Şu sıralar Karadağ, sınırları açık olan nadir ülkelerden biri olduğu için çok revaçta. Dolayısıyla Karadağ ile ilgili gezimiz esnasında ve sonrasında bolca soru aldık. Bütün bu soruları toplu olarak bu yazımızda cevaplıyoruz.

Karadağ gezisi planlarken, özellikle pandemi döneminde dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta var. Bunlardan en önemlisi tabi ki PCR testi. Hem ülkeye girişte hem de ülkeden çıkarken yapılması gerekenleri anlattığımız bu yazımız ile birlikte, PCR testi uygulaması ve deneyimlerimizi görebileceğiniz aşağıdaki Youtube videomuzu da mutlaka izlemelisiniz. Ayrıca bu yazımız ile birlikte Karadağ Gezi Rehberi yazımızı da mutlaka okuyun. Böylece Kotor, Perast ve Buvda’da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler ile ilgili çok daha kolay planlama yapabilirsiniz.

https://youtu.be/g6yRRUYAA5M

Öncelikle bize en çok gelen soru, yani vize ve PCR testi konusu ile başlamak istiyoruz. Bu konu çok önemli çünkü ülkeye girişte ve Türkiye’ye dönüşte test yaptırmanız gerekiyor.

PCR Testi ve Vize

Ah bu salgın yok mu, bitirdi bizi. Kendi de tez zamanda biter inşallah. Çünkü hem maddi hem manevi olarak gezginlerin sırtında bir yük oluşturuyor. Neyse ki aşı yaygınlaşıyor ve bu sayede çok ciddi bir yükten kurtuluyoruz. Hem pandeminin daha çabuk bitmesi hem de özgürce seyahat edebileceğimiz günlere geri dönmek için lütfen sizler de sıranız geldiyse vakit kaybetmeden aşı olun.

Önemli Güncelleme (Aşı Konusu)

Bildiğiniz üzere ülkemizde aşılama hızla devam ediyor ve nüfusun çok ciddi çoğunluğu bir anda aşılandı. Bu durumda seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için kapıların yeniden açıldığı anlamına geliyor. Fakat bazı istisnai durumlar var ne yazık ki. Bu bir anda büyüyen aşılama sonrası Karadağ’a yolculuk yapmak isteyen pek çok kişiden aşı ile ilgili sorular aldık. Bizim edinebildiğimiz bilgiler doğrultusunda çift doz aşı sahiplerinin Karadağ’a girişi ile ilgili son gelişmeleri aşağıda görebilirsiniz.

Çift Doz Aşı Olanlar Testten Muaf

Çift doz aşınızın olması, pek çok ülkeye olduğu gibi artık Karadağ’a da test yaptırmaksızın gidebileceğiniz anlamına geliyor. 🙂 Ama hemen burada bir parantez açmak isteriz.

Bu muafiyeti ne yazık ki size tüm aşılar sağlamıyor. AB tarafından onaylanmış aşılar, yani Pfizer-Bionthech, Moderna ve Johnson&Johnson aşılarından birini vurdurmuş olmanız gerekiyor.

Şuana kadar ulaşabildiğimiz bilgiye göre Sinovac geçerli bir aşı değil maalesef.

Hangi Koşullarda Testten Muafsınız?

Eğer 2 doz Biontech (ya da onaylı diğer aşılar) vurulduysanız ve aşılanma tarihinizin üzerinden 14 gün geçtiyse testten muaf olacaksınız. 14 gün geçmeden seyahat edecekseniz PCR testi zorunluluğunuz hem gidiş hem dönüşte devam edecek.

Gidiş Öncesi PCR Testi

Karadağ, ülkeye girişte PCR testi isteyen ülkelerden. Fakat bazı istisnai durumlar var.

 • 30 günden eski olmamak kaydıyla antikor testi ibraz edenler, yani covid geçirmiş olan kişiler
 • Ve onaylı bir aşının her iki dozunu yaptırmış, üzerinden en az 14 gün geçirmiş ve aşı belgesi ibraz eden kişiler

PCR testi ibrazından muaf durumda. Diğerleri, yani bizim gibi aşısız ve (çok şükür) henüz covid geçirmemiş olanlar negatif test ibraz etmek zorundalar. Test numunesi, ülkeye girişinizden önceki en erken 72 saat içinde verilmiş olmalı.

Yolculuk Öncesi Nerede Test Yaptırabilirim?

Eğer uçakla direk Podgorica’ya gidecekseniz, testinizi direk havalimanında yaptırın. Uçuşunuzdan yaklaşık 6 saat önce havalimanında olmanız yeterli. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanında PCR test noktaları mevcut. Sonuçlarınız 3 saat içinde çıkıyor. Fiyat 250 TL.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, testi dışarda yaptırsanız da aynı fiyatı ödeyeceksiniz. Yani yurtdışı çıkış öncesi nerede test yaptıracağınızın bir önemi yok. Devlet hastanesinde de 250 TL, özel laboratuvarda da, havalimanında da. “Temaslıyım” ya da “belirtilerim var” deyip testi beleşe getirmeye çalışmayın. Bu testin özellikle bu kadar pahalı ve her yerde aynı fiyat olmasının sebebi sonuçların size İngilizce olarak verilmesi.

İstanbul içindeki yurtdışı çıkış PCR Testi noktalarını bu linke tıklayarak görebilirsiniz.

Türkiye’ye Dönüş Öncesi PCR Testi

Türkiye, yurtdışından dönen vatandaşlarından PCR testi istiyor. Ve maalesef dönüş öncesinde evinize gidip karantinada kalacağınızı söyleyerek testten kurtulamıyorsunuz. Çünkü yurtdışından Türkiye’ye dönerken, uçuş öncesi ve pasaporttan geçerken bu test sonucunu ibraz etmeniz gerekiyor. Etmediğiniz takdirde uçuşa kabul edilmiyorsunuz. Dolayısıyla evinize dönecek ve karantinaya girecek olsanız dahi test yaptırmanız şart.

Fakat Karadağ seyahatiniz için iyi haberlerimiz var. Karadağ, ülkesine dönüş için PCR testi yaptırmak isteyenlere bu hizmeti ücretsiz bir şekilde sağlıyor. Institute of Public Health bu hizmeti ücretsiz şekilde sağlayan kurum.

Karadağ PCR testi
Karadağ PCR testi

Ücretsiz test için yapmanız gerekenler çok basit. Aşağıdaki listede göreceğiniz bilgileri, travel@ijzcg.me adresine, dönüş gününüzden 3 gün önce mail atmanız ve randevu almanız gerekiyor.

 • İsim-Soyisim
 • Pasaport numarası veya vatandaşlık numarası
 • Telefon numarası
 • Hangi ülke vatandaşı olduğunuz veya dönüş yapacağınız ülke bilgisi
 • Dönüş tarihi ve saati

Randevu saatinizde Podgorica’da bulunan test merkezine gitmeniz ve numunenizi vermeniz gerekiyor. Test sonuçlarınız 24 ila 48 saat arasında çıkıyor. Test sonuçlarınızı yine aynı merkeze giderek, elden almanız gerekiyor. Sonuçlar İngilizce olarak, kaşeli ve imzalı şekilde size teslim ediliyor. Numunenizi vermeye giderken pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor.

Buradaki önemli konu, Budva veya Kotor’da gidecek kişilerin test vermek için Podgorica’ya geri dönüş yapması gerektiği. Bu yüzden seyahat planınızı test vereceğizi hesaba katarak oluşturmanız çok büyük önem taşıyor. Bizim gibi tatilinizi test yüzünden bölmek zorunda kalmak istemiyorsanız, planınızı kesinlikle Podgorica’da test vermeniz gerekliliğini hesaba katarak yapın.

Eğer bu ücretsiz hizmetten yararlanmak istemiyor ve Kotor ya da Budva’da ücretli test vermeyi seçerseniz aşağıdaki laboratuvarlardan da test yaptırabilirsiniz.

Mojlab-Kotor

Kotor’da test yaptırabileceğiniz bir laboratuvar. Test fiyatı 50 Euro. Bu linke tıklayarak randevu alabilirsiniz.

Dom Zdravlja Kotor-Kotor

Kotor Halk Sağlığı merkezi de PCR testi hizmeti sunuyor. Gerekli dökümanlar, randevu ve test ücreti ile ilgili bilgi almak için bu linke tıklayarak Facebook sayfalarına ulaşabilirsiniz. Ücretsiz test imkanı verip vermedikleri konusunda sağlıklı bilgiye ulaşamadığımız için bilgi veremiyoruz.

Dr Zejnilovic Lab-Bar

Budva’ya en yakın test merkezi burası. Fiyat 50 Euro. 24-48 saat arası sonuç alabilirsiniz. Randevu bilgisi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Dönüş Öncesi Form

Türkiye’ye dönmeden önce mutlaka bu linke tıklayarak Türkiye’ye giriş formu doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurduğunuzda size bir yurtdışı HES kodu tanımlanıyor. Son 10 gün içerisinde giriş yaptığınız tüm ülkeleri, dönüş tarihinizi ve diğer bilgilerinizi, Türkiye’ye dönüş saatinizden en erken 72 saat öncesinden itibaren bu forma girmeniz gerekiyor.

Aşı Olanlar İçin Dönüş Prosedürü

2 doz aşısı olanlar ve üzerinden 14 gün geçenler, dönüşte de testten muaf oluyor.

Vize

Karadağ, henüz bizden vize istemiyor. Bu yüzden bu fırsatı kaçırmamalı ve en kısa zamanda ziyaret etmelisiniz.

Karadağ’a Ulaşım

Podgorica’ya Türk Hava Yollarının karşılıklı ve her gün seferleri var. Bunun dışında Karadağ’a direk uçuş imkanı maalesef bulunmuyor. Bilet fiyatları da başka seçenek bulunmadığı için maalesef yüksek.

Ama bizim gibi Arnavutluk’tan araç kiralayarak veya Sırbistan’dan trenle Karadağ’a ulaşmak mümkün. Araç kiralayarak Karadağ’a ulaşmayı seçenler Bosna Hersek, Kosova, Sırbistan ya da bizim gibi Arnavutluk’tan araç kiralayabilir. Bu ülkelerin hepsini ziyaret ettim ve içlerinde araç kirasının en ucuz olduğu yerin Kosova olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Kosova’ya Pegasus indiriminde çok uygun fiyata uçak bileti de bulabilirsiniz. Yani karayolu ile Karadağ’a geçmek için en uygun fiyatlı seçenek Kosova.

Arnavutluk’tan araç kiralayacak olanlar Kuzey Arnavutluk Rotası yazımıza göz atmadan Arnavutluk’tan araç kiralamamalı.

Karadağ İçi Ulaşım

Araç İle Ulaşım

Podgorica’dan Kotor ve Budva’ya kendi aracı ile gitmek isteyenler için 2 yol var. Her iki yolda da öncelikle Budva’dan geçiş yapıyorsunuz. Dağ yolu ücretsiz ama biraz daha meşakkatli bir yol. Diğer seçenek ise sahilden giden ücretli yol. Ücreti 2.5 Euro. Süre olarak her ikisi de neredeyse aynı. Fakat sahil yolu biraz daha keyifli ve kolay bir yol. Podgorica Kotor arası yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Kotor-Budva arası ise 20 dakikalık bir mesafe.

Toplu Taşıma İle Ulaşım

Podgorica şehir merkezinde bulunan otobüs terminalinden gün içinde çeşitli otobüs şirketlerinin seferleri var. Gün içerisinde sıklıkla düzenlenen bu seferlere önceden bilet almanıza gerek yok. Direk terminalden bilet alabilirsiniz. Fiyatlar 6-7 Euro arasında değişiyor.

Kotor-Budva arasında ise yine düzenli seferleri bulunan otobüsleri kullanabilirsiniz. Fiyatlar 2-3 Euro arası.

Karadağ içinde ulaşım sıklıkla düzenlenen seferler sebebiyle kendi aracınız olmasa bile çok zor değil. Kotor içinde toplu taşıma çok iyi olmadığı için taksi dışında çok seçeneğiniz yok. Zaten taksiler de çok pahalı değil.

Karadağ’da Konaklama

En içinden çıkılmaz konulardan biri konaklama seçenekleri. Karadağ’da konaklayacağınız şehre karar verdikten sonra seçeneğiniz bol fakat dediğim gibi hangi şehirde ne kadar vakit geçireceğinizi belirlemek işin en büyük kısmı.

Karadağ’da otelden çok günlük kiralık ev seçeneği var. Dolayısıyla konakladığımız tüm şehirlerde ev kiraladık. Otellere göre evler çok daha ucuz zaten.

Kotor’da Konaklama

Kotor’da konaklayacaksanız ya Stari Grad içerisinde, eski şehirde konaklayn, ya da Kotor körfezine sıfır, manzaralı bir ev kiralayın. Ev kiralayacaklara önerimiz ise kesinlikle Blue Eye isimli B&B evi. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut fakat bizim Kotor için önereceğim yerler genellikle orta bütçe ayarında. Sebebi ise dediğim gibi Kotor’da keyifli bir konaklama deneyimi için ya körfez manzaralı ya da Old Town içinde bir yerde konaklamak gerekiyor. Bu yüzden de konaklama bütçenizi Kotor için birazcık arttırmanızı tavsiye ediyoruz. Düşük bütçeli olarak vereceğim tüm seçenekler Old Town içerisinde yer alıyor. Eğer Kotor’da uygun fiyatlı konaklama istiyorsanız seçiminiz kesinlikle Old Town bölgesinden yana olmalı.

Blue Eye (Orta Bütçe)

Hem dekorasyonu, hem manzarası hem de işlevselliği ile çok memnun kaldığımız B&B evi. Kotor Körfezi manzaralı yatağınızdan sabah kalkıp balkona çıkarak körfez havasına uyanmak isterseniz seçmeniz gereken yer burası. Balkonunda yaptığımız kahvaltılar ve akşamları içtiğimiz biralar inanılmaz keyifliydi. Ev sahibi de oldukça tatlı ve çözüm sahibi bir kadın. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke  tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Blue Eye Kotor-Karadağ Konaklama
Blue Eye Kotor-Karadağ Konaklama

Hotel Rendez Vous (Orta Bütçe)

Kotor Old Town içerisindeki bu otel, fiyat-performans ve konum olarak çok cazip bir seçenek. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Apartments Markovic (Orta-Yüksek Bütçe)

Balkon manzarasına bayıldığımız fakat tarih olarak uyduramadığımız için seçemediğimiz B&B evi. Kotor’daki en güzel manzaralı evlerden bir tanesi. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Apartments Los Olivos (Yüksek Bütçe)

Bizden başka bloggerlar tarafından da övülen, bir kez de bizim övmek istediğimiz B&B evi. En güzel manzaraya sahip evlerden bir başkası. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke  tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Royal House (Orta Bütçe)

İç tasarımından ziyade, içinde bulunduğu eski bina sebebiyle dibimizin düştüğü konuk evi. Old Town içerisinde yer aldığı için de ayrıca kalbimizi kazandı. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke  tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Una Apartments (Düşük Bütçe)

Kotor Old Town içerisindeki uygun fiyatlı dairelerden bir tanesi. Hem iç tasarımı hem de konumu, fiyatına göre oldukça iyi. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Old Town Youth Hostel (Düşük Bütçe)

Hostelde kalmayı seven gençler için harika bir seçenek. Hem konumu hem de fiyatı çok uygun. Geceliği 9 Euro gibi fiyatlara yatak bulabileceğiniz, güzel bir hostel seçeneği. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Budva’da Konaklama

Budva’da da yine Kotor gibi ev kiralamak en iyi seçenek. Budva, Kotor’a göre biraz daha deniz, kum, güneş ve casino odaklı olduğu için, herşey dahil ve lüks otel seçenekleri de aynı oranda fazla.

Bütçeniz el veriyorsa kesinlikle bizim önerimiz Sveti Stefan’da konaklamanız. Harika bir manzaraya uyanmak ve Budva’nın en güzel plajlarından yararlanmak için konaklamanız gereken yer Sveti Stefan kesinlikle.

Apartments Krug (Orta-Yüksek Bütçe)

Neredeyse tamamı kiralık evlerden oluşan bu apartmanda çok farklı daire seçenekleri var. Fiyatlar da tamamen seçtiğiniz daireye göre değişiyor. Terasından harika bir deniz manzarası da izleyebiliyorsunuz. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Bizim kaldığımız dairenin geceliği günlük 30 Euro idi ama biz lasminute.de üzerinden aldığımız indirim kodu ile bu evde 17 Euro’ya kaldık. Bu indirim kodu kampanyası maalesef şuan aktif değil. Fakat bu tarz kampanyaları Instagram hesabımızdan paylaşıyoruz. Siz de bu kampanyalardan haberdar olmak için sayfamızı mutlaka takip edin.

Guesthouse Harmonia (Yüksek Bütçe)

Konumuna ve manzarasına hayran kaldığımız diğer bir konuk evi. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke  tıklayabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Montenegro Hostel (Düşük Bütçe)

Budva Old Town bölgesinde konaklanabilecek uygun fiyatlı yerlerden biri. Sezon içinde bulabileceğiniz maalesef en düşük fiyatlı yerlerden. Geceliği 20 Euro’dan yatak bilebileceğiniz bir hostel. Fiyat bilgisi ve rezervasyon için bu linke  tıklyabilir ve açılan sayfadan direk rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Karadağ’da Yeme-İçme

Muadili bir çok ülkeye göre fiyatların yeme içme konusunda çok makul olduğunu söylemek mümkün. Özellikle et yemekleri ve İtalyan mutfağı konusunda oldukça başarılı bir ülke. Kiraladığımız evlerde market alışverişi yaparak da beslendiğimiz oldu. Restoran fiyatları gibi, market fiyatlarının da oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Ev kiralamak ve öğünlerini evde hazırlayarak masraftan kısmak isteyenler için iyi haber 🙂

Şehir şehir ayırarak mekan vermeyeceğiz fakat bizim Karadağ’da en memnun kaldığımız mutfaklar et yemekleri ve İtalyan mutfağı oldu. Aşağıda denediğimiz ve en çok sevdiğimiz mekanları, fiyatları ile beraber görebilirsiniz. Bütçe hakkında fikir oluşturması açısından denediğimiz herşeyi 2021 yılı fiyatları ile paylaşıyoruz.

Dünya Mutfakları

Hard Rock Cafe-Podgorica

Her gittiğimiz ülkede, eğer varsa mutlaka uğradığımız Hard Rcok Cafe’yi burada da es geçmedik. Hard Rock Cafe’nin en sevidğimiz lezzeti ise tacoları. Hem ekonomik, hem doyurucu hem de çok lezzetli. Sebzeli Taco’nun tabağı 7 Euro ve iki kişiyi tıka basa doyuruyor. Hatta artıyor bile. 30 ml biranın fiyatı ise 2.10 Euro

Kahvaltı, Akdeniz Mutfağı ve Hamur İşleri

Sicilia-Podgorica

Akdeniz mutfağının güzel örneklerini bulabileceğiniz mekan. Aynı zamanda harika kruvasan ve hamur işleri ile de kafa karıştırıcı bir mekan. Kruvasanları çok lezzetli. Ayırıca kahvaltı tabakları da efsane. İngiliz kahvaltısı tabağı 3 Euro, Montenegro kahvaltı tabağı 3 Euro. Zeytinli, yumurtalı kahvaltı olmadan güne başlayamayanlar için ideal.

Karadağ Yeme İçme
Karadağ Yeme İçme

 

Taxim-Podgorica

Sicilia’nın hemen yanındaki Türk kahvaltıcısı. Biz gittiğimizde kapalı olduğu için deneyemesek de, bize çok övülen bir mekan.

Et Yemekleri ve Geleneksel Balkan Yemekleri

Cafe San Giovanni-Kotor Old Town

Kotor’un Old Town bölgesi inanılmaz mekan zengini bir yer. Seçenekler kafa karıştırıcı olsa da, en uygun fiyatlı yeri bulana kadar dolaşmak sizin elinizde. Çünkü genel olarak mekanlar Old Town bölgesinde pek ucuz değil. San Giovanni, geleneksel Balkan yemekleri bulduğumuz ve fiyatları bütçemize uygun olduğu için düşünmeden oturduğumuz bir mekan oldu. 300 gr Cevapi, yanında salata ve patates kızartması ile birlikte sadece 7 Euro.

Karadağ Yeme İçme
Karadağ Yeme İçme

Bucko-Kotor

Bizdeki salaş dürümcüler mantığında kurulmuş salaş ötesi bir et lokantası. Pleskavica denilen geleneksel Balkan et yemeği mutlaka denenmeli. 250 gr Pleskavica yanında patates kızartması ile birlikte sadece 4 Euro. 250 gr Cevapi de yanında patates kızartması ile birlikte 4 Euro.

Karadağ Yeme İçme
Karadağ Yeme İçme

İtalyan Mutfağı, Pizza ve Sandviç

Restoran Olimp-Budva

Budvada deniz kenarında, kumsala kurulmuş masalarda keyifli bir yemek için ideal mekan. Sebzeli Risottoları gerçekten başarılı. porsiyonu 6.5 Euro. Dünya mutfağından da lezzetler bulabileceğiniz restoranda330 gr Tortilla Mexicana 6 Euro. 250 gr Cheeseburger ise 5,20 Euro.

Karadağ Yeme İçme
Karadağ Yeme İçme

Rakiya Wine Bar Yanındaki Dilim Pizzacı-Budva

Mekanın tam adı olmadığı için, hemen yanında bulunan restoranı Google’a yazıp oraya giderseniz hemen yan tarafında bu pizzacıyı göreceksiniz. Dilim pizza ve sandviçlerinden üçer beşer alıp “yolda yeriz” diye depoladık. Tavuklu ve domuz etli, içi dolu dolu kocaman sandviçlerin adedi sadece 2.5 Euro.

Tatlı

Naturel Chocolates-Budva

Tam tatlı krizinden sağa sola sataşmaya yüz tuttuğum anda karşıma çıkan minicik çikolata dükkanı. İşletmecisi de Türk üstelik. Seçil hanımın en seçkin Belçika çikolataları ile hazırladığı tatlılarını mutlaka deneyin. Hazırladığı beyaz çikolata, sütlü çikolata, meyve ve renkli şekerlerden oluşan tatlı sadece 3.5 Euro.

Karadağ Yeme İçme
Karadağ Yeme İçme

Kahve-Çay

Kahvesiz yapamayanlar için mekan seçeneği bol. Kahveler de oldukça lezzetli ve uygun fiyatlı.

Forza-Kotor Old Town

Kotor’un Old Town bölgesindeki tatlı kafelerden bir tanesi. Dinlenip soluk almalık mekan. Çay 2 Euro, Latte 2.80 Euro.

Bonita 99-Dobrota

Dobrota’ta sahil şeridinde yürürken karşımıza çıkan en güzel mekanlardan bir tanesi. Kotor Körfezi manzaralı bir kahve içmek isterseniz mutlaka uğramanız gereken yer. Latte 1.80 Euro.

North Coffe Shop-Budva

Yine bir Türk tarafından işletilen küçük sevimli bir kafe. Eğer siz de Türk çayı olmadan güne başlayamayanlardansanız, burayı mutlaka denemelisiniz. Üstelik fiyatları da oldukça uygun. Çay sadece 1 Euro, Filtre kahve ise 1.5 Euro.

Karadağ’a Ne Zaman Gidilir? Kaç gün Kalınmalı?

Karadağ’a gitmek istiyorsanız, zamanlamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Çünkü Karadağ, her mevsim keyif alınabilecek bir ülke değil maalesef. Dolayısıyla zamanlamanızı çok iyi yapmanız gerekiyor. Aslında en güzel zamanları Haziran ayı. Çünkü hem çok sıcak olmuyor, ama denize girilebilecek kadar ısınmış oluyor, hem de fiyatlar hala insani seviyelerde oluyor.

Bizce Karadağ’a gitmek için en uygun zaman Mayıs sonu, haziran başı arasındaki dönem. çünkü Karadağ, yazın inanılmaz bir turist akınına uğruyor. Dolayısıyla fiyatlar da astronomik hale geliyor. Bizim gibi Mayıs ortası bir tarihte giderseniz işiniz tamamen şansa kalmış. Çok ılık ve harika bir bahar havası da karşılayabilir sizi, yağmurlu ve rüzgarlı bir hava da. Bizi ikinci seçenek karşıladı.

Karadağ gezi süresi ise tamamen sizin Karadağ’dan ne beklediğiniz ile alakalı. Bazı bloglar haftalarca kalsa yetmeyeceğini yazmış ama bizce durum bu kadar abartılacak gibi değil. Eğer sadece bizim gibi bir Ortaçağ gezisi yapmak için gidiyorsanız, 5 gün fazlasıyla yetecektir. PCR testi muhabbetini de göz önüne alarak bir kaç gün daha ekleyebilirsiniz. Ama eğer Karadağ ziyaretinizin amacı deniz, kum, güneş ise, bütün yaz aylarını bile orada geçirebilirsiniz.

Karadağ ile ilgili tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak yazabilir, aşağıdaki butondan bize mail gönderebilir ya da sosyal medya hesaplarımızdan DM yoluyla iletebilirsiniz.

13 Responses

 1. Harika bir yazı olmuş aklımızdaki tüm soru işaretleri gitti sayenizde. 27 Temmuz’da bir hafta oradayız bir aksilik olmaz ise. Bilgi için teşekkürler..

 2. Oncelikle bilgilendirme icin cok tesekkurler?Yalniz bir sorum olacakti karadagdan bosnaya gecerkende pcr testi isteniyor o zamanda ayni sekilde ucretsiz pcr yaptirabiliyor muyuz?Yoksa sadece kendi ulkemize donuse ait ucak bilgileriyle mi bu mumkun

  1. Merhaba Sümeyye hanım. Geç cevaptan dolayı üzgünüz. Tabi o şekilde de yaptırabilirsiniz diye biliyorum. Biz de sonuçta Karadağ’dan dönmedik ama bize test yaptılar ücretsiz bir şekilde. Zaten 2 doz aşı + 14 gün süre geçtiyse teste ihtiyacınız bile kalmıyor. Şimdiden iyi tatiller dilerim.

 3. Merhabalar, bilgilendirici yazı için teşekkür ederiz.
  Kasım ayında Karadağ’a gitmeyi önerir misiniz? Çok gezmeli değil bol dinlenmeli sakin bir tatil için 🙂
  (yazı değil kışı seven insanlarız :))

  1. Merhaba. Çok teşekkür ederiz. 🙂 Biz de sezon dışı gittik Karadağ’a ama bizim gittiğimiz sezon yaza yakın olduğu için biraz daha hareketliydi. Kasım ayında da sakin ve daha uygun fiyatlı bir tatil imkanı sunacaktır ama soğuk olabilir biraz. Onu göze alırsanız bence kafa dinlemelik bir tatil geçirebilirsiniz Kasım ayında.

 4. Merhabalar ben araştırdım ama bulamadım çift doz sinovac covid aşısı yaptıranlar pcr testi yaptırmalı mı?
  Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Ben de sizin sorunuz üzerine araştırdım. Ulaşabildiğim bilgi sadece onaylı aşılar, yani Bionthech, Moderna, Johnson&Johnson aşılarının testten muaf olduğu yönünde. Ama konsolosluğa ulaşmaya çalışıp bu bilgiyi teyit edicem. Eğer siz bizden önce yeni bir bilgiye ulaşırsanız bize iletin, biz de rehberimizi güncelleyelim. Teşekkürler.

 5. Cok guzel bilgiler tesekkur ederim.asi Sertifikası olanlar pcr yaptırmıyor bilgisi güncel mıdır.hem gidiş hem dönüş koşulları için soruyorum tesekkurler:)

  1. Merhaba. Biz de teşekkür ederiz. Onaylanmış aşılar için test zorunluluğu yok. Yani Biontech olduysanız teste tabi değilsiniz. Dönüş için de test yaptırmanıza gerek yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *