Bazı yerleri zamanında görmek gerektiğini düşünüyoruz. Nokta atışı şekilde. Mesela Emirgan Korusu bunlardan biri. En güzel zamanı ilkbaharda, lalelerin açtığı zaman. Sizler de en güzel zamanınında gidin görün diye Emirgan Korusu’nu yazdık.

İstanbul’da yaşayıp Emirgan Korusu’nu duymayan yoktur diye düşünüyoruz. Hatta İstanbul’da yaşamayanlar bile illa ki duymuştur. Bahar aylarının İstanbul’da bize göre en güzel karşılandığı yerlerden bir tanesi Emirgan Korusu. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu da izlemeyi unutmayın. Ayrıca diğer İstanbul keşifleri yazılarımızı da bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/021AOq7C7kg

Emirgan Korusu Hakkında

Emirgan Korusu, Sarıyer ilçesindeki enfes bir koruluk alan. Tarihi Bizans dönemine kadar gidiyor. Antik dönemde hiç bir yerleşim olmayan koruluk İstanbul’un fethinden sonra Nişancı Feridun Bey’e verilmiş. Feridun Bey yazlık köşk, av köşkü ve bahçeler yaptırmış. Bahçelerin güzelliği, dilden dile yayılınca, bölge Feridun Bahçeleri olarak anılmaya başlamış.

1636 yılında Revan seferi zamanı, Revan’ın başında bulunan Emirguneoğlu Tahmasb Revan Kalesini direnmeden Osmanlı’ya teslim etmiş. Bunun üzerine dönemin padişahı IV.Murat, kendisini İstanbul’a getirmiş ve vezirlik rütbesi vermiş. Ayrıca Feridun Bahçelerini de Emirguneoğlu’na bağışlamış. Emirgan Korusu ismi de bu dönemde anılmaya başlamış.

Sultan Abdülaziz zamanında ise Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya bağışlanmış. Bu dönemde haftasonları halkın kullanımına açık bir mesire alanı olarak hizmete açılmış.

Emirgan Korusu deyince bizim aklımıza ilk gelen şey laleler oluyor 🌷. Çünkü burası İstanbul’da lale yetiştiriciliğinin olmazsa olmazı denebilecek yerlerden bir tanesi. Ama elbette fevkalade boğaz manzarasını da yabana atamayız. Korunun yukarı kısımlarından gördüğünüz boğaz manzarası, İstanbul’un net en iyi manzaralarından bir tanesi. Özellikle boğaz manzarasını izleyebileceğiniz teraslara çıktığınızda konumunun ne kadar özel olduğunu anlıyorsunuz.

Ayrıca içerisi sincap kaynıyor 🐿. O kadar tatlılar ki, mutlaka sevmek isteyeceksiniz. Dolayısıyla yanınızda sincaplara rüşvet olarak verebileceğiniz yer fıstığı gibi şeyler bulundurun. Her ağaçtan sincap iniyor çünkü.

Lale Zamanı

Nisan ayının 2. ve 3.haftaları lalelerin en güzel olduğu zaman. Eğer bizim gibi çiçek, özellikle de lale düşkünüyseniz, İstanbul’da lale zamanını kaçırmayın. Nisan ayının ortasında tetikte olun.

Lale zamanı başlamadan önce, buradan lale soğanı alabilirsiniz. Beyaz Köşk restoranın arka tarafında, lale soğanı satın alabileceğiniz bir yer var. Ancak zamanında almazsanız kaçırırsınız. Çünkü hızla tükeniyor.

Giriş Ücreti-Otopark

Korunun giriş ücreti yok. Fakat araçla gelecekseniz ve otoparkları kullanacaksanız, otoparklar ücretli. Otopark’ın işletmesi İspark’ ait.

Yeme-İçme

Sarı Köşk ve Beyaz Köşk restoranlar, Beltur’a ait. Bu restoranlarda hem manzaranın tadını çıkarabilir, hem de çay-kahve molası verebilirsiniz. Hatta dilerseniz, boğaz ve koru manzaralı kahvaltı de yapabilirsiniz.

Bunların dışında koru içerisinde, büyük gölet ve yapay şelalelerin bulunduğu alanda küçük bir büfe var. Bu büfeden de çay-kahve, tost, tatlı gibi yiyecek-içecek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Ama bizce hepsinden daha güzeli, kendi termosunuzda çay-kahve getirerek, masalara oturup piknik yapmak. Evet, kendi yiyecek-içeceğinizi getirme imkanınız da var. Bizce hiç hazır bir şeye bulaşmadan kendi pikniğinizi yapın, sincapları besleyin ve manzaranın tadını çıkarın.

Wc

Alanda İBB’ye ait Sağlık AŞ’nin prefabrik tuvaletleri mevcut. İstanbulkart veya bozuk 1 TL ile kullanabilirsiniz.

Çocuklu Aileler

Alan çocuklu aileler için uygun. Hatta sadece uygun değil, tam bir çocuklu aile cenneti. Her köşe başından çıkan sincaplar ve çocuk oyun alanları ile tam bir çocuklu aile dostu.

Yaşlı ve Engelliler

Konumu sebebiyle koruluk oldukça fazla yokuşa sahip. Maalesef bu da biraz zorlayıcı olabiliyor. Özellikle yaşlı ve engelli vatandaşlarımızı, ayrıca fiziksel kondisyonu düşük olan kişileri biraz zorlayabilir. Ama tek başlarına olmadıkları sürece yaşlı ve engelli vatandaşlarımız sıkıntısız şekilde gelebilirler.

Konum ve Ulaşım

Emirgan Korusu konum olarak Sarıyer ilçesinde, Emirgan ve İstinye’nin tam ortasında. Konumu görmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Ulaşım için en büyük uyarımız araç sahiplerine. Özellikle hafta sonları buraya lütfen araçla gelmeyin. Fevkalade bir trafiğe sebep oluyor araçlar çünkü. Otoparklar sabahın erken saatlerinde dolduğu için, ciddi kuyruklar oluşuyor. Bu yüzden mümkünse buraya toplu taşıma ile gelin.

Taksim Meydan’ından, Beşiktaş’tan ve Kabataş’tan kalkan otobüsler ile Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.

  • Taksim’den 40T, 42T, 22 ve 25E
  • Beşiktaş’tan 58A, 59A, 40B, 29Ş

gibi hatları kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu linke tıklayarak, bulunduğunuz konumdan hangi araçlar ile gidebileceğinizi görebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü, saat 07.00-23.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Emirgan Korusu ile ilgili tüm sorularınızı bu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *