Dalyan tekne turları, Dalyan’ı tam anlamıyla gezmenin en verimli yöntemi. O sazlıkların derinliklerine dalmadan, İztuzu plajının her iki tarafında kuma ayağınızı basmadan ve civardaki turkuaz sularda yüzmeden olmaz. Ama Dalyanda tekne turları için seçenek çok fazla. Ve bu durum bazen kafa karıştırıcı olabiliyor.

Dalyan’ı hakkıyla gezmenin en iyi yolu Dalyan tekne turları. Fakat hangisini seçeceğine karar veremeyenler için bu kafa karışıklığına son vermek istiyoruz. Aslında olay çok basit. Tek yapmanız gereken Dalyan’ı birazcık tanımak ve Dalyan tekne turlarından ne beklediğinize belirlemek. Bu yüzden bu yazıdan önce Dalyan Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu da izlemeyi unutmayın.

https://youtu.be/X8GI3CrZZtw

Dalyan Lagününde Tekne Turu

Merkezde, tekne turu satın alabileceğiniz birden fazla kooperatif ve özel gezinti tekneleri var. Dalyan kanalının içine dalıp sazlıkların çevrelediği labirentlerde dolaşmak isterseniz bu kooperatifler ile mutlaka görüşün. Eğer tur satın almak istemiyorsanız, o zaman yine bu kooperatiflerden dolmuş teknelere binerek kanal içinde yer değiştirebiliyorsunuz. Örneğin sadece İztuzu plajına gitmek isterseniz, kanalın kenarındaki bu dolmuş tekneleri kullanabilirsiniz.

Turların fiyatları, sizi götürdükleri yerlere ve süreye göre değişiyor. Eğer sadece Dalyanı değil, çevre koyları da görmek ve denize girmek isterseniz tam gün süren, yemekli turları tavsiye ediyoruz. Çünkü Dalyan yakınlarında turkuaz sulara sahip, huzurlu ve sessiz koylar var. Bizim önerimiz gelmişken kesinlikle bu koyları da görmeniz yönünde.

Size fikir vermesi açısından aşağıya bizim beğendiğimiz bazı turların içeriklerini ve fiyatlarını yazıyoruz. Eğer bu turlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıda vereceğimiz linkler üzerinden kooperatifler ile direk olarak iletişime geçebilirsiniz.

Turları paylaşımlı, özel tur ve dolmuş tekneler olarak alt başlıklar halinde inceledik.

Paylaşımlı Turlar

Tur teknesinde yalnız olmayacağınız gibi, lebaleb kongre tadında da olabilecek, kişisel alan beklentinizi minimize etmenizi gerektirecek, ama şanslıysanız harika insanlar ile tanışacağınız ve eğleneceğiniz turlar. Biz şanslı olanlardanız.

Bu turlarda tekneye ne kadar erken yerleşirseniz o kadar iyi yer kaparsınız. Bu bilgiyi de babanız vermez zaten 😛 Hadi yine iyisiniz.

Yemekli turlarda, eğer menüde yengeç de olsun istiyorsanız, kaptana hareket etmeden önce bilgi vermeniz lazım. Zaten kendisi de soruyor. Dalyanağzı’nda ve İztuzu plajı civarında DALKO’nun tekneleri var. Pişmiş ya da çiğ yengecinizi bu teknelerden temin edebiliyorsunuz.

Günlük Kısa Tur

Bu tur, günlük olarak kişi başı en uygun fiyatlı olan tur. Saat 11’de başlıyor. Çamur banyoları, Kaya Mezarları, lagün içinde bir gezinti, ve İztuzu plajı ile bitiyor. Fiyatı uygun, çünkü bu tura yemek dahil değil. Dönüş ise tamamen size bağlı. İztuzu plajından tarifeli dönüş aslında saat 16.00’da. Fakat dilerseniz saat 19.00’a kadar kalabilirsiniz. 2021 yılı fiyatı 50 TL.

Günlük Yemekli Tur

Bu turlar bir öncekinden farklı olarak sabah 10.30’da başlıyor. Çamur banyoları ve Sultaniye kaplıcalarından sonra, Köyceğiz gölüne doğru yola çıkacaksınız. Öğle yemeğinizi, turu satın aldığınız tekne kooperatifine ait olan, ya da anlaşmalı olduğu bir restoranda yiyeceksiniz. Bu turlarda öğle yemekleri tur ücretine dahil olmayabiliyor. Bu detayı, turu satın aldığınız kooperatife sormayı unutmayın.

Öğle yemeğinin ardından, İztuzu plajında 2 saatlik bir mola vereceksiniz. Tekneniz, İztuzu plajının Dalyan kanalı tarafında kalan kısımda demir atacak. Yani durgun ve nispeten tatlı su olan kısımda. Bu tarafta da yüzmenin ayrı bir keyfi var. Ama asıl olay İztuzu Plajında tabi. Ama eğer şansınız varsa, kanal tarafında Carette Carettaları görebileceksiniz. Hatta mavi yengeç bile görme şansınız var.

Yüzme molasının ardından, Kaunos Antik Kenti ve Kral Mezarlarına doğru yol alacaksınız. Antik kenti gezmek için burada 1 saatlik mola süreniz olacak. Dileyenler teknede bekleyebilir.

Rotayı özetlemek gerekirse, bu turda sizi Dalyan’ın Akdeniz tarafı değil, deltanın derinlikleri bekliyor olacak.

Bu gezinin ardından turu başladığınız iskelede bitireceksiniz. 2021 yılı fiyatı 100 TL. Her gün hareket ediyor. Rezervasyon yapmasanız da olur. Sabah saat 9 gibi iskeleye gidip, boş bulduğunuz tekneye dalın.

Nereden Paylaşımlı Tur Alalım?

Dalyan merkezde kanalın kenarına inerseniz 5-6 tekne kooperatifi olduğunu göreceksiniz. Bunların hepsinde hemen hemen aynı turlar aynı fiyata satılıyor.

Biz paylaşımlı turu Dalyan Tekne Kooperatifinden satın aldık. 2 kişilik tur ücretinin yarısını tur öncesi, kalan yarısını da tur günü ödedik. Eğer tura seçtiğiniz gün katılamazsanız, bir sonraki tur gününe devredebiliyorlar.

İletişim ve rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

İkinci görüştüğümüz ise Dalyan Deniz Yolcu Taşıma Kooperatifi. Ekincik Koyu turu onlarda da aynı içerikte ve aynı fiyatta. Size yan gün ve saati hangisi verirse onu seçip turunuzu satın alabilirsiniz.

Ekincik Mağarası ve Koylar Turu

Dalyan tekne turları arasındaki bize göre en verimli seçenek bu. Çünkü hem Dalyan’ın içini hem de çevre koyları görme imkanınız oluyor.

Dalyan kanalından çıktıktan sonra Ekincik Mağaraları, Ekincik ve Semisçe koylarının turkuaz sularında yüzme molaları veriyorsunuz. Mümkünse yanınızda deniz ayakkabısı, şnorkel ve deniz gözlüğü olsun. Çünkü bu koyların turkuaz sularına bakmaya doyamayacaksınız.

Öğlen yemeğinizi teknede alıyorsunuz. Tavuk veya köfte seçeneği oluyor genelde. Bazı teknelerde balık da olabiliyor. Yanında birkaç çeşit lezzetli salata ve meze de ikram ediliyor. Koyların turkuaz sularında yemek hazır olana kadar sizin uzun bir yüzme molası bekliyor.

Yemek molasından sonra istikamet İztuzu plajı. Burada da kısa bir molanın ardından, Dalyan kanalının derinliklerine dalıyor ve Hamam gölüne (Alagöl) varıyorsunuz. Burada da kısa bir yüzme molasının ardından tekne başladığı yere geri dönüyor ve turunuz sona eriyor. Akdeniz’in en güzel ve bakir koylarını görmek için bizce bu turlara mutlaka katılın.

Bu turlarda diğerlerine göre daha büyük tekneler kullanılıyor. Ama bir 12 Adalar Turu teknesi kadar da büyük birşey beklemeyin. Çünkü Dalyan kanalında büyük tekne ile yolculuk yapmak pek mümkün değil. Genelde 15 kişiye kadar yolcu alıyorlar. Bazı teknelere sadece aileler ve tek başına ya da grup halinde kadınlar alınıyor. Yani 2 erkek arkadaş yanlarında kadın olmadan tekneye alınmıyor. Özetle damsız girilemiyor. Saçma bir uygulama fakat bununla karşılaşacağınızı bilerek gitmekte fayda var beyler :/

Bu turların 2021 yılı fiyatı 175 TL. Sadece Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri hareket ediyor. En geç bir gün öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekli.

Özel Turlar

Parayı verenin düdüğü çaldığı, kaptanın kalabalık yüzünden sinir sahibi olmadığı, koyların en sakin yerlerine demir atabileceğiniz şugar Dalyan tekne turları.

Özellikle pandeminin de etkisiyle zaten pahalı olan bu turların iyice zıvanadan çıktığını da belirtelim. Fakat yine de değer. Eğer kalabalık arkadaş grubu veya aile olarak Dalyana gittiyseniz, kişi başı fiyat paylaşımlı turlardan biraz daha pahalıya geliyor. Ayrıca pandemi döneminde kapalı gruplar halinde olmanın çok büyük bir avantaj olduğunu da unutmamak lazım.

Aşağıya sizin için bazı özel turların 2021 yılı fiyatlarını listeliyoruz. İçerikleri paylaşımlılar ile aynı olduğu için tek tek yazıp sizi boğmaya gerek görmedik.

  • Köyceğiz Gölü ve Market Turu 850 TL
  • İztuzu Plajı (gidiş dönüş) 750 TL
  • Sultaniye Kaplıcaları-İztuzu Plajı 700 TL
  • Çamur Banyoları 375
  • Ekincik Mağaraları ve Koyları 1000 TL

Özel tur olarak size önerebileceğimiz en mantıklı tur kesinlikle Ekincik ve İztuzu plajı turları. Biz bu özel turları bir önceki gidişimizde deneyimledik. Teknede dilerseniz oltalar ile mavi yengeç tutabilirsiniz. Tuttuğunuz yengeçler, belirli bir boyuttan küçükse direk geri suya atıyorsunuz. Büyük olanları da dilerseniz geri atabilirsiniz (önerilir). Dilerseniz pişirip yiyedebilirsiniz. Tekne kaptanı bu konuda sizi yönlendirecektir.

Yemeyecek olsanız bile yengeç avını deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Mavi yengeçler çok ilginç canlılar çünkü. Hatta yapabiliyorsanız kaptanınızın talimatlarına uygun şekilde elinize bile alın. Gerçekten çok güzel bir deneyim canlı bir yengece dokunmak. Yakaladıklarınızı geri suya attığınız takdirde hem zarar vermemiş hem de karınlarını doyurmuş olacaksınız. Çünkü oltalara taktığınız tavuk derilerini afiyetle yiyorlar.

Bu deneyimi paylaşımlı turlarda bulma şansınız yok çünkü yasaklanmış. Olta ile yengeç avı, sadece özel turlarda var.

Nereden Özel Tur Alalım?

Bizim özel Dalyan tekne turu için önereceğimiz kişi kesinlikle Kaptan Ruhi. Dalyanı bir de ondan dinlemenizi, onunla birlikte yengeç avı yapmanızı ısrarla öneririz. Teknesinin ismi Aşiyan. Özel tur için fiyat 1000 TL. Tur programı ve içerikleri ile ilgili daha detaylı bilgi için 05422330465 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Dolmuş Tekneler

Eğer tura hiç bir şekilde para ödemek istemiyor, sadece İztuzu’nda keyif yapsam ya da çamur banyolarından debelensem bana yeter diyorsanız, kullanmanız gereken ulaşım yöntemi bu dolmuş tekneler.

İztuzu Plajı Dolmuş Tekne

Taksim-Kadıköy dolmulu gibi doldukça kalkıyor bunlar. Dalyan iskelesinden biniyorsunuz ve dolmasını bekliyorsunuz. İztuzu’na gidişte dolunca kalkıyor. İztuzu’ndan dönüşte ise saat başı hareket ediyor.

Dalyan’dan gidiş seferleri saat 09.30’da başlıyor. İztuzu’ndan dönüşler ise 13.00’dan itibaren her saat başı yapılıyor.

2021 yılı gidiş dönüş dolmuş tekne fiyatı kişi başı 30 TL. Size verdikleri bileti dönüş için saklamanız gerekiyor.

Çamur Banyoları Dolmuş Tekne

Sadece çamur banyolarına gitmek isteyenler için hareket eden bu dolmuşlar, günde 3 sefer yapıyor. Size çamur banyolarında 2 saatlik bir zaman veriyorlar. Sonra ise Dalyan’a geri dönüyorlar.

Saat 11.00, 13.00 ve 15.00’da hareket ediyorlar. 2021 yılı gidiş dönüş fiyat kişi başı 35 TL.

Köyceğiz Gölü ve Sultaniye Kaplıcaları Dolmuş Tekne

Sadece bu ikiliyi görüp, huzurlu bir ortamda biraz kafa dinlemek isterseniz kullanmanız gereken ulaşım aracı. Gölde bir yüzme molası ve kaplıcalarda rahatlama seansı içerikli bu tekneler saat 14.00’da Dalyan’dan hareket ediyor. 2021 yılı kişi başı gidiş dönüş fiyat 50 TL.

Dalyan tekne turları ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bize sosyal medya hesaplarımızdan DM atabilir ya da aşağıdaki butondan mail yoluyla da ulaşabilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *