Hepimizin bildiği gibi pandemi hayatımıza bir çok yeni terim soktu. Bunlardan en önemlisi olan HES kodu ile ilgili en önemli bilgileri bu yazıda sizinle paylaşıyoruz. HES kodu alma ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevaplarına gelin beraber bakalım.

HES kodu alma ve kullanma ile ilgili detaylara girmeden önce Hayat Eve Sığar uygulamasını tanıtarak başlayalım. Çünkü bu konunun çıkış noktası aslında Hayat Eve Sığar isimli bir mobil uygulama. HES açılımı da zaten “Hayat Eve Sığar”. Her ne kadar hayat eve sığmadıysa da, biz sığdırmış gibi yapıp, konuya girelim.

Hayat Eve Sığar uygulaması, salgın ülkemizde de görülmeye başladığı ilk günlerden bu yana kullanılan bir mobil uygulama. Koronavirüs ile ilgili riskler konusunda halkı uyararak salgının yayılmasını önlemek uygulamanın en önemli amacı. Bu yüzden hepimizin telefonunda mutlaka bulunması gereken bir uygulama.


Bahsettiğimiz gibi bu uygulamayı indirmek önemli. Çünkü HES kodu almak için kullanabileceğiniz en kolay yöntem bu.

Uygulamayı indirmek için kullanabileceğiniz linkler...

IOS için

Eğer akıllı telefon kullanmıyorsanız da HES kodu almanız mümkün. Alt başlıklarda bu konudan da bahsedeceğiz.

HES KODU UYGULAMA ÜZERİNDEN NASIL ALINIR?

Öncelikle mobil uygulamaya giriş yapın. Sonra aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla HES kodu alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: ios-tr.com
 • Uygulamada TCKN ve telefon numaranız ile bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Çünkü bu uygulama üzerinden kişilerin Covid-19 ile ilgili takip gerektiren durumlarının takibi de sağlanıyor. Örneğin test sonucunuz, bulunduğunuz bölgenin risk haritası vb daha pek çok şey.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra, uygulama ana sayfasında bulunan “HES kodu işlemlerim” bölümüne tıklıyoruz.
 • Açılan sayfadan “Yeni Kod Ekle” bölümüne tıklıyoruz.
 • Bu bölümde kodu kendiniz için mi yoksa çocuklarınız için mi alacağınızı seçmelisiniz. Evet, sadece kendinize değil, sizinle seyahat edecek çocuklarınız için de kod alabilirsiniz. Bu konuya ilerleyen bölümlerde değineceğiz.
 • Seçiminizi yaptıktan sonra kodun süreli mi süresiz mi olacağını belirtmeniz gerekiyor. Süreli kodlar, sadece yolculuk tarihlerinizi kapsayan ve sonrasında geçerliliği olmayan kodlardır. Süreli kod için dönüş tarihinizi, evinize varmış olacağınız saati de kapsayacak şekilde belirtmeniz gerekiyor. Süresiz kodlar ise enfekte olmadığınız (Covid hastalığı geçirmediğiniz) ya da temaslı olmadığınız sürece geçerli. Yani süresiz kodlar ile sağlıklı ve temassız olduğunuz her zaman seyahat edebilirsiniz.
 • Seçimizi yapıp “Devam” butonuna tıkladığınızda, karşınıza bir karekod çıkacak. Bu karekodu saklamanıza ya da ekran görüntüsü almanıza gerek yok. Çünkü kodunuza uygulama üzerinden istediğiniz zaman erişim sağlayabileceksiniz.
 • HES kodu alma işleminiz tamamlandı. HES kodunuz artık kullanıma hazır.
 • Kodu görüntülemek için, uygulamaya girip “HES Kodlarım” bölümüne tıklamanız yeterli.

HES KODU SMS İLE NASIL ALINIR?

Her ne kadar teknoloji çağında yaşıyor olsak da, hala her birimizin elinde akıllı telefon yok. Bu yüzden uygulama harici yöntemler ile nasıl HES kodu alabileceğimize de bir bakalım.

SMS ile kod alabilmek için aşağıdakileri belirtilen sıra ile ve aralarında 1 boşluk bırakarak 2023‘e göndermeniz gerekiyor…

 1. HES yazıp bir boşluk bırakarak,
 2. TCKN (TC Kimlik Numarası), yine bir boşluk bırakarak,
 3. Kimlik kartının ön yüzünde yer alan, seri numarasının son 4 hanesi, bir boşluk bırakarak,
 4. HES kodunu kaç gün süre ile kullanmak istediğiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, SMS ile alacağınız kodun en fazla 45 gün geçerliliği olduğu. 45 günden uzun seyahatler için SMS ile kod alıyorsanız, dönüşten önce yeni bir kod daha almanız gerekli. Süre belirtmezseniz eğer, size tanımlanan kod 1 yıl süre ile geçerli olacaktır.

Bir örnek vermemiz gerekirse;

12345678910 (TCKN) 1234 (Kimlik seri no son 4 hanesi) 10 yazıp 2023’e göndererek, 10 gün süreli bir kod alabilirsiniz. Tanımlanan kod, size yine SMS olarak bildirilecek.


E-DEVLET ÜZERİNDEN HES KODU NASIL ALINIR?

Son olarak, e-devlet üzerinden kod alım işleminden de bahsedelim.

 1. Bu linki tıklayarak, açılan sayfada TCKN ve E-Devlet şifreniz ile oturum açın. 
 2. Oturum açtıktan sonra, “Yeni HES Kodu” butonuna tıklayarak, kod alabilirsiniz. 

HES KODU NERELERDE KULLANILIR?

HES kodu alındıktan sonra artık pek çok işlem daha kolay yapılabiliyor.  Yeni normal sürecine girişle birlikte, hayatımızda daha çok yer kaplayacak HES kodunun kullanım alanlarına bir bakalım…

 • Bu uygulama, TC vatandaşlarının tamamen rahat bir şekilde yer değiştirebilmesi amacıyla kullanılmakta. Dolayısıyla yurt içinde yapacağınız tüm yolculuklar için geçerli bir koda ihtiyacınız var.
 • Yurtiçi tüm seyahatlerde HES kodu ibraz etmemiz gerekiyor. Tüm uçak, tren, otobüs, feribot bileti satışları artık HES kodu ile yapılıyor. 
 • Şehir içi toplu taşıma kartlarınıza HES kodunuzu tanımlamanız gerekiyor. Aksi takdirde şehir içi ulaşımda toplu taşımadan faydalanamazsınız.
 • Tüm otel konaklamaları için artık geçerli bir HES koduna ihtiyacımız var. Sadece otel değil, tüm konaklama tesislerinde artık kayıt esnasında HES kodu sorgulaması yapılıyor. 
 • Tüm AVM girişlerinde artık HES kodu sorgulaması var. 
 • Her devlet dairesinde var mı emin olmamakla birlikte, ben bir işim sebebiyle gittiğim devlet dairesinde HES kodu sorgulamasından geçtim. 
 • 1 Martta başlayacak normalleşme sürecinden sonra kafe ve restoranlar için de HES kodu sorgulaması gündemde. 

SEYAHATLERDE HES KODU İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

HES kodu almadan seyahat edebilir miyim?

Maalesef hayır.

Biletim var ama HES kodum yok. Yine de seyahat edebilir miyim?

Bu soruya da cevap maalesef hayır. Biletinizin olması HES kodu olmadan seferlere katılabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü bilet alım ve seyahate kabul edilme işlemleri sırasında artık kod sorgulaması yapılıyor.

HES kodum var ama Covid geçirdim. Yine de seyahat edebilir miyim?

Eğer karantina süreniz dolduysa ve son yapılan testiniz negatif çıktıysa, seyahat edebilirsiniz. Ama testiniz hala pozitif çıkıyorsa veya karantina süreniz dolmadıysa, bu durumda HES kodunuz geçersiz olacağı için seyahat edemezsiniz.

Önceden aldığım bilete HES kodumu nasıl tanımlayabilirim?

Eğer uçakla seyahat ediyorsanız, check in işlemi sırasında tanımlayabilirsiniz.

TC vatandaşı değilim. HES kodu almam gerekiyor mu?

Hayır, zorunlu değildir. Fakat ihtiyaç halinde yabancı uyruklu yolcular da SMS ile kod alabilir. Tek fark TCKN yerine pasaport no, kimlik seri no yerine ise pasaport seri no girilmesi.

HES kodumun süresi doldu. Ne yapmalıyım?

Seyahatinizden önce yeni bir HES kodu almanız, seyahat etmeniz için yeterli olacaktır.

Yurtdışı seyahatler için de HES kodu almak gerekli mi?

Yurtdışı seyahatleriniz için, varacağınız ülkenin test ve karantina kurallarını araştırmanız yeterli olacaktır.

0-2 yaş arası çocuğum için de HES kodu gerekli mi?

Hayır. 0-2 yaş arası çocuklar için HES kodu almanıza gerek yok.

2 yaşından büyük çocuklar için HES kodu gerekli mi? Çocuğum için nasıl kod alabilirim?

Evet gerekli. Bununla birlikte 2-20 yaş arası yolcular, pandemi sürecinde yalnız seyahat edemez. HES kodu, veli veya vasi tarafından alınmış ve birlikte seyahat ediyor olması gerekli. Yani bu yaş aralığındaki yolcular maalesef yalnız seyahat edemiyor. HES kodu veli veya vasi tarafından yukarda bahsettiğimiz tüm yöntemler ile alınabilir.

65 yaş üstüyüm. Seyahat için kod yeterli mi?

65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgesi göstermesi gerekir. Seyahat izin belgenizi ALO 199 Destek hattını arayarak ya da bu linke tıklayarak E-devlet üzerinden alabilirsiniz.

Diğer tüm sorularınızı yorum olarak yazabilir, aşağıdaki butona tıklayarak mail atabilir veya bize sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *