İtiraf edelim…Japonya’da Sakura zamanı rehberi yazmak için deli oluyoruz. Bu pahalılıkla oldukça uzak bir hayal maalesef. Ama yine de az da olsa bahar aylarında Japon esintileri görmek mümkün. Hem de Japonya’ya gitmeden. Çünkü Baltalimanı Japon Bahçesi sadece 1 otobüs mesafede.

Hayaller Tokyo, hayatlar Baltalimanı. Ne yapalım, hayat şartları 😁. Siz de bizim gibi pahalılıktan şikayetçisiniz farkındayız. Hatta artık bir çoğunuz hayal bile kurmuyorsunuz. Ama bu, içinde bulunduğumuz koşullarda bile kendimize nefes alma molaları vermeyeceğimiz anlamına gelmez. Gelmesin de zaten. Evet Japonnya’ya gitmek uzak bir hayal ama hiç değilse elimizin altında az da olsa Japonyadaymış hissi veren Baltalimanı Japon Bahçesi var. Biz de size bol bol övelim dedik. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu da izlemeyi unutmayın. Ayrıca diğer İstanbul keşiflerimiz için bu linke tıklayabilir ve yazılarımızı okuyabilirsiniz.

https://youtu.be/021AOq7C7kg

Baltalimanı Japon Bahçesi Hakkında

2003 yılı, “Türkiye’de Japon Yılı” ilan edilmiş. Bu vesile ile İstanbul ve Shimonoseki şehirleri, kardeş şehir olmuşlar. Bu bahçe de bu kardeşliğin bir nişanı olarak inşa edilmiş. Yani Türkiye ve Japonya ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yapmışlar.

Tamamen Japon Peyzaj Mimarisi tasarım ilkelerine uygun olarak tasarlanmış. Hem yapısal, hem de bitkisel olarak, bu tasarım ilkelene uygun şekilde. Küçücük ama bir o kadar da keyifli. Taş bahçesi, gölet, Sakura ağaçları gibi pek çok Japon peyzaj tasarımı ögeleri var içerisinde.

Şuan kullanımda olmasa da çay odası gibi bazı yapısal ögeler de mevcut. Bu tarz küçük incelikler, bahçeye girdiğiniz andan itibaren sizi kendine çekmeyi başarıyor.

Çok küçük olmasına rağmen biz çok sevdik. İstanbul’da yaşayan herkesin en azından bir kez görmesini tavsiye ediyoruz.

Konum – Ulaşım

Konum olarak, Sarıyer Emirgan mahallesinde, Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde. Toplu taşıma ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  • Taksim’den 40T, 42T, 25E, 22 numaralı otobüsler ile
  • Beşiktaş’tan 59N, 58N, 59R, 559C, 59A, 59RS, 58A numaralı otobüsler ile

direk olarak ulaşabilirsiniz. Bu linke tıklayarak bulunduğunuz yerden en kolay nasıl gidebileceğinizi görebilirsiniz.

Giriş Ücreti

Haberler harika. Çünkü Baltalimanı Japon Bahçesine giriş ücretsiz.

Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.  Yaz tarifesi 07:00 – 19:30 / Kış tarifesi 07:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık.

Ne Zaman Gidelim?

Tabi ki bizim ilk tercihimiz Sakura zamanı. Yani Nisan ayının ilk iki haftası. Nisanın 3.haftasında Sakuraların çiçekleri dökülmüş oluyor. Ama yine de Nisan-Mayıs aylarının tamamı ve yaz ayları tercih edebileceğiniz güzel zamanlar. Kışın karlı manzaraları da oldukça tatmin edici.

Baltalimanı Japon Bahçesi ile ilgili tüm sorularınızı yorumlara yazarak bize iletebilirsiniz. Ayrıca tüm sorularınızı bize sosyal medya hesaplarımız üzerinden DM yoluyla iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *