EASYJET UÇUŞ DENEYİMİ – CHECK-İN, BOARDİNG, BAGAJ, UÇAK İÇİ SERVİSLER

in
Avrupa,Easyjet,Gezi Tüyoları,Low Cost Havayolları,Uçuş Deneyimleri,Ucuza Gezi

Avrupa içi uçuş yapabileceğiniz aynı anda hem en ucuz, hem de en kaliteli havayolu EasyJet. Özellikle Schengen bölgesinde ikamet eden şanslı kişiler, bu yazıda sizinle EasyJet ile uçuşun tüm inceliklerini paylaşıyorum. Hadi yine iyisiniz ????

Avrupa içi uçuş yapabileceğiniz çok keyifli havayolları var. EasyJet kesinlikle bunlardan bir tanesi. Üstelik de fiyatları mükemmel derecede uygun. Özellikle de sırt çantalı gezginler için. Hele ki hem sırt çantalı hem de konfor arayanlar için bir numara bence. Yeterince EasyJet övdüğüme göre tüyolarımı da paylaşmaya başlayabilirim. Bu yazı ile birlikte EasyJet Havayolu İncelemesi yazımı da okumanızı öneririm. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomu da izlemeyi unutmayın.

Check-İn Süreci

Check-in konusunda çok aceleci bir havayolu. Bileti aldığınızdan itibaren “check-in yapabilirsiniz” mesajları gelmeye başlıyor. Biz check in işlemimizi uçuştan önce uygulama üzerinden online olarak yaptık. Boarding kartlarımızı da barkodlu şekilde uygulama üzerinden gösterdik. Check in işlemi en kolay havayollarından bir tanesi. Bu yüzden çok rahat olun.

Dilerseniz havalimanında kontür check-ini de yapabilirsiniz. Çok sıra olduğu ve Avrupa ülkelerinde bu işler çok yavaş ilerlediği için, bagaj vermeyecekseniz hiç kontuara gitmeye gerek yok.

Schengen bölgesi dışından Schengen bölgesi dahilindeki bir yer uçacaksanız, o durumda vize kontrolü için kontlara gitmeniz gerekebilir. Ama Schengen bölgesi içinde uçuş yapacaksanız dediğim gibi buna hiç gerek olmayacak.

Koltuk Seçimi

Koltuk seçimi her low cost havayolunda olduğu gibi, sistem tarafından otomatik olarak atanıyor. Ama endişelenmeyin, aynı pnrdaki kişileri Ryanair gibi ayırmıyor. Dolayısıyla aynı pnrda yanınızda seyahat edecek kişiyle birlikte oturabileceksiniz.

Dilerseniz ücretli koltuk seçimi de yapabilirsiniz. Satın almış olduğunuz uçuş paketi koltuk seçimine izin veriyorsa, uçağın belli bir bölümünden koltuk seçimini serbestçe yapabilirsiniz. Ama bizim gibi düşük paketten aldıysanız, o zaman koltuk seçimi çok pahalıya geliyor. Sistemin atadığı koltuğunuza oturup paşa paşa uçun.

Biniş Kartı

Online check-in yaptıysanız, barkodlu biniş kartlarınız ile rahatlıkla uçağa geçebilirsiniz. Kesinlikle bastırmanıza gerek yok. Ama eğer Schengen bölgesi dışından, Schengen bölgesi içerisinde bir yere uçuş yapmayacaksanız, o zaman vizenizin kontrol edildiğine dair bir damga basılması için online biniş kartlarınızı bastırmış olmanız gerekebilir.

Bagaj Prosedürleri

Eğer en düşük fiyatlı standart paket satın aldıysanız, öndeki koltuk altı bagajdan daha büyük bagaj alamazsınız. Her low cost havayolu gibi, EasyJet de bu konuda katı kurallara sahip. Biz biletleri alırken, ekstradan birer adet de büyük boy kabin bagajı satın aldık. Ama seyahat vakti geldiğinde bagajlarımız kabinde taşınacak boyutta olmadığı için, uçuştan önce ekstra bagaj da satın aldık.

Bu şekilde satın aldığınızda astarı yüzünden pahalıya geliyor. Biz uçak altına vereceğimiz 2 parça bagaj için 80 Usd para ödedik. Uçuşu satın alırken eklediğimiz kabin bagajları için de parça başı 12.5 Usd ödemiştik. Bagajlara ödediğimiz para, kendimiz için ödediğimizin yaklaşık 3.5-4 katı yani.

Bagajınız varsa kesinlikle standart paket almayı düşünmeyin bile.

Uçak altı bagaj satın aldıysanız, kontlara uğrayıp bunları teslim etmeniz gerekiyor. Her havayolundaki standart bagaj teslim prosedürlerinden farklı neredeyse hiç bir şey yok. Sadece şahsi çantalarınızı da son dönemde tüm havayollarında moda olduğu gibi, EasyJet de bagajdan sayıyor. O yüzden uçuş öncesi onu bir şekilde kabin bagajınıza sokmanızı falan isteyebilirler. Ben kendi el çantamı uçağa binene kadar laptop çantamın içine tıkmak zorunda kaldım.

Eğer biletinizi alırken ekstra kabin bagajı satın aldıysanız, boarding esnasında size bir güzellikleri oluyor. Onu da bir sonraki kısımda anlatıyorum.

Boarding Süreci

Basel Havalimanı’nda güvenlik kontrolü sonrası kapımıza gittiğimizde öğrendik ki, bileti ile birlikte kabin bagajı satın alanların öncelikli boarding hakkı varmış 🙂 Bizi uçağa, geri kalan yolculardan önce aldılar.

Barkodlu biniş kartlarınız ile rahatlıkla boarding işleminizi tamamlayabilirsiniz. Boarding süreçlerinde gayet pratik ve hızlı. Üstünkörü bir şekilde de olsa kabin bagajlarınızı ve el çantalarınızı kontrol ediyorlar ama 🙂

Kabin İçi Servisler

Kabin içinde eğer standart paketliyseniz, iğneden ipliğe herşey ücretli satılıyor. Menülerinin oldukça zengin içerikli olması gerçekten çok iyiydi. Sadece yiyecek, içecek değil, duty free ürünleri de satılıyor kabin içinde. Alkollü içkiler, sıcak-soğuk har türlü içecek ve çok lezzetli sandviçler var menüde.

Kabinde koltuk aralıkları oldukça yeterli. Kendinizi sıkışmış hissetmeyeceksiniz. Koltuklar da fevkalade rahat. Low cost bir havayolu şirketinden beklenmeyecek bu rahatlık beni gerçekten çok şaşırttı.

Kabin ekipleri güleryüzlü ve çok yardımsever. Bizdeki gibi yaşı genç kabin ekiplerinin aksine Avrupa’da pek çok havayolu şirketinde ileri yaşta kabin ekipleri görmek mümkün. EasyJet’de de durum aynı.

Uçak içi ek hizmetler ve tüm diğer konular ile ilgili bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

EasyJet ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarımdan bana sorularınızı ulaştırabilirsiniz.

Tags :

easyjet, easyjet airlines, easyjet havayolu, easyjet uçuş

Share This Post :

3 Responses

  1. I completely agree with you on EasyJet being a great option for European travel. As someone who frequently travels within Europe, I can attest to the affordability and quality of their flights. However, I do have a question about their baggage policy. I’ve found that some low-cost airlines have strict limits on the size and weight of carry-on luggage, which can be frustrating for travelers. Does EasyJet have similar restrictions, or are they more lenient in this regard? Overall, I highly recommend EasyJet for anyone looking for a budget-friendly and enjoyable travel experience within Europe.

    1. Hello. Yes unfortunately they also have restrictions like this. But in some airports they don’t control so much, in some airports they do. It depends on the airport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *