Sancaklar Yeraltı Camii, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde, alışılmışın çok dışında bir camii. Fotoğraflarını ilk gördüğümde buranın İstanbul’da olduğuna bile inanamadım. Hatta o kadar etkilendim ki bu mekanı insanlara tanıtmalıyım dedim. Ve şuan okuduğunuz bu içerik çıktı ortaya. Haydi bugün hep beraber bu sıra dışı yapıyı gezelim.

Bir iş için yolum Büyükçekmece’ye düştüğü bir gün ilk kez karşılaştım bu camii ile. Türk gezginlerin çok sevdiği kahverengi tabelalardan birinin üstünde ismi yazılıydı . Tabelayı ilk gördüğümde pek dikkatimi çekmemişti. Ama fotoğraflarını tesadüfen gördüğümde iş değişti dostlar. Çünkü bu yapı öyle sıradan bir yapı değil. Sancaklar Camii, İstanbul’da görülmesi gereken en özel yerlerden bir tanesi.

Sancaklar Yeraltı Camii, 2013 yılında hizmete açılmış, ülkemizin en sıra dışı tasarımlı ibadethanesi. Tasarımı Emre Arolat imzası taşıyor. Bu cesur proje, dünya çapında pek çok ödüle layık görülmüş.

SANCAKLAR CAMİİ NEDEN DİĞER CAMİİLERDEN FARKLI?

Klasik camii mimarisinin vazgeçilmez ögelerini bu yapıda göremiyoruz. Emre Arolat bu tasarımda, minare, kubbe, mihrap gibi klasik camii mimarisi ögelerini oldukça sıradışı yorumlamış.

Sancaklar Camii bulunduğu konumun topoğrafyası ile oldukça uyumlu. Çünkü eğimli bir arazinin içerisine gömülmüş. Yani giriş için basamaklar ile aşağı inmeniz gerekiyor.

Sancaklar Camii girişine inen doğal zeminle uyumlu basamaklar

 

Sancaklar Camii girişine inen doğal zeminle uyumlu basamaklar

İşte bu, Sancaklar Camiini diğer tüm camilerden farklı kılıyor. Bildiğim kadarıyla şuana kadar buna benzer bir cami tasarımı dünyanın başka bir yerinde yok. Zaten böyle bir cami tasarımının yeni bir örneği, bu kadar başarılı sonuç verir mi emin değilim. Ama bu tasarımın bizim ülkemizde yapılmış ve hayata geçmiş olması gerçekten çok gurur verici.

TEVAZU VE SADELİK ÖN PLANDA.

Genel olarak camiilerde yer alan tavan süslemeleri, desenler ya da işlemeleri bu camiide göremedim. Çünkü Emre Arolat bu camiiyi tasarlarken tamamen “tevazu” teması ile yola çıkmış. Camiinin sadeliğini Allah ile kul arasındaki en sade iletişim ile bağdaştırabilirsiniz. Zaten içeriye adım attığınız anda muhteşem bir sadelik ve huzur duygusu kaplıyor içinizi.

Sancaklar Camii girişi

 

Sancaklar Camii girişi

Camiinin aydınlatılması için, mimber-mihrap kısmının bulunduğu duvarın üzerine bir yarık açılmış. Bu yarıktan içeri gün ışığı sızıyor. Mekanı çoğunlukla gün ışığı aydınlatıyor. Yapay aydınlatmalardan uzak durulmuş. Ve bu durum, Sancaklar Camiinin ne kadar özel bir yer olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

Sancaklar Camii, içeriye gün ışığı alacak şekilde tasarlanmış. Kubbesi ise bildiğimiz kubbe şeklinden çok farklı.

 

Sancaklar Camii, içeriye gün ışığı alacak şekilde tasarlanmış. Kubbesi ise bildiğimiz kubbe şeklinden çok farklı.

Kubbe kısmı, Sancaklar Camiinin gerçekten en sıradışı ögesi olarak göze çarpıyor.. Yüksek ve dairesel formlu bir kubbe yerine, topografyaya uygun bir kubbe tasarımı yapılmış. Kubbe, dışarıdan bakıldığında yeşil bir tepecik görünümüne sahip. İçeriden bakıldığında ise iç içe geçmiş daireler gibi görüyorsunuz.

İçeride cemaatin toplanma alanı da yine bildiğimiz kalıpların dışında kalıyor. Namaz kılma alanı 3 basamaklı, amfi düzeninde tasarlanmış. Yani cemaatin bir kısmı, biraz daha yukarıda namaz kılıyor. Kadınlar ile erkekleri namaz kılarken metal bir bölücü birbirinden ayırıyor.

Minare kısmı sadece dikdörtgen şeklinde, yüksek bir bloktan oluşuyor. Zaten dışarıdan bakıldığında camiinin en görünür kısmı minaresi. Bu yüksek blok, doğal taş ile kaplı. Dolayısıyla camiinin geneline hakim olan tevazu ve bütünlük hissi, minarede de kendini hissettiriyor.

 

Sancaklar Camii minare kısmı.

Malzeme seçiminde doğal taş çok ön plana çıkmış. Minare, girişe inen basamaklar ve camiinin dış duvarları hep aynı doğal taş ile kaplı. Yani bütünlük ve sadelik malzeme seçiminde de kendini gösteriyor.

Doğayı kendimize değil, kendimizi doğaya uydurmamız gerektiği mesajını çok güzel bir biçimde yansıtıyor. Ayrıca sürdürülebilir mimarinin de en güzel örneği desem abartmış olmam. Sonuç olarak bu tarz tasarımların ülkemizde daha sık görülmesini diliyorum.

SANCAKLAR CAMİİ NEREDE?

Sancaklar camiinin konum olarak Büyükçekmecede, Karağaç Mahallesinde yer alıyor. Toskana Çarşısının hemen karşısında kalıyor. Yani maalesef pek kolay ulaşabileceğimiz bir konumda değil.

Taksim meydandan 42 km mesafede. Eğer trafik yoksa, 40 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Konumu görmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

SANCAKLAR CAMİİNE NASIL GİDEBİLİRİM?

Kendi aracınız varsa Sancaklar Camiine çok rahat ulaşabilirsiniz. Ama toplu taşıma ile de ulaşım imkanı var. Şehit Ömer Halisdemir durağından geçen HT18, 144B ve 418 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Ne yazık ki İstanbul merkeze pek yakın güzergahlarda olmayan otobüsleri kullanmanız gerekiyor. Çünkü bu otobüsler Hadımköy, Beylikdüzü ve Yenibosna arasında gidip geliyor. Eğer İstanbul merkez ilçelerden gelecekseniz, Yenibosna Metro’dan kalkan HT18 nolu otobüs ile, daha az aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Bu linke tıklayarak otobüsünüzün saatlerini ve güzergahlarını takip edebilirsiniz. 

Bu linke tıklayarak diğer yazılarımızı da görebilirsiniz. 

Tüm sorularınızı yorum olarak yazabilir, aşağıdaki butona tıklayarak mail atabilir veya bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.