SKYUP AİRLİNES İLE UÇUŞ DENEYİMİ

in
Gezi Tüyoları,Low Cost Havayolları,SkyUp Airlines,Uçuş Deneyimleri

Ukrayna’nın gezginlere ve havacılık dünyasına kazandırdığı yeni nimet SkyUp Airlines. Bu yeni havayolu şirketini deneyimlemek isteyenler için en kapsamlı Türkçe rehber bu yazıda. Başlamadan önce, SkyUp Airlines Havayolu İncelemesi yazımızı okumadıysanız, bu linke tıklayarak onu da okumanızı öneririz.

Diyelim ki, İstanbul-Lviv çok uyguna bu havayolundan bilet buldunuz. Ama bu şirket ile ilgili hiçbir bilginiz yok. TripAdvisor ya da Ekşi Sözlükte yazanlar hoşunuza gitmedi ve tereddüt yaşıyorsunuz. Kesinlikle yaşamayın. Çeşitli platformlarda okuyacağınız göz korkutucu deneyimlerin hiçbiri yaşanmadı. En azından bizim uçuşumuzda. Bu yazıda sizinle check in, boarding, bagaj ve tüm diğer detayları paylaşıyor olacağız. Ayrıca aşağıdan SkyUp Airlines uçuş deneyimi videomuzu da izlemeyi unutmayın.

Detaylara girmeden önce bu yazıda anlatılan tüm deneyimlerin Basic paket ile ilgili olduğunu belirteyim. Zira benim biletim Basic paketti ve dolayısıyla aldığım tüm hizmetler bu pakete uygundu. Bu yazıda da sizinle kişisel deneyimlerimi paylaştığım için sadece Basic paket ile ilgili detayları aktarıyor olacağım. Eğer diğer uçuş paketleri ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz bu linke tıklayarak, SkyUp Airlines inceleme yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Öncelikle bu havayolunun, low cost bir havayolu olduğunu ve hiçbir yer hizmetini ücretsiz vermediğini unutmayın. Tüm diğer low cost havayolları gibi, SkyUp Airlines da check in ve bagaj konusunda ücret talep ediyor. Bu yüzden bir önceki yazımızda belirttiğimiz uçuş paketlerinden size uygun olanını seçtiğinizden lütfen emin olun.

İSTANBUL-LVİV UÇUŞU

Öncelikle İstanbul-Lviv deneyimimiz ile başlayalım. Diğerine göre daha sorunsuz geçen bu uçuş deneyiminde, havalimanına gitmeden önce yapmanız gerekenleri başlıklar halinde listeliyorum. Her iki uçuşu da ayrı ayrı inceledim. çünkü gidişte ayrı dönüşte ayrı prosedürler ile karşılaştım. Ayrıca uçak içi ve güvenlik ile ilgili bilgileri de paylaşıyor olacağım.

CHECK İN

Check in işlemi bizim biletlerimiz için, uçuşa 48 saat kala açıldı. SkyUp Airlines, online check in için sürenizin başladığını size mail yoluyla bildiriyor. Uçuşunuza 2 gün kala maillerinizi kontrol ederseniz, check in işleminin açıldığına dair bir mail geldiğini göreceksiniz.

İlk olarak yapmanız gereken, mail adresiniz ile bir hesap oluşturmak. Hesap oluşturduktan sonra, şifreniz ile profilinize giriş yapmanız gerekiyor. Sonrasında “My Reservations” kısmından, PNR numarası ve soy isminiz ile uçuşunuzu aratmanız gerekiyor.

SkyUp Airlines @ Lviv Airport
SkyUp Airlines @ Lviv Airport

Uçuşunuzu bulduktan sonra, check in işlemini seçiyor ve ilerliyorsunuz. İşlemin başarıyla tamamlandığını gösteren bir bildirim aldıysanız, biniş kartı adımına geçebilirsiniz. Bu işlemi de başarıyla tamamladığınızda, mail adresinize biniş kartınız PDF olarak geliyor. Ama dilerseniz biniş kartınızı kendi telefonunuza indirebilir ya da ekran görüntüsü de alabilirsiniz.

Check in işleminin, uçuşa 2 saat kala kapandığını unutmayın. Bu yüzden lütfen check in işlemini mümkün olduğu kadar erken yapın ve biniş kartlarınızı hazır bulundurun.

İstanbul Havalimanı, online check in işlemine açık bir havayolu. Bu yüzden biniş kartınızı basmanıza gerek yok. PDF olarak mailinize gönderilen biniş kartı ile direk olarak boarding kapısına gidebilirsiniz.

KOLTUK SEÇİMİ

Ne yazık ki, koltuk seçimi yapamıyorsunuz. Sistem size otomatik olarak bir koltuk seçiyor. Yani aileniz veya arkadaşınız ile seyahat ediyorsanız, en azından kalkışta birbirinizden ayrılıyorsunuz. Fakat uçak boşsa, kalkıştan sonra yer değiştirebiliyorsunuz.

BAGAJ

Bagaj hakkı 9 kg. Ve bu hak tek parça bagaj için geçerli. 9 kg hakkını 4,5/4,5 iki parça şeklinde değerlendiremiyorsunuz.

BOARDİNG

İstanbul Havalimanı oldukça büyük bir dış hatlar terminaline sahip. Bu yüzden boarding kapısını bulmakta zorlanmamanız adına, uçuş saatinizden erken havalimanında olmanız çok önemli.

Boarding işlemi sırasında, pandemi sebebiyle Türk vatandaşlarının sağlık sigortaları kontrol ediliyor. Sigortanızın Covid-19 kapsıyor olması gerekiyor. Bu uygulama büyük ihtimalle pandemi sonrası kalmayacak. Pandemi döneminde yurtdışına çıkış deneyimi ve hangi ülkelerin hangi koşullarda turist kabul ettiklerini anlattığım yazı için bu linke tıklayabilirsiniz.

SkyUp Airlines @ Lviv Airport
SkyUp Airlines @ Lviv Airport

Boarding esnasında, bagajlarımızın sorun çıkarabileceğini düşünmüştüm. Fakat boarding kapısında değil, tam rahatladığım anda, yani uçağın kapısında bagajım ile sınandım. Körükte bekleyen bir görevli, 2 adet bagajım olduğunu söyleyince şoklardan şoklara girdim. Çünkü 2 bagajım değil, 1 kabin bagajım bir de kişisel sırt çantam vardı. Sırt çantamı “parça bagaj” olarak değerlendiren görevliye onun kişisel çantam olduğuna dair yaptığım gereksiz açıklama sonrası, uçağa geçmeyi başardım.

Özetle, bu küçük sırt çantası takılması hariç boarding esnasında da bir sıkıntı yaşanmadı. Boarding tam vaktinde başladı ve tam vaktinde bitirilerek, uçağın kapısı kapatıldı. Herhangi bir rötar yaşanmadı.

UÇUŞ ESNASINDA

Uçak içinde, kalkış tamamlanana kadar size sistem tarafından atanmış koltukta oturmalısınız. Kemer ikaz ışıkları söndükten sonra, eğer birlikte seyahat ettiğiniz kişinin ya da sizin yanınız boşsa, seyahat arkadaşınız ile birlikte oturabilirsiniz uçuşun kalanında. Biz de aynen böyle yaptık ve ben kendi koltuğumda kalkışı tamamlayıp, arkadaşımın yanına taşındım. Tabi bu durum iniş sonrası bagajınızı almanız noktasında problem çıkarıyor. Çünkü bagajınız ya sizden ileride ya da geride bir baş üstü dolabında kalıyor.

Pandemi sebebiyle, SkyUp Airlines, ücretli ikramları tamamen kaldırmış. Uçuş esnasında sadece su ikram ediliyor. Tamamen ücretsiz.

Uçakların koltuk aralıkları bence gayet yeterli. Bununla birlikte koltuklar da oldukça rahat. Geriye yatış gibi bir özelliği olmasa da, ihtiyaç da pek duymuyorsunuz zaten.

Uçak içinde tuvaletler oldukça temiz ve hijyenik. Pandemi sebebiyle sabuna ek olarak dezenfektan da konulmuş.

Kabin ekibi genel olarak güler yüzlü diyemem. Ama siz onlara bir adım attığınızda, ya da yardım istediğinizde asla soğuk ve seviyeli davranmıyorlar. Her türlü sorunuz cevap buluyor. Ve ricalar imkan dahilinde yerine getiriliyor. Ayrıca uçağa binerken ve inerken onlara “iyi uçuşlar” demeniz de hoşlarına gidiyor.

GÜVENLİK

Bütün low cost havayollarında, güven problemi var nedense. İnsanlar bu havayollarının diğerlerinden daha az güvenli olduğu yanılgısına kapılıyor. Ama bu havayolları da en az diğerleri kadar güvenli. İçiniz rahat olsun. Gönül rahatlığı ile binebilirsiniz.

İlk kez bir havayolu ile uçuyorsam, ben de heyecanlı oluyorum ve bu doğal bir durum. Ama güvenlikten dolayı tedirgin olmanıza asla gerek yok.

Bu havayolları da farklı segmentteki havayolları gibi bazı güvenlik prosedürlerine tabi. Yani acil bir durumda, diğer havayollarında uygulanacak güvenlik kuralları SkyUp Airlines gibi low cost firmalarında da aynen geçerli. Çünkü bu kurallar, uluslararası geçerliliği olan ve tüm dünyada aynı şekilde geçerli olan kurallar.

SkyUp Airlines Safety Card
SkyUp Airlines Safety Card

Havayolu şirketlerinin tamamı, uçuş güvenlik kartı bulundurmak zorundadır. Ayrıca uçuş öncesi emniyet kurallarını anlatan demo gösterimlerini de yapmak zorundadır. Bunları ne formatta yapacağı havayolunun seçimidir. Ama her koşulda bunları uçakta bulundurmak ve yolculara göstermek zorundadır.

Özetle bütün bu uluslararası kurallar tarafından korunuyoruz. Hangi havayolu ile uçtuğunuz pek önem arz etmiyor. Uçaklar hala en güvenilir ulaşım araçları. İçiniz rahat olsun.

LVİV-İSTANBUL UÇUŞU

Her ne kadar aynı havayolu ile uçsanız da, kalkış noktası farklı ülke olduğunda işler değişebiliyor. Aynı havayolunun, farklı ülkelerdeki prosedürleri değişebiliyor. Yazının bu kısmında sizi daha fazla yormadan, sadece dönüşte dikkat etmeniz gereken noktalara değineceğim.

Landing to Istanbul
Landing to Istanbul

LVİV HAVALİMANINDA ONLİNE BİNİŞ KARTI UYGULAMASI YOK!

Havayolunun şirket politikası gereği, bazı bilet sahipleri kendi check inlerini kendileri yapmak zorunda. Fakat o da nesi? Lviv havalimanında, mobil biniş kartı okuyacak bir cihaz yok. Yani boarding kapısına mobil biniş kartı ile gidemiyorsunuz. Elinizde basılı biniş kartı olmalı.

Online check in işlemini yaptıktan sonra, havalimanına gitmeden önce biniş kartlarınızı basmanız size zaman kazandıracaktır. Ama bizim gibi acemiliğinize denk gelirse ve basmadan havalimanına giderseniz “Eyvah s…tık. Kontuarda 21 yüro kitleyecekler” gibi bir paniğe kapılmayın. Çünkü bu havalimanında online biniş kartı uygulaması olmadığı için, kontuar check in ücretsiz 🙂 Yani keep calm and go to kontuar.

Aynı şekilde, online biniş kartı uygulaması olmayan diğer havalimanlarında da bu hizmeti ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz.

UKRAYNA KALKIŞLI UÇUŞLARDA BAGAJLAR TARTILIYOR…

İstanbul’dan gidişte 2 parça engelini başarıyla atlattım. Zaten bagajım da boştu. En kötü senaryoda sırt çantamı, içindeki önemli şeyleri alıp valize tepikleyebilirdim. Ama Lviv’de zincirinden boşalmış boğa gibi her gördüğüm dükkana saldırdığım için, valizde 1 mol molekülün bile sığacağı boşluk yoktu. Ve biz biniş kartı yüzünden güvenlik kontrolünden geri çevrilip, kontuara gitmeye zorlandık. Bu da bagaj kontrolünden kaçamayacağımız anlamına geliyordu.

Uyanıklık edip birimiz bagajların başında beklerken diğeri biniş kartını bassın dedik ama maalesef işler istediğimiz gibi gitmedi. Kabin bagajlarının etiketlenmesi gerekiyordu.

Bu demek oluyordu ki, büyük ihtimalle fazla bagaj ödeyecektim. Üst üste kaç parça kazağı giyme potansiyelim var acaba diye kafamdan hesap yaparak valizimi tartıya çıkardım. Ağırlık 9.7 kg geldi. Kontuar görevlisi gıkını bile çıkarmadan bagaj etiketini valizime taktı. Biz de bu imtiyazın ardından ölü taklidi yaptık ve parmak uçlarımızda ses çıkarmadan ama hızlıca kontuardan uzaklaşmak suretiyle olay mahallini terk ettik.

Özetle fazla bagaja belli bir seviyeye kadar imtiyaz gösteriyorlar. Kendinizi kasmanıza gerek yok. Sadece 700 gram fazlalık olduğu için sesini çıkarmadı ama, valizim 10 kg gelseydi yüksek ihtimalle ücret talep edecekti. Yani şansınızı da çok fazla zorlamayın. 9 kilogramı çok fazla aşmamaya çalışın.

KONTROL EDİLEN BELGELER DEĞİŞİYOR

Bu belgeler değişiyor, çünkü TR hükümeti yurtdışından dönen vatandaşlardan bazı belgeler talep ediyor. Bunların başında negatif PCR testi geliyor. İkinci olarak bu linke tıklayarak ulaşabileceğiniz Türkiye’ye giriş formu.

PCR testiniz uçuşunuza en erken 72 saat kala yapılmış olmalı. Form da aynı şekilde uçuşa en erken 72 saat kala doldurulmalı. Formu doldurduğunuz zaman size, yurtiçinde kullanılan HES koduna ek olarak bir de yurtdışı HES kodu tanımlanıyor. Bu iki belgeyi, kontuar görevlisine ve ülkeden çıkarken gümrük memuruna ibraz etmeniz gerekiyor.

Formun çıktısını almanıza gerek yok. Telefonunuza indirmeniz ya da ekran görüntüsü almanız yeterli. Zaten Türkiye’ye girişte değil Ukrayna’dan çıkışta bakılıyor bu belgelere. Daha detaylı bilgiyi, pandemi döneminde yurtdışına çıkış deneyimi ve hangi ülkelerin hangi koşullarda turist kabul ettiklerini anlattığım yazıdan inceleyebilirsiniz.

SkyUp Airlines ile uçuşumuz, genel olarak sorunsuz, konforlu ve tatmin ediciydi. Umuyorum bu havayolu ile uçuş yapmak isteyenler için yeterli ve faydalı bilgiler sağlamışımdır.

Her türlü sorularınızı yorum olarak yazabilir, aşağıdaki butona tıklayarak mail atabilir veya bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Tags :

skyup airlines, skyup airlines türkiye, skyup boarding, skyup checkin, skyup istanbul

Share This Post :

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *