinde ikinci bir kuruluşu olması ile aynı mantık.

Havayolunun Ermenistan’daki merkezi Erivan, Moldova’daki merkezi ise Kişinev. İsminin yanında “Armenia” olması sadece Ermenistan merkezli olduğu anlamına da gelmiyor ve bu harika bir şey. Sebebini bir sonraki kısımda detaylıca anlattım.

Çok büyük bir filoya sahip olmayan şirket gittikçe büyüyen bir potansiyele sahip. suanda çok az uçuş noktasına sefer düzenliyor. Ama hem filosunu genişletmeye hem de uçuş noktalarını arttırmaya devam ediyorlar.

Türkiye ile Ermenistan arasında direkt sefer düzenleyen sadece iki havayolu şirketi var. Biri Pegasus diğer de FlyOne Armenia. Her gün karşılıklı ve direkt seferler ile İstanbul’dan Erivan’a zahmetsizce ulaşma imkanı sunuyorlar. Ama daha da güzeli aşağıda detaylarını verdiğim, Avrupa için uçuş konusu.

Uçuş Noktaları

Erivan merkezli bu havayolu, şuan 28 noktaya uçuş düzenliyor. Türkiye’de İstanbul düzenli, Antalya ise sezonluk olarak uçtuğu noktalar. En çok uçtuğu ülke ise Rusya.

Tam da bu noktada, “bu havayolunu neden kullanayım ki” diyenlere güzel haber vereyim. Avrupa içi ve Kişinev merkezli olarak bu havayolundan çok uyguna uçuşlar bulabilirsiniz. Vize istememesi sebebiyle Moldova üzerinden bu uçuşları gerçekleştirmek büyük rahatlık. Ayrıca daha da iyi haber, FloyOne İstanbul’den Kişinev’e de direk uçuyor. Yani İstanbul kalkışlı ve varışlı olarak Kişinev’den aktarma yaparak Avrupa’da pek çok yere uygun fiyata ulaşabilirsiniz. Bazı önemli uçuş noktalarını aşağıda listeliyorum.

 • İstanbul-Kişinev
 • Erivan-Kişinev
 • Erivan-İstanbul
 • Kişinev-Brüksel
 • Kişinev-Amsterdam
 • Kişinev-St Petersburg
 • Kişinev-Frankfurt
 • Kişinev-Moskove
 • Kişinev-Lizbon
 • Erivan-Moskova
 • Erivan-Tiflis
 • Kişinev-Dublin
 • Erivan-Sochi
 • Erivan-St Petersburg
 • Erivan-Tel Aviv
 • Erivan-Tahran
 • Kişinev-Dubai

Gördüğünüz gibi listeleri epeyce uzun. Kişinev üzerinden yapabileceğiniz Avrupa için uçuşların yanı sıra, Erivan kalkışlı Ortadoğu uçuşları da çok cezbedici. İstanbul’dan hem Kişinev’e hem de Erivan’a bağlantılı uçuşlar ile çok uygun fiyata bu biletleri alabilirsiniz.

Özellikle Lizbon gibi İstanbul’dan direkt uçuşun aşırı cep yaktığı destinasyonlara transit vizeye ihtiyaç duymadan ve bir ülke daha görerek gitmek oldukça iyi teklif. Ve Rusya’ya uçmak isteyenler için de bu havayolu ile aktarmalı gitme seçeneği bence mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek. Çünkü Rusya’ya da bilet fiyatları, online vizeye geçiş süreciyle birlikte yükselişe geçti. Artık direk uçuşlar eskisi gibi uyguna gelmeyecek maalesef Rusya’ya

Bilet Fiyatları

Eğer kampanyalı döneme denk gelirseniz gerçekten bilet fiyatları çok uygun. Uygun dediysem bizim için değil, Avrupa standartlarına göre uygun 🙂

Biz İstanbul-Erivan-İstanbul biletlerimizi iki kişi gidiş-dönüş 8000 TL’ye aldık (2023). Bu mu uygun fiyat diyeceksiniz ama biz bu biletleri bayram döneminde ve aşırı son dakika aldık. Eğer vakitlice plan yaparsanız, 40-50 Euro bandında çok uygun Avrupa içi biletler bulabilirsiniz. Keza Ortadoğu destinasyonları için de öyle.

Uçuş Paketleri ve Kapsamları

FlyOne’da da pek çok havayolunda olduğu gibi sadakat programı var. FlyOne Club isimli bu programda kişi başı yıllık ödemeler ile uçak biletlerinizi diğerlerinden daha indirimli alabiliyorsunuz. Kişi başı yıllık 19 Euro ücreti var. Ayırca bu programın birden fazla kişiyi kapsayacak paketleri de var. Aileniz için toplu bir üyelik yaptırarak da indirimden ve programın sağladığı diğer avantajlardan faydalanabilirsiniz. Aşağıda programların içerikleri ve ayrıcalıkları ile ilgili bir görsel bıraktım.

Bunların dışında eğer bu programa üye olmadan havayolunu kullanmak isterseniz 3 farklı paket seçeceğine sahipsiniz. Her low cost havayolunda olduğu gibi ilk olarak bir “Standart” paketimiz var. Bu pakette sadece bir sırt çantası hakkınız var. Çanta ölçüleriniz 40*30*20 cm boyutlarında olmalı.

Eğer bagajınız varsa, ikinci paket sizin için en avantajlı olanı. Çünkü bu pakette 20 kg’a kadar bagaj hakkına sahipsiniz. Aynı zamanda standart paketteki ölçülerde bir de kabin bagajı hakkınız olacak.

Son olarak “Advantage” paket seçeneğiniz var. Bunda yaklaşık 30 kg bagaj hakkına sahipsiniz. Ama sadece bagaj değil, havalimanı check-in, koltuk seçimi ve değişiklik hakkına da sahipsiniz bu pakette.

Bilet Satın Alımı

Biletlerinizi bu link üzerinden kolayca alabilirsiniz. Aslında pek çok uçak bileti sağlayıcısı üzerinden çok çok daha uygun fiyatlara bilet bulma şansınız da var. Çünkü bazen gotogate , kiwi ya da edreams gibi uçak bileti arama motorları üzerinden fiyatlar çok daha uyguna gelebiliyor. Biz de gotogate üzerinden biletlerimizi aldık. Fakat direkt kendi sayfalarından almadığınız durumda bilet işlemleri için bu siteler üzerinden yürütülüyor. Ve bu siteler bu işlemler için sizden inanılmaz fiyatlar istiyor. Bu yüzden her zaman havayolunun kendi sayfası üzerinden bilet almak daha sağlıklı.

FlyOne Armenia ile ilgili sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca bana Instagram hesaplarım üzerinden DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Tags :

flyone, flyone armenia, flyone armenia check-in, flyone armenia ticket

Share This Post :

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *