BUDDHA AIR HAVAYOLU İNCELEMESİ – NEPAL’İN EN İYİ YEREL HAVAYOLU

in
Asya,Buddha Air,Dünya,Güney Asya,Nepal,Uçuş Deneyimleri

Buddha Air benim uzun süredir takip ettiğim bir havayoluydu. Daha ortada Nepal’e gitme planları yokken bile bu havayolunu gözüme kestirmiştim. Gittiğimde de tabi ki ilk tercihim bu havayolu oldu. Nepal yolcularının çok işine yarayacak bu havayolunu sizler için inceledim.

Aileden gelen havacılık genlerine sahibim ben. Bu yüzden her ülkede gözüme kestirdiğim ve denemek istediğim havayolları var. Nepal’de gözüme kestirdiğim Buddha Air olmuştu 🙂

Daha ortada Nepal’e gitmekle ilgili hiç bir ihtimalim bile olmadığı yıllarda keşfetmiştim kendisini. Nihayet o gün gelip Nepal’e gittiğimde de “acaba iç hat uçuşu yapsak mı” diye düşünürken bir yandan da “iç hat uçacaksak bu ülkede hangi şirkete güvenebiliriz ki” gibi bir soru işaretim yoktu. Nedenini bilmediğim bir şekilde bu havayolu beni çoktan almıştı. Ve nitekim de iç hat uçuşumuzu artı Everest Experience uçuşumuzu Buddha Air ile yaptık. Buddha Air ile uçuş deneyimimi paylaştığım inceleme yazım için bu linke tıklayabilirsiniz. Bu yazı ile birlikte diğer Nepal rehberlerimi okumak için de bu linke tıklayabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomu da izlemeyi unutmayın.

Buddha Air Hakkında

Buddha Air 90’lı yıllarda kurulmuş ve operasyona başlamış bir havayolu. Lalitpur merkezli ve ana operasyonlarını Katmandu Tribhuvan Uluslararası Havalimanı’ndan gerçekleştiriyor. Ülkenin iç hatlardaki en büyük havayolu operatörü. İç ve dış hat toplam 15 destinasyona 43 uçuş rotası mevcut. Dış hatlarda sadece Hindistan’ın Varanasi kentine uçuş gerçekleştiriyorlar.

Nepal’de çok sayıda küçük, yerel havayolu şirketi var. Bunlar içerisindeki en kaliteli ve en güvenilir havayolu, Nepallilerden aldığımız ger bildirime göre bu havayolu. Ayrıca Nepal’de hem Tripadvisor hem de başka platformlardan ödüller de almış. Yani iyi bir havayolu olduğu tescilli.

Uçuş Noktaları

İç hatlarda Nepal içinde en çok yere uçan havayolu bu. Yakın bir gelecekte filolarına katacakları yeni uçaklar ve eklenecek yeni destinasyonlar sayesinde uluslararası uçuşları da artacak. Aşağıya bazı önemli rotalarını listeliyorum. Yazdığım rotaların tamamına yapılan seferler karşılıklı.

  • Katmandu-Pokhara
  • Katmandu-Bhadrapur
  • Katmandu-Bharatpur
  • Katmandu-Rajbiraj
  • Ktamandu-Janakpur
  • Katmandu-Biratnagar
  • Katmandu-Bhairahawa
  • Katmandu-Varanasi
  • Pokhara-Biratnagar
  • Pokhara-Simara

Ayrıca Bhutan’ın Para kentine de uçuşları var. Ama şuan için operasyonlar bu destinasyonda yapılmıyor.

Ayrıca bunlara ek olarak Mountain Experience uçuşları da yapılıyor. Himalaya zirvelerini tırmanışsız şekilde görme imkanı veren bu uçuşları Nepal’e giden herkes deneyimlemeli. Katmandu’dan Everest’e, Pokhara’dan ise Annapurna’ya deneyim uçuşları yapılıyor. Üstelik bu uçuşlarda kokpite giriş imkanınız da var. Sadece bir kaç dakikalığına bile olsa kokpitten Himalayalar manzarası görebilmek inanılmaz bir deneyim. Ayrıca havadaki bir uçakta kokpitte neler olup bittiğini kendi gözlerinizle görebilmek de nefes kesici bir şey.

Filo

Nepal’e gittiğiniz zaman göreceksiniz ki, çoğu havayolu operasyonları küçük uçaklar ile yapılıyor. Çünkü Nepal dağlık bir bölge. Üstelik bu dağlar Himalayalar. Dolayısıyla böyle bir coğrafyada jet motorlu büyük uçaklar ile uçmak çok zor. Ayrıca mesafelerin de kısalığı sebebiyle bu ülkede yolculukların tamamı küçük uçaklar ile yapılıyor.

Filolarının tamamı ATR ve Beechcraft uçaklardan oluşuyor. Filolarında şuan ATR-42 ve ATR-72 tipi uçaklar var. Biz her ikisiyle de uçtuk. İkisi de en az büyük jet motorlu uçaklar kadar konforlu.

Bilet Fiyatları

Rotadan, rotaya göre değişen sabit fiyatları var. En pahalı rotalardan biri Katmandu-Pokhara-Katmandu rotası. Eğer Nepal vatandaşı değilseniz bilet fiyatı bu rotada tek yön 100 Usd. İkinci en pahalı rota ise Katmandu-Bharatpur-Katmandu rotası. Nepal vatandaşı olmayanlar için bu rotada tek yön fiyat 120 Usd.

Dış hatlarda Katmandu-Varanasi-Katmandu uçuşları tek yön 160 Usd.

Uçuş Paketleri

Diğer havayollarında olduğu gibi bu havayolunda değişik değişik paketler ve paket kapsamlarına göre fiyatlar yok. Hatta fiyatlar uçuş zamanına göre bile değişmiyor. Bileti uçuştan 2 saat önce bile alsanız rotadaki fiyat hep sabit.

Tüm uçuşlara 25 kg kayıtlı bagaj ve 5 kg kabin bagajı dahil. Uçuşlarda ikram yok. Sadece su ikramı yapıyorlar.

Bilet Satın Alma

Biletleri internet üzerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. En ucuz bilet satın alma yöntemi de bu zaten. Nepal’deki yerel acentelerden bilet almak isterseniz, en az 10-15 Usd daha fazla ödersiniz. Bu yüzden biletlerinizi bu link üzerinden almanız en hesaplısı.

Buddha Air ile ilgili tüm sorularınızı yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca bana sosyal medya üzerinden DM ile ulaşabilirsiniz.

Tags :

buddha air, buddha air nepal

Share This Post :

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *