Kudüs gezisi, hangi inanca mensup olursanız olun, kalpten inanan her insanın hayali. Herkes kendi inancının kutsal mekanlarını görmek için Kudüs’e gelmek istiyor. İnanç turizmi alanında faaliyet gösteren pek çok tur acentesi var. Peki Kudüs gesizini tek başınıza nasıl planlarsınız? Nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle belirtmekte fayda var…Saydığımız şeyler Kudüs’e sadece inanç turizmi için gitmek isteyenleri değil, herkesi ilgilendiriyor. Yani sadece bir Kudüs havası almış olmak için Kudüs gezisi planlayanlar için de aynı hususlar geçerli. Bu yüzden bizim bu gezi ile ilgili tüm deneyimlerimiz ve dikkat etmenizi önerdiğimiz tüm detaylar bu yazıda. Başlamadan önce İsrail Vizesi Nasıl Alınır? , Kudüs Gezi Rehberi ve İsrail Vizesi İçin Gerekli Belgeler yazılarımızı da kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan Youtube videomuzu da mutlaka izleyin.

https://youtu.be/vOCWG3UQEiQ

Dikkat etmenizi önerdiğimiz pek çok konu var. Fakat bize göre bunlardan en önemlisi vize konusu. Çünkü pek çok kişi İsrail’in vizeli olduğunu bilmiyor 😀.

Vize

Yukarıda da spoiler verdik…İsrail vizeli bir ülke. Ama korkmayın, vizesi çok kolay alınıyor. Bizim aldığımız en kolay vize buydu bile diyebiliriz. Zaten yeşil pasaport sahibiyseniz, buna bile gerek yok. Hadi yine iyisiniz yeşil pasaportlular.

Vizeyi nasıl alabileceğiniz ile ilgili detaylar çok fazla olduğu için o başka bir yazının konusu. Bu linke tıklayarak İsrail vize rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Süre

Vizeleri aldıysak sıra geldi Kudüs gezimizi kaç gün yapacağız sorunsalına. Biz bu gezimizi bir hayli kısa tuttuk. Bunda İsrail’in pahalılığı da çok büyük etken oldu. Ama sürenizin kısa olması, Kudüs gezisi yapamayacağınız anlamına gelmiyor.

Optimum süre bize göre en az 4 gün. Gezilecek yer sayısının fazla olmasını bir yana bırakırsak, insan hem doymuyor, hem de hızlı hızlı gezdiğiniz zaman insanı yoran bir şehir Kudüs. Yokuşu var, trafiği var, var oğlu var. Özellikle eski Kudüs sokakları çok inişli çıkışlı. Sıkışık bir plan ve yoğun tempoda insanın pil ömrünü kısaltabilir.

Sadece eski Kudüs gezisi yapacaksanız ve amacınız gezinin yanında ibadet etmekse 4 gün çok ideal bir süre. Bunun 2 günü ibadet, 2 günü de gezi gibi düşünülebilir. Zaten gittiğinizde siz de hissedeceksiniz Kudüs’ün uhrevi havasını. Dolayısıyla hangi inançtan olursanız olun, ibadet için kutsal mekanlara girdiğinizde ayrılmak gelmeyecek içinizden. Biz de Kubbetüs Sahra’dan ve Mescid-i Aksa’dan bir türlü ayrılamamıştık.

Bu yüzden tek başına ibadet ya da ibadet+kültür gezisi yapacaksanız en az 4 gün ayırın.

Şabat

İsrail her ne kadar tüm inançların bir arada yaşadığı bir ülke olsa da, nüfusunun büyük kısmı Musevi. İsrail Devleti’nin resmi bir dini yok. Ama devletin tanımında geçen “Yahudi veya demokrat” ifadesinden anlaşılacağı üzere, günlük yaşamın bir takım kuralları Yahudi inancı etrafında şekillenmiş. Şabat günü, bunun en canlı örneği.

Museviler Şabat olarak isimlendirdikleri bu günde inançları gereği çalışmazlar. Hatta poşet taşımaları bile dini açıdan hoş karşılanmıyor. Çünkü kendilerini yoracak her türlü aktiviteden uzak durmaları gerekiyor. Cuma akşamından, cumartesi akşamına kadar geçen süre Şabat olarak adlandırılır. Museviler bu süre zarfında sadece aileleri ile vakit geçirir, kutlama yemekleri yer ve ibadet ederler.

Bu arada 4 gün süre SADECE eski Kudüs için önerdiğimiz süre.Eğer yakın çevredeki bazı önemli ve güzel yerleri de görmek isterseniz (Vaftiz Bölgesi, Lut Gölü vb.) bu süre üzerine en az 2 gün daha ekleyin.

Bu konunun bir turist olarak sizi ilgilendiren kısmı ise Şabat günü İsrail’in tam bir distopyaya dönmesi. Hayatınızda bu kadar boş sokak görmemiş olduğunuza yemin ederiz ama ispatlayamayız. Toplu taşıma, market, bakkal ve günlük hayatta eliniz kolunuz olan gayrisiz her mekan kapalı. Şanslıysanız, cumartesi öğlen saatlerinde falan belki bir market bulursunuz. Ama çok şanslı olmanız lazım.

Bu özel günün hazırlıkları perşembe günü itibariyle başladığı için, en geç cuma öğlen her yer kapatmaya başlıyor. Toplu taşıma ve şehirler arası ulaşımlar da cuma öğlen itibari ile paydos ediyor. Bu yüzden cuma sabahı, cumartesi akşama kadarki su, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı alın ve şehir değiştirecekseniz planınızı buna göre yapın.

Şabat günü sokaklar siyah takım elbiseleri ve fötr şapkaları ile evlerinden çıkıp akraba ziyaretine ya da ibadete giden Musevi aileler dışında bomboş oluyor. Ama bu şehir silüeti bizler için alışılmışın dışında bir kültürü yansıttığı için izlemeye de doyum olmuyor. Dev şapkalı aile babası Museviler, saçlarının yanlarından Peyotlar uzatılmış küçük çocukları ile birlikte Şabat günü aile ziyaretine falan gidiyorlar. Sokaklar bu aile tabloları ile dolu. Bu görüntü bize gerçekten çok keyif vermişti. ++Kudüs’ü bu boş günde gezmenin de tadına doyum olmuyor.

Ulaşım

Kudüs’e ulaşmak çok kolay. AMA…Yukarıda detaylıca bahsettiğimiz Şabat günü bu kolaylığın ekstra bedelleri var. Bu yüzden düşük bütçeli Kudüs gezisi için EN ÖNEMLİ husus, Kudüs’e gideceğiniz günün kesinlikle Şabat’a denk gelmemesi.

Kudüs’e gidebilmek için öncelikle Tel Aviv’e gitmeniz gerekiyor. Tel Aviv ise ulaşımı çok kolay bir şehir. İstanbul, Ankara ve Antalya’dan Tel Aviv’e dolmuş gibi uçak var. Thy ve Pegasus Havayolları’nın karşılıklı seferleri için bu linke tıklayarak fiyatları görebilirsiniz. Thy ve Pegasus uçuşlarının tamamı direk seferler.

Tel Aviv’e ulaştıktan sonra Kudüs’e şehir içine girmeden direk ulaşabilirsiniz. Tren, otobüs, dolmuş ve taksi seçenekleri var. Bunlardan en ucuz olanı trenler.

Şabat günü hariç haftanın 6 günü direk seferler ile Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’ndan Kudüs’e ulaşabilirsiniz.

Uçak biletleri için önerimiz kesinlikle Pegasus’un büyük indirim dönemlerini takip etmeniz ve bileti bu dönemde almanız. Tel Aviv biletleri bu dönemde çok daha uyguna geliyor. 1 Euro+vergiler tarzı geleneksel kampanya dönemlerinde hiç düşünmeden bilet alabileceğiniz yerlerden biri. Bu yüzden sıkı sıkı takip edin.

İsrail, şehir içi ve şehirler arası ulaşım konusunda çok gelişmiş ve rahat bir şehir. Her yerden, her yere, her vasıta mevcut. Üstelik her şey dijital. Bilet alma sorusalı asla yaşamayacaksınız.

Otobüs mü? Tren mi?

Otobüs fiyat olarak en uygun seçenek. Yaklaşık 7-8 Dolar civarında. Trenler ise 12-13 Dolar gibi. Fakat otobüs daha ucuz olmasına rağmen süre daha uzun. Ben Gurion Havalimanı’ndan Kudüs tren ile sadece 30 dakika. Otobüs ile bu süre 1.5 saate kadar çıkabiliyor. Seçim sizin.

Şabat Günü Ulaşım. Dolmuş ve Taksiler

Bizim gibi Tel Aviv’e Şabat günü ulaşanlardan ve vakti dar olanlardansanız, en uygun seçenek dolmuşlar. Havalimanından çıktıktan sonra kolaylıkla bulabileceğiniz bir noktada Bostancı-Taksim dolmuşu benzeri küçük araçlar göreceksiniz. Bunlar yaklaşık 10-15 kişi kapasiteli Kudüs dolmuşları.

Şabat günü bunlar ve taksiler çalışıyor sadece. Dolmuşlar kişi başı 25 Dolar. Taksiler 90 Dolardan başlıyor. Kişi ve bagaj sayısına göre fiyatlar artıyor.

Dolmuşlar bizdeki gibi, dolunca kalkıyor. Zaten Şabat günü başka seçenek olmadığı için de hemen doluyor.

Bu dolmuşların tek artısı, sizi Kudüs’te gideceğiniz adrese kadar bırakıyor olması. Adres neresi diye soruyor sonra tek tek ve yakınlık sırasına göre dolaşa dolaşa herkesi gideceği noktaya bırakıyor. Bir nevi paylaşımlı havalimanı shuttle hizmeti gibi düşünebilirsiniz.

Ben Gurion Havalimanı’ndan Kudüs’e giden dolmuşlar

Şabat günü Tel Aviv’e indiyseniz büyük ihtimalle sim kart alamayacak ve döviz bozduramayacaksınız. Çünkü her yer kapalı. E ben dolmuşa öpücük mü vereceğim? Tabi ki hayır. Bu dolmuşlarda Dolar ve Euro da geçerli. Yani döviz bozdurup Şekel alamadığınız için gerilmeyin.

Eğer bu seçenek size çok maliyetli geldiyse ve yeterli vaktiniz varsa, cumartesi akşam saatlerinde toplu taşıma yeniden çalışmaya başlıyor. Yani havalimanında toplu taşımanın iş başı saatine kadar oyalanıp, sonra ucuz yolla yine varabilirsiniz Kudüs’e. Bizim vaktimiz dar olduğu için, paramızı vaktimizi satın alarak değerlendirdik ve dolmuşa bindik.

Nasıl Bilet Alınır?

Bilet almak çok kolay. Fakat internet tarayıcısı üzerinden direkt olarak satış yok. İsrailde herşey dijital ve mobil. Telefonunuza kolaylıkla indirebileceğiniz bir uygulama ile tren biletlerinizi satın alabilirsiniz. Üstelik sadece telefona değil, bilgisayarınıza da bu uygulamayı indirebiliyorsunuz.

Uygulamayı indirmek ve bilet almak için bu linki kullanabilirsiniz. Rav-Kav ile sadece şehirler arası değil, şehir içi de toplu taşıma kullanabiliyorsunuz.

Eğer bu şekilde değil de tren istasyonundan bilet almak isterseniz kiosklar var. Bunlar sayesinde sadece 10 saniyede bilet alabilirsiniz. Nakit ve kredi kartı ile ödeme mümkün.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir için ulaşımlar için de Rav-Kav uygulamasını kullanabilirsiniz. Ya da Rav-Kav kart satın alarak içine para yükleyebilirsiniz. Kartın 2022 yılı fiyatı 12 Şekel. Tel Aviv’de tek yön ulaşım için ödemeniz gereken bedel ise 6 Şekel.

Kudüs’te tramvay duraklarında da kiosklar mevcut. Yine hem nakit hem de kredi kartı ile toplu taşıma bileti satın alabilirsiniz.

Konaklama

Bütçe kısmında daha detaylı değineceğiz, zaten siz de gidenlerden belki duymuşsunuzdur. İsrail feci şekilde pahalı. Bu yüzden konaklamanız için ciddi bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

İsrail’de bizim dikkatimizi çeken şey “kapsül otel” konseptinin burada çok yaygın oluşu. Japonya’da olduğunu biliyorduk ama burada açıkçası beklememiştik. Ve bu otel konsepti çok hayat kurtarıcı. Çünkü kapsül oteller diğerlerine göre daha uygun. Biz hem Tel Aviv hem de Kudüs’te kapsül otel tercih ettik.

Eğer düşük bütçeniz kapsül oteli de karşılamıyorsa boşu boşuna hotel ya da Airbnb aramaya kalkmayın. Hostelde kalmanın İsrail’de hiç bir avantajı ve mantısı yok. Kapsülde kalın, en azından farklı bir şey deneyimlemiş olursunuz. Ama bütçe konusu ayağınıza dolanıyor ve bunların hiç birini yapamıyorsanız tek seçeneğiniz Couchsurfing. Hem konaklamanız ücretsiz olur, hem de şanslıysanız Musevi birinin günlük hayatını yakından gözlemleme imkanınız olur. Daha önce hiç kullanmadıysanız ve ilk defa Kudüs gezisi için bu uygulamayı kullanmak isterseniz Couchsurfing Nedir? yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aşağıya bizim konaklama için listemize aldığımız bazı yerlerin linklerini bırakıyoruz.

Capsule Space X – Kudüs (Orta Bütçe)

Bizim tercih ettiğimiz kapsül temalı hostel. Biz gittiğimiz hafta hostesin yerini taşıdıkları için yatakhane ve banyolar biraz dağınık olmasına rağmen, hizmetlerinden ve rahatlığından çok memnun kaldık. Büyük ihtimalle siz gittiğiniz zaman ortalık düzene girmiş olur. Ayrıca konum mükemmel. Hem eski Kudüs’e çok yakın, hem de modern Yahudilerin yerleşim yerine ve Kudüs’ün diğer yüzü olan eğlenceli sokaklarına çok yakın. Ayrıca Yitzchak Navon tren istasyonuna tramvay ile sadece 5 dakika mesafede. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Cinema Hostel – Kudüs (Orta Bütçe)

Capsule Space X ile bu hotel arasında uzun süre gidip geldikten sonra sırf kapsül deneyimlemiş olmak için diğerini seçtik. Fakat burası da hem konum hem de puanlama olarak gayet başarılı. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Gloria Hotel – Kudüs (Orta-Yüksek Bütçe)

Kutsal Kabir Kilisesine ve Yafa Kapısı’na sadece 2 dakika yürüme mesafesinde. Yani Eski Kudüs’ün içinde. Ayrıca mimarisini de çok sevdik. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Chain Gate Hostel – Kudüs (Düşük-Orta Bütçe)

Tasarımsal olarak pek bir şey vaad etmese de, eski Kudüs’ün çatında ve tarihi bir binada olması sebebiyle bizden artı puan aldı. Fakat asıl puanı Tapınak Tepesinin mübalağasız dibinde olması ile aldı bizden. Mescid-i Aksa’dan yükselen ezan sesiyle uyanmak ve sadece bir kaç dakika içinde Tapınak Tepesi’ne ulaşmak isteyenlerdenseniz ++ bütçeniz kısıtlıysa kesinlikle tercih edebilirsiniz. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kotel Hotel – Kudüs (Yüksek Bütçe)

Ev kiralamaktan vazgeçmeyenler için mükemmel seçenek. Oldukça temiz ve iyi dizayn edilmiş bir mekan. Konum olarak da tatmin edici. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Mamilla Design Apartments – Kudüs (Orta-Yüksek Bütçe)

Eski Kudüs ile modern Kudüs arasındaki kesişim noktasında, inanılmaz kilit bir konumdaki loft ve stüdyo daireler. Hem konumum iyi olsun, hem konforumdan ödün vermeyeyim, hem de keyifli bir yerde kalayım derseniz burası tam size göre. Biz bayıldık. Israrla tavsiye ediyoruz. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bonus: The O-pod Hotel – Tel Aviv (Orta-Yüksek Bütçe)

Hayatımızda kaldığımız en keyifli yerlerden biriydi. Mükemmel bir kapsül otel deneyimi. Banyo-tuvalet ortak, fakat gördüğümüz en temiz ortak banyolu mekandı. Kapsüllerin için ferah ve yataklar inanılmaz rahat. Oda seçenekleri de olan bu otele mest olduk. Israrla tavsiye ediyoruz. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Ülkeye Giriş

Pek çok insanın Kudüs gezisi yapmasının önündeki en büyük engel olan ve insanların İsrail’e önyargı ile yaklaşasına sebep olan kısma geldik. Ülkeye girerken sorgu, sual var mı kısmı?

Arkadaşlar biz pasaport polisi bile görmedik. Ne sorgusu ne suali? Ülkede herşey dijital diye bangır bangır bağırıyoruz iki saattir. Ortadoğu’nun Japonyası burası. Sorgu yapacak polis bile yok neredeyse.

Bize de öyle bir anlattılar ki, uçağa binerken panik ataklar geçirdik. Ne b.k yeriz sorguya alırlarsa, İbrahim iyi İngilizce konuşamıyor, Ceren sorgu odasının kapısında zaten yığılır kalır falan gibi garip gureba bin türlü senaryo vardı aklımızda. Amma ve lakin bunların hiç birini yaşamadık. Hatta en kolay giriş yaptığımız ülkelerden biri oldu.

Uçaktan inip terminale girdiğinizde sizi bir takım kiosklar karşılıyor. Talimatlara göre çipli pasaportunuzu bu kiosklara okutup kameraya bakıyorsunuz. Fotoğrafınız çekiliyor. Pasaport sisteme yükleniyor. Ve bu kadar. Makine size küçük bir bilet veriyor. Üzerinde pasaport bilgileriniz yazılı olacak. Onu kaybetmeyin. Ne işe yarıyor bilmiyoruz. Ama siz kaybetmeyin.

Tek polis noktası havalimanı çıkışında. Orda sadece yalnız gelmiş olan kişilere köşede beklemelerini söylediklerini fark ettik. Sorgu amacıyla köşeye alındıklarını sanmıyoruz ama ne amaçla böyle yapıldı onu da bilmiyoruz.

Yani özetle, endişe edecek hiç bir şey yok. Vizeniz varsa, gönül rahatlığı ile giriş yapabilirsiniz.

Pandemi Prosedürleri

Pandemi her ne kadar artık eski ciddiyetini yitirmiş olsa da, hala bir takım kurallar uygulanmaya devam ediyor. Biz Haziran 2022 ortası İsrail’e giderken, aşı koşulu ve karantina ortadan kalkmıştı. Fakat aşısız kişilerin PCR testi vermesi zorunluluğu devam ediyordu. Karantina bunları ibraz edenler için zorunlu değildi.

İsrail onaylanmış aşıları (Biontech, Astra Zeneca vb.) kabul ediyor. Hangi aşı, en az ne kadar dozda uygulanmış olmalıysa, o kadar doz olmuş olmanız şart. Ve son doz üzerinden de en az 14 gün geçmiş olmalı.

İyileşme belgeniz varsa işiniz daha da kolay. Bu durumda aşıya bile gerek olmuyor. Ama hem aşı hem iyileşme belgesi varsa ki bizim bu şekildeydi, her ikisini de aynı anda kullanabilirsiniz.

İsrail, uçuşunuzdan en erken 10 gün önce ve en geç uçuşa 48 saat kalaya kadar, iyileşme belgesi veya aşı kartlarınızı sisteme yüklemenizi istiyor. Şimdilik prosedür bu şekilde. Giriş formunu bu linke tıklayarak doldurabilirsiniz. Hem iyileşme hem de aşı belgesi olanlar her ikisini de yükleyebilirler.

Formu doldurduktan sonra Pdf formatında pc veya telefonunuza indirebilirsiniz. Her ihtimale karşı çıktılarını da mutlaka alın.

Kudüs Gezi Rotası

Bize göre bu konuya çok çok önem vermeniz gerekiyor. Özellikle de vakti dar olanlar burayı iyi bellesin. Kudüs gezisi öyle 2 güne sığmıyor a dostlar. İnsan ayrılmak istemiyor Kudüs’ten.

Hem ibadet hem de turistik amaçlı bir Kudüs gezisi planlıyorsanız en az 4 gün ayırmanızı tavsiye etmiştik. Bunun 2 gününü gezi, 2 gününü ibadet gibi düşünebilirsiniz.

Eski Kudüs’e yakın bir yerde ya da direk içinde konaklıyorsanız eğer, gününüzü daha verimli geçireceğinizin garantisini verebiliriz.

“https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1q3QhWhTpzGGCyt5p-rJtFEV6R0HCVns&ehbc=2E312F” width=”640″ height=”480″

Ürdün sınırında işaretlediğimiz yerleri de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Lut Gölü ve Vaftiz Bölgesini biz Ürdün tarafından görmüştük. Ama İsrail tarafından da görmek çok ilgimizi çekiyor.

Eski Kudüs içinde rahatlıkla yürüyerek gezebilirsiniz. Fakat Kumran ve Ürdün sınırındaki yerlere gitmek isterseniz araç lazım olacaktır. Eğer imkanınız varsa, İsrail seyahatinizi Ürdün ile mutlaka birleştirin.

Bütçe

En çok sorulan başlıklardan biri. Bütçe konusu herkes için özellikle içinde bulunduğumuz dönemde en önemli konulardan biri haline geliyor.

İsrail’in gerçekten pahalı bir ülke olduğunu, ülkeye indiğimiz an iliklerimizde hissettik. “Ne kadar pahalı olabilir yiaaaa” diye düşünüp, hostel mutfağında yemek işini çözeriz nasılsa diye plan yapmıştık. Ama marketten makarna almakla dışarıda yemek yemek arasında öyle devasa bir fark yok. Durum böyle olunca, biz de kendimizi hiç hostelde yemek yapmakla yormadık, gidip mekan keşfetme keyfimize devam ettik. Ama itiraf etmek gerekirse gerçekten hayatımızda bu kadar pahalı ülke görmedik.

“Şu kadar bütçe ayırın” gibi beylik ifadeleri sevmeyiz. Ama bizim hesaplarımıza göre Kudüs gezisi için bizim kendimize biçtiğimiz bütçe 100 Dolar/günlük. Ve bu meblağ günlük konaklama hariç.

Biz mekan keşfetmeyi sevdiğimiz ve alkol tükettiğimiz için böyle bir bütçe belirledik kendimize. Bir sonraki İsrail seyahatimizde mekan keşfi konusuna daha da fazla eğileceğimiz için bütçeyi arttırma planlarımız da var.

Aşağıya bazı şeylerin 2022 yılı fiyatlarını paylaşıyoruz.Bunlara göre sizler de kendi bütçenizi çıkarabilirsiniz.

 • Küçük su 6, büyük su 8 Şekel
 • 1 paket makarna 12 Şekel
 • Mekanda 50 ml bira 30 Şekel
 • Ortalama bir mekanda tek kişilik kahvaltı tabağı 65-90 Şekel
 • Esnaf lokantası segmentinde bir mekanda öğlen veya akşam yemeği ortalama 180-200 Şekel civarı
 • Toplu taşıma bileti tek yön 6 Şekel
 • Çay-kahve 10 Şekel
 • Magnet 10-15 Şekel (pazarlık yapın)

İsrail, alım gücü olan bir ülke. Kazanç yüksek. Ürünlerin fiyatı da yüksek. Sokaklarda fakir insan ve dilenci görmedik. Genel hatlarıyla para sıkıntısı çeken bir ülke değil.

Fakat pahalılık sebebiyle Euro kazanan ve Euro harcayan turist bile şikayet ediyordu. Pahalılığın derecesini buradan anlayabilirsiniz.

Mekan Önerileri

Eğer maddi sıkıntınız yoksa, Kudüs’te inanılmaz güzel mekanlar var. Butik pastaneler, eğlenceli ve rengarenk kafeler, dünya mutfağının güzel örneklerini tadabileceğiniz mükemmel restoranlar var. İsrailliler bu işi iyi biliyorlar.

Bizim Kudüs gezisi için ayırdığımız bütçe çok fazla mekan denemeye yetmese de, size bazı güzel mekanları aşağıda listeliyoruz.

Kadosh Café Patisserie

Kudüs’ün modern Yahudilerinin yaşadığı eğlenceli ve renkli bölgesinde, oldukça Avrupai bir mekan. Kendinizi İsrail’de gibi değil de Fransa-Paris’te bir kafede gibi hissettirecek çok tatlı bir yer. Kahvaltıları da unlu mamülleri gibi çok lezzetli.

Baştan uyaralım, maalesef hiç de ucuz bir mekan değil. Gelen hesaba bir de ekstradan servis ücreti ekleneceğini unutmayın.

Coffee Nadi

Yine Kudüs’ün eğlenceli mahalleleri arasındaki bir mekan. Hem kahvaltı için hem de günün diğer öğünleri için lezzetli seçenekler bulabileceğiniz güzel bir yer. Ayrıca take away kahve seçenekleri de var.

Rooftop

Eski Kudüs manzaralı, modern ve lezzetli bir mekan. Fiyatlarının İsrail standartlarına göre bile pahalı olduğunu net şekilde söyleyebiliriz. Ama manzarası paha biçilemez güzellikte. Daha geleneksel lezzetler denemek isteyenler için de önerimiz burası.

Tala Humus&Falafel

Tüm Ortadoğu’da olduğu gibi burada da Falafel ve Humus’a ilgi büyük. İtiraf edelim bizim de Ortadoğu’da yediğimiz en iyi Humus ve Faladel İsrail’deydi. Bu yüzden listeye biraz da bunları eklemek istedik. Eski Kudüs içinde, Yafa Kapısının hemen yakınında güzel bir mekan burası. Denemeye değer. Fiyatlarının da bizim için pahalı, İsrail için iyi denebilecek seviyede olduğunu söyleyelim.

Moshiko Falafel

Bizdeki tavuk dürümcü mantığında küçük bir mekan. Falafelinizi alıp çıkacağınız ve bulduğunuz yere çöküp yiyeceğiniz bir sokak lezzeti mekanı.

Kudüs ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak bize iletebilirsiniz. Aynı şekilde Instagram hesabımız üzerinden DM yoluyla da bize ulaşabilirsiniz.

7 Responses

 1. Merhaba,bir sorum olacaktı,İsrail’e giriş yapıp pasaportuna damga vurulanların birçok İslam ulkesine giriş yapamadığı söyleniyor,örnek İran Suudi Arabistan,bu doğru mu bilginiz varmı,ama anllatginiz kadarıyla pasaporta damga vurulmyyor sanırım İsrail girişte,dijital demişsiniz,o zaman sorun olmaz sanırım,bilgi verirseniz teşekkürler

  1. Damga basılmıyor girişte. Çift pasaport varsa zaten İsrail’e girilen pasaportla değil diğeri ile seyahat edersiniz. Sorun kökten çözülmüş olur böylece. Benim iki pasaportum var.

 2. Merhaba ocak ayında biz de bir Kudüs ziyareti planlıyoruz. Toplam 5 gece sürecek bir gezi olacak. Burada Tel Aviv de konaklamak sizce mantıklı mıdır? 4 gece Kudüs 1 gece Tel Aviv gibi… Ayrıca 15 kişilik bir grup olarak konaklama noktasında ne önerirsiniz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *