ERİKLİTEPE TABİAT PARKI – İSTANBUL’A YAKIN HAFTASONU KAÇAMAĞI

in
Kamp Alanları,Kamp Hayatı,Kocaeli,Marmara

Uzun zamandır gitmek istediğim ama bir tülü fırsat bulamadığım şahane bir huzur köşesiydi Eriklitepe Tabiat Parkı. Haftasonları kısacık bir mola vermek isteyenler ama bunun için vakti kısıtlı olanlar, burayı mutlaka not alsın.

İstanbul’da yaşayıp temiz hava ve yeşile hasret kalmayan yok aramızda. Aynı şey Kocaeli’nde yaşayanlar için de fazlasıyla geçerli. Sürekli olarak stresli bir hayatın içinde yaşadığımız şu dönemde kalabalıktan az da olsa uzaklaşmak isteyenler fellik fellik yeni yerler arıyorlar. Ama onu da bulmak artık çok zorlaştı. Şehirler artık o kadar kalabalık ki bu tip yerler de hafta içi bile çok kalabalık hale geldi.

Bu bakımdan Eriklitepe beni çok mutlu etti. Haftasonu gittiğim halde çok kalabalık değildi. Şehirden uzak, ama saatlerce yol tepmenize gerek olmadan ulaşabiliyorsunuz. Alabildiğine yeşillik, bolca açık ve temiz hava, sessizlik ve huzur dolu bir atmosfer. Kamp ve piknik sevenler, bu tabiat parkını mutlaka değerlendirmeli.

Eriklitepe’ye Ulaşım

Eriklitepe Tabiat Parkı, Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı İrşadiye köyüne çok yakın. İstanbul’dan yola çıkanlar, trafik yoksa 2.5 saatte rahatça ulaşır. Ortalama olarak 140 km uzaklıkta. Kocaeli merkez’den ise sadece 45 dakikalık mesafede. Yaklaşık 35 km uzaklıkta.

Ulaşım için araç gerekli. Çünkü buraya toplu ulaşım ile gitmek mümkün değil. Yol hafif virajlı . Ve ormanın içinden, köylerin arasından geçiyor. Eriklitepe’nin kendisinde zaman geçirmek kadar, ona ulaşmak da çok keyifli.

Konaklama

3 tip konaklama imkanı var burada. Bungalovlar, çadır ve karavan konaklaması.

Bungalov Konaklaması

Eriklitepe Tabiat Parkı’nda birbirinden şirin ahşap bungalovlar mevcut. Tam bir orman tatili ambiansına sahip bu bongalovlar kendilerine ait teraslara da sahipler. İçlerinde her ihtiyacınızı giderebileceğiniz ekipmanlar ile dolu mutfaklar var. Tüm bungalovlar 4 kişi kapasiteli.

Aileler ve arkadaş grupları için ideal. Fakat evlilik cüzdanı olmadan çiftleri bungalovlara kabul etmiyorlar. Çiftlere duyurulur…Bayan ya da erkek arkadaş grupları okey, ama karma olarak kabul etmiyorlar.

Bungalovların 2023 yılı fiyatları haftaiçi gecelik 1350 TL, haftasonu gecelik 1950 TL. Sömestr döneminde ise 2350 TL. Fiyatlar sadece konaklama fiyatı. Kahvaltı ya da başka herhangi bir şey dahil değil. Yeni dönem fiyatları için 05380525769 numaralı telefondan bilgi alabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Çadır Konaklaması

Alanda kendi çadırınızı getirerek konaklama seçeneği var. Bunun da ücreti 2023 yılı için çadır başı 250 TL. Çadırınızı kurmadan önce resepsiyondan kayıt yaptırmanız gerekli.

Karavan Konaklaması

Eğer karavanınız varsa, alanda park ederek karavan kampı da yapabilirsiniz. Karavanınızı otoparka park edebilirsiniz. Ama bunun dışında özel bir karavan alanı yok. Bu seçeneğin 2023 fiyatı ise gecelik 300 TL. Bu seçenekte de mutlaka resepsiyona kayıt olmanız gerekli.

Yeme-İçme

Tesisin kendine ait bir restoranı var. Buradan pişmemiş et de satın alabilirsiniz. Ya da uğraşmak istemiyorsanız direk burada da yiyebilirsiniz.

Alanda bir de kafe var, fakat eni konu terk edilmiş gibiydi. Komple kapalı mı yoksa geçici süreliğine mi hizmet dışı bilemiyorum.

Benim önerim yiyecek-içeceğinizi mutlaka kendiniz götürmeniz. Civarda market bulmanız çok zor. Bu yüzden tedarikli olmakta fayda görüyorum.

Çocuklar İçin Uygunluk/Günlük Aktiviteler

Alana gitmek isteyen çocuklu aileler gönül rahatlığı ile gidebilirler. Zaten diğer tabiat parklarına göre alan çok daha küçük. Bu yüzden çocukları gönül rahatlığı ile salabilirsiniz. Fazla uzağa gidemezler 🙂

Otopark hariç alanın sınırları tel çit ile çevrili. Yani çocukların kaybolabileceği sınırlar dar. Tabi ki o kadar da kontrolsüz salmayın, sonuçta ormanlık alan, ama yine de çocuklarınızın gönül rahatlığı ile koşturabileceği ve sizin onları gözlemleyebileceğiniz alan yeterince geniş ve oldukça güvenli. Piknik alanı ve ormanın içinden geçen yol arasında dediğim gibi tel çit var.

Bunun haricinde macera parkuru ve çocuk oyun alanı mevcut. Çocuklarınızın enerjisini atması ve eğlenceli vakit geçirmesi için gereken herşey var. Aile piknikleri için gayet elverişli koşullara sahip.

Kamp ve Piknik Alanı

Alanda kamp ve piknik yapacaklar için bazı önemli konulara dikkat çekmek isterim. Kamp ve piknik alanı bir arada. Aşırı derecede büyük de bir alan değil. Herkesin keyifli bir deneyim yaşaması için aşağıdaki hususlar önemli.

Duş/WC

Alanda duş yok ama WC var. Her ormanlık alanda olduğu gibi bu alanda da insanımız ne yazık ki tuvaleti bulmak istediği gibi kullanmıyor. Bu yüzden tuvaletler pek bakımlı ve temiz değil. Yanınızda sabun, tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve el dezenfektanı bulundurun.

Çöpler

Alanda çöp kovaları mevcut. Lütfen çöplerinizi toplayıp bu kovalara atın. Gittiğiniz de siz de göreceksiniz ki, oldukça temiz bir piknik alanı. Rica ediyorum çöplerinizi ortalığa bırakıp etrafı kirletmeyin.

Ateş

Alanda direk ateş yakılması yasak. Mangal yapmak isteyenler için ateş yakma alanları var. Resepsiyondan bu konuda yardım isteyin. Kafanıza göre ateş yakmayın.

Piknik Masaları

Alanda bol miktarda masa var. Kalabalık grupsanız kendi masalarınızı ve sandalyelerinizi de getirmenizi öneririm.

Yaban Hayatı

Ormanlık bir alan ve civarda köyler var. Yaban hayatına dair pek bir şey yok ama yine de etrafta yiyecek bırakmayın.

Su

Alanda çeşme var. Kullanım suyu olarak uygun. Ama içme suyu olarak kullanılabilir mi bilmiyorum. Kapalı su getirmenizi tavsiye ederim.

Telefon/İnternet

Telefon da internet de kısıtlı çekiyor. Hatta internet hiç çekmiyor.

Market

Tesisin içinde market yok. Kafe vardı ama biz gittiğimizde pek faal durumda değildi. Restorandan pişirilmek üzere et alabilirsiniz. Onun haricinde market yakın civarda yok. Alışverişinizi yapıp gelmenizde fayda var.

Eriklitepe Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Normalde girişinin ücretli olduğunu sanıyordum. Ama araçla girişte herhangi bir ücret alınmadı. Sadece konaklama yapacaksanız ücret alınıyor. Araç girişinde herhangi bir kontrol bile yoktu hatta.

Bu linkten tesis ile direk iletişime geçebilirsiniz. Diğer tüm kamp alanı incelemelerimi de bu linkten okuyabilirsiniz.

Tags :

eriklitepe, eriklitepe tabiat parkı, eriklitepe tabiat parkı çadır kampı, eriklitepe tabiat parkı nasıl gidilir

Share This Post :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *