Colmar ve Alsace özellikle Kasım-Aralık aylarının favori destinasyonu. Şarap gurmelerinin de en sevdiği rotalardan bir tanesi. Fransa’nın bu en güzel rotasını arşınlamak isteyenlerin işine yarayacak planlama tüyolarını en ince ayrıntısına kadar anlatıyorum. Notlarınızı iyi tutun ????.

Planlaması dünya üzerindeki en zevkli rotalardan bir tanesinden bahsediyoruz. Colmar ve Alsace. İyi bir planlama ile hayatınızın en keyifli yolculuklarından biri olabilecek bir rota. Daha doğrusu planlama kısmının rezil de vezir de edebileceği bir rota ????. Bu yüzden planlamasını en ince ayrıntısına kadar düşünmenizi tavsiye ederim. Bu yazı ile birlikte Colmar ve Ortaçağ Köyleri yazımı da okumayı unutmayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan YouTube videomu da izlemeyi unutmayın.

İlk aşamada Colmar’a ulaşım ve Colmar içi ulaşımdan bahsetmek istiyorum. Çünkü bizi bu rotada en çok zorlayan şey ulaşım konusu oldu. Ulaşım konusunda dediğimi yapın, yaptığımı değil ????.

Colmar’a Ulaşım

Colmar’a gelmenin en kolay yolu İsviçre’nin Basel şehrine uçmak. İstanbul’dan her gün karşılıklı istanbul-Basel seferleri var. Hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus’un direk uçuşları ile rahatça gidebilirsiniz.

Basel Havalimanı EuroAirport olarak da biliniyor. Dünyanın farklı 3 ülkeye çıkışı olan tek havalimanı. İsviçre, Almanya ve Fransa’ya çıkışı var. Pasaport kontrolü ve bagaj alımından sonra 3 farklı kapı, 3 farklı ülkeye açılıyor. Hangisi hedef ülkeniz ise o ülke çıkışından çıktığınızdan emin olun.

Asıl mesele, Basel’e ulaştıktan sonra başlıyor. Buradan ilk durağınız Colmar olacaksa bir kaç seçeceğiniz var. Bunlardan en zahmetsiz olanı araç kiralamak. Ama yukarıda bahsettiğim gibi eğer Colmar’a gidecekseniz Fransa’dan çıktığınızdan emin olun. Çünkü araç kiralama noktaları, her üç farklı çıkışta da var. Hangi ülkeden aracı kiraladıysanız o ülkenin çıkışından çıkmanız lazım ki, doğru yere gitmek için tekrar uğraşmayın.

Araç kiraladıysanız sadece 45 dakika içerisinde Colmar’a rahatlıkla varabilirsiniz. Araç kiralamadıysanız taksi ya da tren ile de ulaşabilirsiniz Colmar’a. Kiralama işini uyguna getirmek isteyenlere önerim Yolcu360.com ‘un bahar kampanyalarını takip etmeleri. Kampanya döneminde gerçekten çok uygun fiyata araç kiralanabiliyor.

Havalimanından taksi ile transferinizi önceden ayarlayabilirsiniz. Taksi ile Colmar merkeze ulaşım 100 Euro civarı tutuyor.

Son olarak eğer tren seçeneğini kullanacaksanız, havalimanından 11 numaralı otobüse binip yaklaşık 10 dakikalık bir yolculukla Saint Louis garına ulaşabilirsiniz. Bu otobüsler her 30 dakikada bir kalkıyor. Bilet fiyatı 2.5 Euro (2023 fiyatı). Direk sürücüye verebilirsiniz ücreti. Hatta kredi kartı ile bile ödeyebilirsiniz. Saint Louis garından ise Colmar tren garına yolculuk 37 dakika sürüyor. Bilet fiyatı 14.6 Euro (2023 fiyatı). Biletlerinizi direk tren garından veya bu linke tıklayarak SNCF’nin online kanallarından alabilirsiniz. Mobil uygulamasını da indirebilirsiniz.

Colmar’da gardan merkeze giden otobüsler mevcut. 4 veya 7 numaralı otobüsler ile tren garının önündeki duraktan Champ de Mars durağına 10 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Buradan sonrasını yaya devam edeceksiniz. Şehir için otobüs biletinin fiyatı 1.50 Euro (2023 fiyatı)

Colmar’dan Diğer Köylere Ulaşım

Colmar’a ulaşmak basit. Asıl mesele buradan sonra başlıyor. Araç kiralamanın güzelliği bu noktada başlıyor zaten. Ama en güzeli noel pazarlarını araç kiralayarak gezmek. Onun dışında Noel pazarları döneminde Colmar’dan diğer köylere kalkan servisler var. Bunları kullanabilirsiniz.

Noel pazarı servislerinin tarifeleri değişken olduğu için net saatler vermem doğru olmaz. Ama Colmar merkezli ve çevre köylere giden bu servislerin 5 tane hattı var.

Ligne 3 sadece Colmar ve Eguisheim arasında gidip geliyor. Fiyatı 6 Euro (2023 fiyatı). Tek bileti gidiş-dönüş kullanabilirsiniz.

Ligne 1-2-4 ve 5 Colmar’dan kalkıyor ve birkaç durakta durarak son noktalarına varıyor. Örneğin Ligne 1 Colmar ile Ribeauville arasında çalışıyor. Yola Colmar’dan çıkıp, Kaysersberg ve Riquewihr’e uğrayarak son durağa varıyor. Tek bir bilet alarak gün boyu bu hattın gittiği tüm durakları ziyaret edebiliyorsunuz. Ligne 2 ise Ribeauville’den başlayarak aynı hattı takip ederek Colmar’a dönüyor. Yani Ligne 1’in tam tersi. 10 Euro (2023 fiyatı) karşılığında gün boyu bu servisi kullanabilirsiniz.

Bu servisler için biletlerinizi otobüse binerken şoförden alabilirsiniz. Ama o kalabalıkta ve hengamede bununla uğraşmanızı tavsiye etmem. Bu yüzden bu linke tıklayarak biletlerinizi otobüse binmeden online olarak alabilirsiniz. Mail ile gelen bileti direk şoföre göstererek vakit kazanabilirsiniz. Aynı linkten servislerin saatlerine de göz atabilirsiniz.

Servisleri Kullanacaklar Bunlara Dikkat Etmeli

Üzerine basa basa dediğim gibi, noel zamanı inanılmaz kalabalık oluyor bu bölge. Bu yüzden Noel zamanı gidecekseniz, ben bu servis olayını pek tavsiye etmiyorum. Çünkü servis saatleri çok seyrek ve araçlar çok yetersiz. Bu yüzden gittiğiniz köylerin tadını çıkaracak zaman vermiyor size.

Ayrıca servis kapasiteleri çok kısıtlı. Yani talebi karşılayamayacak kadar az kapasitede ve sıklıkta servis var. Bu yüzden biraz insanın burnundan getirebiliyor gezerken. Ama araç kiralamaya bütçesi olmayanlar için mecburen bu servisler ile ulaşım sağlamak gerekiyor. Bu durumda da seyahat planlamanızı, servis saatlerine göre yapmanızı öneririm. Günlük gezi planlarınızı yapmadan önce mutlaka servis saatlerine göre planlama yapın ki, tüm köyleri ziyaret edebilin.

Bu servisler ile ilgili bir diğer uyarım, bineceğiniz durağa, servis saatinden en az 40 dakika önce gidip sırada beklemeye başlayın. Noel pazarları zamanı gerçekten inanılmaz kalabalık oluyor. Yukarıda bahsettiğim şey de tam olarak bu.

Biletleriniz mutlaka online olarak alın. Çünkü kalabalık sebebiyle ciddi yığılmalar oluyor. O yüzden de yerinde bilet almak çok zor.

Planlama – Rota

Colmar ve Alsace Noel pazarları rotası için ben gün gün aşağıdaki gibi bir rota yapmanızı tavsiye ediyorum. Böylelikle servis kullanacaksanız hiç bir yeri atlamadan rahat rahat gezmiş olursunuz.

1. Gün

Basel’e uçuşunuzun ardından Colmar’a transfer ve otele yerleşme. Ardından günün kalanını Colmar’da küçük bir keşif.

2. Gün

Sabah erken saatlerde Colmar’ı keşfe başlama. Sokaklar kalabalıklaşmadan fotoğraf çekme faslını tamamlamaca ????. Öğleden sonra Eguisheim servisi ile Eguisheim’i keşif ve Colmar’a geri dönüş.

3. Gün

Sabahın erken saatlerinde Ribeauville servisine biniş. Tadını çıkardığınızı düşündüğünüz an servise doğru yola çıkış. Hengameye yakalanmadan Riquewihr servisine biniş. Akşama doğru binebildiğiniz servislerden biriyle Colmar’a dönüş.

4. Gün

Yine sabahın erken saatlerinde Kaysersberg servisine biniş. Güzelce bir keşif. Ardından Colmar’a dönüş.

Bonus 5. Gün

Eğer fazladan bir gününüz daha varsa, Obernai ve Strazburg’a trenle günübirlik olarak gidip Colmar’a geri dönebilirsiniz.

Colmar ve Alsace Noel pazarları rotası için bu benim en verimli olacağını düşündüğüm alternatif. Yalnız bu rotayı servisle yapacaksanız, servis gün ve saatlerini önceden kontrol edin. Her hat her gün çalışmıyor çünkü.

Süre-Zamanlama

Yukarıda çıkardığım gezi rotası yaklaşık 4-5 günlük. Bence bu rota için 4 gün doya doya gezmeye yeterli. Boş hallerinin tadını çıkara çıkara gezmek istiyorsanız, bir kaç gün daha ekleyin.

Ne zaman gidelim konusuna gelecek olursak, Noel pazarları Kasım son hafta başlıyor. Başladığı haftayı değerlendirmenizde fayda var. Aralık ayı itibari ile biraz fazla kalabalık oluyor. Kalabalığa kalmadan gezmek isteyenlere kesinlikle pazarların açıldığı haftayı tavsiye ederim.

Ama küçük bir tüyo…Noel’den sonra, pazarlar kapalı oluyor, ama Colmar’daki binaların cepheleri hala süslerle dolu oluyor. Pazarlar kapanmış olduğu için kalabalık ciddi şekilde azalmış oluyor. Size de cephelerdeki Noel süslerinin keyfini çıkarmak kalıyor. Yani eğer Noel pazarı gezme merakınız yoksa bu geziyi yılbaşından sonraki haftaya denk getirebilirsiniz. Böylece Noel süslerinden de istifade etmiş olursunuz.

Konaklama

Colmar ve Alsace rotasındaki en iyi konaklama seçenekleri Colmar’da. Diğer köylerde hem kısıtlı seçenek var hem de fiyatlar yüksek. Colmar’da konaklamanın bile çok maliyetli olduğunu düşünecek olursak, diğer köyler hem ulaşım hem de maliyet açısından bana göre sınıfta kalıyor.

Önerdiğim tüm konaklama seçenekler Colmar’da. Eğer kolay ulaşım imkanınız ve bütçeniz varsa, çevre köylerde ya da Strazburg’da da konaklayabilirsiniz. Ama benim tavsiyelerimin tamamı Colmar’da. Çünkü Alsace bölgesindeki en merkezi yer kesinlikle Colmar.

Aşağıya benim listemdeki en güzel otellerin linklerini bırakıyorum. Bütçenize göre karar sizin ????.

İbis Colmar Centre (Orta Bütçe)

İbis benim dünyanın her yerinde çok keyifle ve güvenle kaldığım bir otel zinciri. Bu yüzden Colmar ve Alsace rotasında da kesinlikle tavsiye ederim. Ama aylar öncesinden rezervasyon yapmanız lazım. Biz geç kaldık, seyahat tarihlerimizde doluydu. Ama kaldığımız yer İbis’in hemen karşısındaydı. Yerinin güzelliği konusunda kefilim yani. Bu linke tıklayarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Cocoon Modern Studio (Orta Bütçe)

Bu bizim tercih ettiğimiz stüdyo ev. Konumu ve temizliği şahane. Mutfağında da her türlü imkan var. Bu yüzden gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Cosy And You (Orta Bütçe)

Şehir merkezinde harika bir daire. Özellikle konum olarak şahane. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Hotel Arc En Ciel (Orta Bütçe)

Mükemmel konumlu bir otel. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Nouveau – Le Discovery – Centre Ville – Balcon (Orta-Düşük Bütçe)

Colmar’ın tam merkezinde, diğerlerine göre çok daha uygu fiyatlı, mis gibi iç tasarımı olan bir daire. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

James Boutique Hotel (Yüksek Bütçe)

Merkeze yürüme mesafesinde şahane bir butik otel. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bütçe

Kendinize ait günlük bütçeleri oluşturabilmeniz için aşağıda bazı ürünlerin fiyatlarını listeliyorum. Ortalama bir bütçe ile bile pek de uygun fiyatlı bir ülke değil Fransa. Bu yüzden ekonomik hale getirmek için mümkünse ev kiralatın ve bazı öğünleri evde yiyerek geçirin.

  • Noel pazarlarında sıcak şarap 3 Euro. Bardağı geri götürürseniz 2 Euro iade ediyorlar.
  • Noel pazarlarında ortalama 1 öğün yemek 10-15 Euro
  • Noel pazarlarına gidiş için servisler 6-10 Euro gidiş dönüş
  • Markette 1 paket makarna 1.5-2 Euro civarı
  • Cafelerde cay-kahve ortalama 2-2.5 Euro
  • Şehir içi otobüs ulaşımı tek yön 1.5 Euro
  • Hediyelik eşyalar 2.5 Euro ile 10 Euro civarı

Ev Kiralayacaklar İçin Hesaplı Market Önerisi

Ev tutacaksanız ve market alışverişi yapacaksanız eğer kesinlikle zincir market tercih etmek yerine Day-by-Day isimli marketten günlük alışverişlerinizi yapmanız. Carrefour’a gidip bitiremeyeceğiniz ve çöpe gidecek koca koca paket makarnalar, yağlar, kahvaltılıklar almak yerine bu marketten günlük ihtiyacınız olan miktarı satın alarak öğün öğün tüketebilirsiniz. Ekmek, makarna, yağ, bal, baharat, ketçap-mayonez, çay-kahve, peynir, zeytin ve bilumum temizlik malzemesi. Ne ararsanız azar azar, tüketeceğiniz miktarda alıp eve götürebilirsiniz. Böylece hem israfın önüne geçilir hem de paranız cebinizde kalır. Bizim içki ve paketli su dışında tüm market alışverişlerimizi bu marketten yaptık. Konum ve detaylı bilgi için bu linke tıklayarak web sitelerini inceleyebilirsiniz.

Yeme-İçme

Benim beğendiğim bir kaç mekan önerisini aşağıda sizin için listeliyorum.

Restaurant Anadolu

İsimden de anlaşılacağı üzere sahibi Türk. İçeride Anadolu esintileri ve çok lezzetli Türk mutfağı yemekleri. İki kişi bir öğün yemek 30 Euro civarında. Konumu için bu linke tıklayabilirsiniz.

Pause Cafe

Harika Bretzel’leri ve kahveleri var. Günün ilk kahvesi için tercih edebileceğiniz, küçük şirin bir kafe. Konumu için bu linke tıklayabilirsiniz.

Les Glaces de Mamama

Dondurmaları parmak yedirten tatlıcı. Konumu için bu linke tıklayabilirsiniz.

Le 3

Hem dünya hem de Fransız mutfağından lezzetler bulabileceğiniz bir restoran. Konumu için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kamie

Nispeten uygun fiyatlı bir menü ve bol çeşit bulabileceğiniz bir mekan. Konumu ve detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Colmar ve Alsace Noel pazarları ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ya da bana Instagram hesabım üzerinden DM yoluyla ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *