UZUN SÜRELİ SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR? UZUN SCHENGEN İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ

in
Avrupa,Dünya,Gezi Tüyoları,Schengen Vizesi,Vize

Uzun süreli Schengen vizesi almak biraz hayal gibi görünse de aslında o kadar da zor değil. Sadece dosyanıza eklemeniz gereken bazı ek belgeler var. İşe yaradığını bizzat onaylıyorum. Test ettim. Siz de almışken uzun süreli Schengen vizesi almak istiyorsanız bu yazıyı hatim edin.

Uzun süreli Schengen vizesi almak hepimizin en çok istediği şey. Hele günümüzdeki döviz kurlarını düşünecek olursak. Her bir Schengen başvurusu en az 2000-2500 TL para harcamak demek. Hal böyle olunca vize ne kadar uzun süreli olursa biz o kadar kazançlı çıkıyoruz. Bu yüzden uzun süreli Schengen vizesi için kendi denediğim bir yöntemi sizinle paylaşmak istedim. Başlamadan önce Schengen Vizesi Nedir? Schengen Vizesi Belgeleri ve Schengen Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilir? rehberlerimi de okumayı unutmayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomu da izlemeyi ihmal etmeyin.

Uzun Süreli Schengen Vizesi İçin Dilekçe Örnekleri

Sadece birkaç küçük dilekçe ve bunu destekleyici birkaç uçak bileti rezervasyonu, uzun vize için yeterli olacaktır. Bu dilekçe yöntemi ile ben her seferinde en az 1 yıllık vize aldım.

Uzun Vize Talep Dilekçesi

Eğer uzun süreli bir Schengen vizesi almak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey vize başvuru formunda istediğiniz vize tipinin “çok girişli” olduğunu belirtmek. Bu kesinlikle uzun süreli vize alacağınız anlamına gelmese de, en azından niyetinizi belli eden ilk adım olacaktır.

Bundan sonraki aşamada asıl başvuru yaptığınız ülke için belgelerinizin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olun. Uzun vize alayım derken eldekinden de olmayın.

Kaynak: Emre Kayıkçı

Eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırladığınız başvuru dosyasına aşağıda vereceğim linkte yer alan dilekçeyi ekleyin. Bu dilekçe sayesinde başvuru yapacağınız ülke sizin birden fazla geziniz olduğunu görebilir. Ve bu dilekçeyi de göz önünde bulundurarak size uzun süreli vize verebilir.

Bu linke tıklayarak uzun süreli vize için boş dilekçe örneğini indirebilirsiniz. Fakat buradaki en önemli konu, formda boş bıraktığım yerleri doğru biçimde doldurmanız. Zaten üzerinde gerekli detaylar yazılı ama ben kısaca bir kez daha anlatayım.

NOT: Dilekçenin boş halini, yeni seyahatlerime ve blog sayfamın gelişimine maddi kaynak oluşturabilmek için ücretli olarak paylaşıyorum. Açılan sayfa üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile güvenli ödeme yapabilirsiniz.

Bu formda pasaport bilgileriniz ve seyahat edeceğiniz diğer ülkeler ile bu ülkelere giriş çıkış tarihleriniz yazıyor. Eğer asıl giriş ülkesinden sonra 5 ülkeye daha giriş yapacaksanız, forma bunların tamamını yazın. Ayrıca hangi ülkeye hangi tarihte girip hangi tarihte çıkacağınızı da yazın.

Pasaport bilgilerinizi de girdikten sonra ıslak imzalı olarak dilekçeyi dosyanıza ekleyebilirsiniz. Ama bu iş sadece bununla bitmiyor.

Dilekçede Belirttiğiniz Ülkelere Seyahatinizi Gösterir Destekleyiciler

Örneğin dilekçede başvuru yaptığınız ülkeden sonra gitmek istediğiniz 3 ülke daha olduğunu yazdınız. Ve tarihlerini belirttiniz. Bu dilekçeyi desteklemek için, bu 3 ülkenin her birine dilekçede yazan tarihlerle uyumlu olacak şekilde uçak bileti rezervasyonu eklemeniz gerekiyor.

Örneğin Almanya’dan yapacağınız vize başvurusuna bu dilekçeyi de eklediniz. Ve dilekçede farklı tarihlerde Portekiz, Estonya ve Danimarka’ya da giriş yapacağınızı yazdınız. Bu forma ek olarak mutlaka bu üç ülke için belirttiğiniz tarihlerde uçak bileti rezervasyonu ekleyin. Eğer önceden ödediğiniz biletler varsa çok daha iyi olur. Ama yoksa da dert etmeyin. 444 0 THY hattı üzerinden dilekçede belirttiğiniz ülkelere yine dilekçede belirttiğiniz tarihler için ücretsiz rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Eğer uçak biletinizin yanında, otel rezervasyonu da varsa o zaman çok çok daha iyi olur. Ama yoksa da illa koymanıza gerek yok. Uçak bileti tek başına yeterli.

Uzun Süreli Vize İçin Sponsorluk Dilekçesi

Eğer maaşlı bir çalışan değilseniz, ve vize başvurunuz için bir sponsor gösterdiyseniz, diğer seyahatleriniz için de bir sponsor göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu demek olacak ki, asıl başvurduğunuz ülkeye olan seyahatiniz için size sponsor olan kişi, diğer seyahatleriniz için de size sponsor olmayı kabul ediyor. Yani seyahatleriniz esnasında Schengen bölgesi ülkelerinden hiç bir maddi talebiniz olmayacağını 1 değil 2 kez belgelemiş olacaksınız.

Kaynak: Melke On The Road

Bu belgeyi vermek tamamen sizin insiyatifinizde. Ama ben bunu da dosyanıza eklemeniz konusunda ısrarcıyım. Özellikle sabit geliri olmayan ve sponsor ile seyahat eden kişiler Schengen bölgesinde pek istenen kişiler olmuyor maalesef. Bu yüzden eğer uzun süreli vize verilirse masraflarınızı karşılayacak bir kişinin dilekçesini dosyanıza eklemeniz iyi olacaktır.

Bu linke tıklayarak uzun vize için sponsorluk dilekçesine ulaşabilirsiniz. Bu dilekçeyi de sponsorunuzun ıslak olarak imzalaması gerektiğini unutmayın.

NOT: Dilekçenin boş halini, yeni seyahatlerime ve blog sayfamın gelişimine maddi kaynak oluşturabilmek için ücretli olarak paylaşıyorum.Açılan sayfa üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile güvenli ödeme yapabilirsiniz.

Uzun Vize Dilekçesi Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Öncelikle bu dilekçelerin size kesin olarak uzun vize sağlayacağı garanti değil. Elbette dikkate alıp inceyeceklerdir. Ama bu dilekçeyi verdiniz diye kesin 1 yıl vize garanti gibi düşünmeyin.

İkinci konu ise ilk vizede bu dilekçeyi vermemeniz ile alakalı. İlk Schengen vizenizde çok istisnai bir durum yoksa uzun vize almanız pek olası değil. O yüzden bu dilekçeyi eğer ilk vize başvurunuzda boşuna hazırlamayın. Bir etkisi olmayacaktır.

Son olarak aldığınız vizeleri doğru şekilde kullandığınızdan emin olun. Bu ileride alacağınız vizeler için çok önemli bir kriter.

Uzun Schengen vizesi ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca bana sosyal medya hesaplarımız üzerinden DM yoluyla da sorularınızı iletebilirsiniz.

Tags :

schengen, schengen vizesi, schengen vizesi nasıl alınır, uzun schengen vizesi nasıl alınır

Share This Post :

3 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *