İki koca kıtanın birleştiği yer. Fatih’in İstanbul’u fethettiği yer. Dünyanın en huzur veren silüetlerinden bir tanesi. İstanbul Boğazının derinliklerine dalıp hikayelerini dinlemek isteyenler için Boğaz Turu olmazsa olmaz. İstanbul’da yaşayın, ya da sadece ziyarete gelin. Hiç fark etmez. Boğaz turu yapmayan kesinlikle İstanbul’u görmüş sayılmaz.

Boğaz’ı turlamak, martılara simit atıp, çay içmek İstanbul’un olmazsa olmaz aktivitesi. Boğazın kıyısındaki tarihi camiiler, yalılar, bütün heybetiyle iki yakayı birleştiren köprüler. Bütün bunları denizden görmek ve hikayelerini dinlemek için Boğaz turu yapmanız şart.

Boğaz Turu Nereden Satın Alınır?

Öncelikle boğaz turlarının, gayet kolay erişilebilir turlar olduklarını belirteyim. İstediğiniz gün bu turlara katılabilirsiniz. Üstelik dilerseniz rehberli butik turlar, dilerseniz sadece size boğazın silüetini gösterecek turlar dilerseniz yemekli ve uğramalı dedikleri, belli duraklarda tekneden inebildiğiniz turlar bulabilirsiniz. En kolay tur satın alabileceğiniz adres ise İBB Şehir Hatları.

Bunların yanısıra belediyelerin düzenlediği rehberli, ikramlı ve ücretsiz turlar da var. Ben daha önce Turyol ve Dentur Avrasya’dan tur satın aldığım gibi, Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği ücretsiz tura da katıldım. Fatih ve Zeytinburnu Belediyeleri böyle turlar düzenleyen belediyelerden bazıları. Bu turlara katılabilmeniz için, turu düzenleyen belediyede ikamet ediyor olma zorunluluğu oluyor genelde.

Zeytinburnu Belediyesinin düzenlediği turlara katılmak için bu linkten form doldurarak katılım sağlayabilirsiniz. Fakat bu yalnızca Zeytinburnu ilçesinde ikamet edenler için. Siz de kendi ikamet ettiğiniz belediyenin etkinliklerini takip ederek böyle ücretsiz etkinliklere katılabilirsiniz.

Eğer İstanbul’da ikamet ediyorsanız, ücretsiz turlara katılmak da güzel bir fikir. Çünkü belediyeler hem çok detaylı anlatımlı rehberli turlar düzenliyor, hem de bunların pek çoğu ikramlı turlar oluyor. Yani İstanbul’da ikamet edenler için kesinlikle dev bir hizmet.

Turyol

Üsküdar, Eminönü, Karaköy ve Kadıköy kalkışlı turlar düzenliyorlar. Üstelik fiyatları da oldukça uygun. Fiyatlar 90-100 TL arası değişiyor (2023). Tarifeleri görmek için bu linkten faydalanabilirsiniz.

İBB Şehir Hatları

İstanbul Belediyesinin düzenlediği turlar. Kesinlikle İstanbul’da yapabileceğiniz en iyi turlardan bir tanesi bu turlar. İki çeşit turları rotaları mevcut. Kısa ve uzun turlar.

Kısa Boğaz turlarında Eminönü-Üsküdar-Ortaköy-Üsküdar-Eminönü hattında seyrediyor. Uzun Boğaz turlarında ise Eminönü-Beşiktaş-Üsküdar-Kanlıca-Sarıyer-Rumeli Kavağı ve Anadolu Kavağında son buluyor.

Bunlara ek olarak Şehir Hatlarında Mehtap Turları da düzenleniyor. Yaz aylarında düzenlenen bu enfes gezilerde sıcak yaz akşamlarını boğazın serin sularında geçirme şansınız var.

Ayrıca İBB’nin düzenlediği turlarda tek yön şansınız da var. Yani başlangıç noktanıza geri dönmeksizin tekneden inebiliyorsunuz. Fakat bu sadece uzun turlar için geçerli.

Kısa turun 2023 yılı fiyatı 32 TL. Uzun turlar ise tek yön 39, gidiş-dönüş 65 TL. Mehtap turu 52 TL.

Eğer İBB’den tur satın almak isterseniz, iskeleye gitmeniz yeterli. Bu linkten kalkış saatlerine göz atabilirsiniz.

Dentur Avrasya

İşte geldik bizim favorimiz olan turlara. Çünkü Dentur’un düzenlediği boğaz turları oldukça kapsamlı oluyor. Ayrıca az evvel bahsettiğimiz uğramalı turları da burada bulabilirsiniz. Eğer gelmişken Milli Sarayları da göreyim diyorsanız tercih etmeniz gereken turlar kesinlikle bunlar. Fakat aynı zamanda diğerlerine göre daha pahalı olan turlar da bunlar. Tabi ki özel turlar hariç.

Klasik turlar diğerlerinin neredeyse aynısı. Üsküdar, Beşiktaş ve Kabataş kalkışlı turların 2023 fiyatı 100 TL.

Geldik en güzel ve kapsamlı olanına. Milli Saraylar Uğramalı Boğaz Turları. Sadece bu değil, aynı zamanda Türkçe ve İngilizce olarak anlatım hizmeti ile de kalbimizi çalan tur bu. Sadece tek bir bilet ile bir çok kuş vurmuş olduğunuz için fiyat performans açısından da çok verimli.

Kabataş ve Beşiktaş kalkışlı teknelere, Emirgan, Küçüksu ve Beylerbeyi iskelelerinden tek yön olarak bilet alarak da binebiliyorsunuz. Fakat tek yön biletler sadece bu 3 iskeleden satılıyor. Yine bu 3 iskeleden dilediğinizde inebilir ve minimum 1 saat sonraki tekne gelene kadar indiğiniz yerde gezebilirsiniz. Bir sonraki tekne geldiğinde binerek turunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yine burada da Mehtap Turları mevcut. Turların güncel fiyatları ve tarifeleri için bu linke tıklayabilirsiniz.

Sen Anlat İstanbul

Eğer kesenin ağzını biraz daha fazla açabiliyorsanız, Sen Anlat İstanbul’un rehberli turlarını kesinlikle tavsiye ederiz. İstanbul’un hiç bilmediğiniz hikayelerini, gözümüzün önünde olup hiç dikkat çekmeyenlerini görmek isterseniz sizi bu tarafa bekliyoruz. Belirli zamanlarda düzenlenen bu turlara katılmak isteyenlerin takip edebilmesi için bu linki bırakıyoruz.

Rehberli Özel Boğaz Turları

Eğer halkın arasına karışmak istemezseniz, kesenin ağzını bir miktardan daha fazla açarak özel tur satın alabilirsiniz. Özel tur almak için boğaz turu sayfasına tıklayarak açılan sayfada özel turunuzun içeriğini seçebilir, kolayca tekne kiralayarak boğaz turu yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra teknede doğum günü, evlilik teklifi gibi organizasyonlar da düzenleyebilirsiniz.

Boğaz Turu Rotaları

Her ne kadar çoğu tur aynı rotayı takip ediyor olsa da, arada istisnalar olabiliyor. Örneğin Zeytinburnu Belediyesinin düzenlediği boğaz turu Zeyport Limanından başladığı için, bu gezide İstanbul surları, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı gibi denizden görebileceğimiz bazı mekanlar da gezi rotasına dahil edilmişti. Kısa boğaz turları genelde Eminönü’nden başlayarak, Beşiktaş, Ortaköy, İstinye, Çubuklu, Üsküdar hattını takip ediyor. Uzun turlar ise İstinye ve Çubuklu arasına Sarıyer, Rumeli ve Anadolu Kavağı ve Kanlıca’yı da ekleyerek rotayı tamamlıyor.

Eğer daha uzun süreli bir tur yapmak ve uğramalı şekilde boğazı gezmek istiyorsanız, özel turlar buna çok daha elverişli.

Boğaz turları ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bana sosyal medya hesaplarım üzerinden DM yoluyla ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *