Patili dostlar ile seyahat etmek çok güzel. Peki ya seyahat esnasında onların ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağız? Tam da bu noktada evcil hayvan dostu havalimanları devreye giriyor. Peki hangi havalimanları evcil hayvan dostu?

Evcil hayvanları ile seyahat edenler için, yolculuk esnasında evcil hayvanlarının ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli. Bu yüzden sizler için Evcil Hayvan İle Seyahat Tüyoları başlıklı bir yazı paylaşmış ve çok işinize yarayacak tüyolar vermiştik.

Bu tüyoların yanı sıra, evcil hayvanla seyahatinizi kolaylaştıracak en önemli konulardan bir tanesi de nereye gittiğiniz. Eğer kalkış ya da varış havalimanınız, evcil hayvan dostu ise yaşadınız. Çünkü bu havalimanlarında, tüylü dostlar için ihtiyaç odaları var. Seyahatini bile patili dostuna göre planlayanlar için, evcil havyan dostu havalimanlarını listeledik.

Evcil Hayvan Dostu Havalimanı Nedir?

Evcil hayvan dostu havalimanı, tüylü dostlarımızın temel ihtiyaçlarını giderebilmemiz için özel olanaklar sunan havalimanlarıdır. Nasıl ki bizler havalimanlarında ihtiyaçlarımız için tuvalet, restoran vb alanları kullanıyor ve temel ihtiyaçlardan yoksun kalmıyorsak, patili dostlarımızın da kalmaması gerekiyor. İşte bazı havalimanları, bu yaklaşım ile evcil dostların kullanımı için bazı özel mekan ve imkanlar düşünmüş. Bu havalimanları, evcil hayvan dostu havalimanları oluyor.

Peki bu özel imkanlar neler? Öncelikle köpek dostlarımızın tuvalet ihtiyaçları için çim alanlar çok önemli. Kediler için de kum. Yemek ve su ihtiyaçları daha kolay karşılanabilir olsa da, tuvalet hem kediler hem köpekler için giderilmesi daha zor bir ihtiyaç. İşte özellikle tuvalet ihtiyaçlarına göre düşünülmüş özel alanlar çok büyük imkan. Bazı havalimanlarında köpekler için açık yeşil alanlar var. Bazılarında ise hem kedi hem köpeklerin ortak kullanımına açık bakım odaları var. Bu bakım odalarında kediler için kum kabı, köpekler için ise çim halılar var. Böylece dostlarımız tuvalet ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Ayrıca köpekler için yıkama alanları da var bazılarında.

Bunların yanı sıra, mama ve su ihtiyaçları için de kap ve mama bulabiliyorsunuz bazı havalimanlarında. Böylece yanınızda taşımanıza gerek kalmıyor.

Özellikle Amerika’da bu konuda çok başarılı havalimanları var. Avrupa’da ise çalışmalar sürüyor. Asya ve diğer kıtalar için de araştırdık, ama pek işe yarar bir şey bulamadık.

Evcil Hayvan Dostu Havalimanları Listesi

Listenin başında İstanbul Havalimanı geliyor. As bayrakları 🇹🇷. Şimdilik sadece Avrupa ve Amerika’da bulunanları listeliyoruz. Bu konuda bilgi topladıkça, listeyi de güncelleyeceğiz.

İstanbul Havalimanı-İstanbul-Türkiye

Ülkemizin bu listenin en başında yer alabilmesi gerçekten gurur verici. İstanbul Havalimanı, ülkemizde (şimdilik) evcil hayvan bakım ünitesi bulunan tek havalimanı.

Giden yolcu katı güvenlik kontrolü sonrası, gelen yolcu katında ise bagaj alım sonrası olmak üzere 2 adet evcil hayvan tuvaleti mevcut. Yerlerini bulmak için üzerinde köpek illüstrasyonu bulunan tabelaları takip edebilirsiniz.

Bu ünitelerde tüylü dostlar için mama ve su kapları var. Ayrıca kediler için ve köpekler için ayrı ayrı mamalar da var. Kedi kumu, kumu temizlemek için kürek, köpekler için ise çim halı ve yıkama ünitesi var.

Ayrıca tıpkı insanlar için 7/24 revir ve acil sağlık hizmeti olduğu gibi, tüylü dostlar için de veteriner hizmeti var. Acil bir durumda bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Bakım odaları 7/24 açık.

Helsinki-Vantaa Havalimanı-Helsinki-Finlandiya

Finlandiya gibi bir ülkede havalimanında böyle bir hizmet olmasaydı şaşırırdık. Bu havalimanında biri açık çim alan, diğeri ise içeride, güvenlik kontrolü sonrası olmak üzere 2 adet evcil hayvan bakım ünitesi var.

Non-Schengen area olarak adlandırılan bölgede, 51 numaralı kapının yakınlarında kapalı üniteyi görebilirsiniz. Açık alan ise gelen yolcu katının dışında yer alıyor. Yerleri ile ilgili detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Her iki alan da 7/24 açık.

Palma De Mallorca Havalimanı- İspanya

Bu havalimanı daha ziyade köpek dostu. Çünkü internet sitesinden anladığımız kadarıyla kapalı ünite yok. Ama olsun, sonuçta en azından köpekle seyahat için ideal. Bu yüzden listeye gitmeye hak kazandı.

Bu havalimanında da 2 adet evcil hayvan bakım alanı var. Fakat dediğimiz gibi bunların her ikisi de dışarıda ve çim alan. Kediler için ne kadar kullanışlı olur bilmiyoruz ama kedinizin de zor durumda kalırsa burada işini görebileceğine eminiz. Alan tamamen korunaklı, çit ile çevrelenmiş. Yani evcilinizin kaçması ile ilgili endişe etmenize gerek yok. Ayrıca bu alanda temiz içme suyu da temin edebilirsiniz tüylü dostunuz için.

7/24 açık bu bakım ünitelerinin yerleri için bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

John F Kennedy Havalimanı-New York-ABD

Dünyanın en büyük ve en çok yolcu alan havalimanlarından biri burası. Kim bilir bir gün içinde kaç tane yolcu patili dostuyla seyahat ediyordur siz düşünün.

Ayrıca bu havalimanı insanın aklını kaybettirebilecek kadar büyük. Bu yüzden bir girdiğinizde bir daha çıkmanız imkansıza yakın olduğu için her türlü detay düşünülmüş. Her terminal içinde mutlaka bir evcil hayvan bakım alanı var. Çünkü terminaller arası geçiş yapmanız da pek söz konusu değil. Öyle dev bir kompleks.

Kaynak:petfriendlytravel.com

Hem açık hem de kapalı evcil hayvan bakım alanları var JFK Havalimanında. Açık olanlarda genelde gerçek çim kullanılmış.

Bakım alanlarının yerlerini görmek isterseniz bu linkte yer alan blog yazısına bakabilirsiniz.

Los Angeles Havalimanı-ABD

Güvenlik kontrolü sonrası içeride 8, dışarıda ise 3 adet evcil hayvan bakım istasyonu var. Ayrıca bu havalimanında alışılmışın dışında bir hizmet daha var. Hepsi 7/24 çalışıyor. Konumları ile ilgili detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Uçuş öncesi anksiyete ve yoğun stres yaşayan yolcular için “Pets Unstressing Passenger” isimli bir hizmet. Uçuş öncesi havalimanında sahipleri tarafından gönüllü olarak buraya getirilen köpüşleri sevip onlarla oynayabiliyor ve uçuş stresinizi azaltabiliyorsunuz. Bunların tamamı özel yetişmiş köpekler. Ve sizin stresiniz ile nasıl başa çıkacaklarını çok iyi biliyorlar. Hizmet hakkında detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Evcil hayvan dostu havalimanları ve patili dostlar ile seyahat ile ilgili tüm sorularınızı bize yorum olarak iletebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımız üzerinden de bize ulaşabilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *