Belçika’ya geldin, Brugge’e gitmek için yola çıktın. Aaaa o da nesi. Yolunun üzerinde Gent diye bir şehir varmış. Hem de en az Brugge kadar tatlı. küçücük bir şehir. Resmen Brugge’ün kardeşi gibi. Belçika’nın küçük çocuğu. Bu kadar yol tepmişken görmeden dönmek olmaz. Kardeşin de gönlü olsun 🙂

Bir ülkeden en yüksek verimi almanın en güzel yolu bana göre tek seferde mümkün oldukça çok şehir görmek. Brugge-Gent ikilisi bu konuda en güzel örnek. Brüksel’den yola Brugge için çıkıp da yol üzerinde bir Ortaçağ şehri daha görmemek bana göre kabul edilemez bir davranış. Hele ki bu şehir Gent ise. Sadece bir kaç saatinizi ayırarak gezebileceğiniz ve sonra bana teşekkür edeceğiniz bu şehirde, kısa sürede gezebileceğiniz yerleri listeledim. Başlamadan önce aşağıdaki bağlantıda Youtube videomu izlemeyi de unutmayın. Ayrıca Brugge Gezi Rehberi ve Brugge İle İlgili Herşey yazılarıma göz atmayı da unutmayın.

Gent Hakkında

Gent, Belçika’da Brugge ve Brüksel ile birlikte adı en çok duyulan şehirlerden bir tanesi. Aslında ülkenin Anvers’den sonra en büyük şehri de yine burası. Lys ve Schelde nehirlerinin kesiştiği yerde kurulu, mükemmel bir konuma sahip. Şehrin ortasından huzur içinde akan nehirler kent dokusuna da mükemmel şekilde uyuyor.

Brugge İle İlgili Herşey yazımda Belçika’nın Flandre, Valonya ve Brüksel olmak üzere üç farklı idari birime ayrıldığından ve Flandre’nin 5 ayrı idari birime ayrılmış olduğundan bahsetmiştim. Brugge bu 5 idari birimden Batı Flandre ilinin başkenti idi. Gent ise Doğu Flandre ilinin başkenti. Ve aynı zamandan en büyük yerleşim birimi. Tıpkı Brugge gibi, Gent de Flamanca konuşulan, Flaman topluluklarının yaşadığı şehirlerden.

Kaynak: kayak.com

Ortaçağ zamanında Kuzey Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biriymiş. Günümüzde ise önemli bir üniversite şehri.

Oldukça güzel ve düzenli bir Old Town bölgesine sahip olması sebebiyle turistik açıdan beni kazanan bir şehir olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Gezerken insanı yormuyor kesinlikle.

Gent Gezi Rehberi

Biz Brüksel’den Brugge’e doğru giderken Gent’e yol üzerinde uğramıştık. Old Town bölgesinin yukarıda da bahsettiğim gibi düzenli olması sayesinde planlı bir yürüyüş rotası ile kolayca gezebileceğiniz bir şehir.

KorenMarkt

Şehrin ana meydanı. 10.yy da bu meydan, tahıl ticaretinin merkeziymiş. Lys nehrinden gemiler ile gelen tahıllar, nehre en yakın yer olan bu meydana indirilip burada alıcı buluyormuş. KorenMarkt kelimesi de zaten tahıl pazarı anlamına geliyor.

Kaynak: visitgent.com

St Nicholas Katedrali

Korenmarkt’ta olan ama Korenmarkt’a gelmeden bile görebileceğiniz yapı. Çünkü kendisi fevkalade heybetli bir yapı. Bu yüzden onu görmek için çok da çaba sarf etmeniz gerekmeyecek.

Bu yapı, Gent’in en eski ve en önemli yapılarından bir tanesi. Gotik mimarisi ile şehrin Ortaçağ kimliği ile mükemmel bir uyum içerisinde.

Eğer katedrali gezmek isterseniz, her gün sabah 10 ve akşam 4 ziyarete açık. Üstelik de ücretsiz. Daha detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Graslei ve Korenlei

Şehrin en güzel silüetini göreceğiniz yer. Çünkü Lys nehri gözünüzün önünde uzayıp gidiyor. Ayrıca kıyısındaki bütün kent dokusu suya yansıyor. Nehrin bir tarafı Graslei Caddesi, diğer tarafı ise Korenlei Caddesi olarak anılıyor.

Aslında Graslei ve Korenlei Ortaçağ döneminde burada tahıl ticaretinin çok önemli bir parçası olan iki rıhtım. Ama günümüzde şehrin sosyalleşme ve bir tatlı huzur alma bölgesi. Biranızı, patatesinizi alıp gün batımı izleyebileceğiniz, şehrin su yüzeyindeki yansımasına bakıp hayallere dalabileceğiniz mükemmel bir bölge.

Ayrıca bu caddelerde çok güzel mekanlar var. Hatta öyle ki Gent’in en güzel mekanları bu iki caddeler üzerinde. Gent eğlence hayatını deneyimlemek isteyenlerin gelmesi gereken yer de burası.

Son olarak bu bölgenin şehrin en fotojenik bölgesi olduğunu da eklemeliyim. Çünkü üzerindeki tarihi ve olağanüstü güzellikteki köprüler, cadde üzerindeki tarihi dokunun suya yansıması ile birlikte şahane kareler ortaya çıkarıyor.

Belfort Van Gent

Geldik yüksekliği sebebiyle şehrin her yerinden görülebilen bir diğer yapıya. Şehrin en önemli mimari yapılarından ve simgelerinden biri olan bir çan kulesi bu.

Bu çan kulesinin tepesine çıkabilir ve doya doya Gent manzarası izleyebilirsiniz. Giriş ücreti yetişkinler için 10 Euro (2023 fiyatı). Her gün sabah 10, akşam 6 arası ziyarete açık.

Online biletlerinizi gün ve saat seçimi yaparak almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

St Michael Köprüsü

Şehrin en fotojenik yerine geldik. Bu köprü, Gent’teki en güzel fotoğraf noktalarından bir tanesi.

Biraz sonra bahsedeceğimiz St Michael Kilisesi ile birlikte bu köprünün silüeti öyle güzel görünüyor ki ne kadar övsem az.

St Michael Kilisesi

Ortaçağ’ın en güzel şeyi kiliseleri heralde. Gent de tam bir kiliseler, katedraller şehri. Ve bu kilise de Gent de görebileceğiniz en ikonik yapılardan bir tanesi.

St Michael Köprüsü üzerinde tatlı tatlı yürürken hemen sol tarafınızda efsane mimarisiyle bu kilise boy gösterecek. İçerisi tam bir sanat galerisi. Gelmişken gezmeniz tavsiye edilir.

Girişi ücretsiz.

Gravensteen Kalesi

Bütün heybetiyle şehrin orta yerinden yükselen bir Ortaçağ kalesi. Kalenin etrafında dolaştığınızda her tarafından ayrı ayrı güzel fotoğraflar verdiğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Şuan içerisinde türlü çeşitli işkence aletleri sergileniyor. Bu kısmı pek hoş olmasa da kalenin kendisi gerçekten çok güzel.

Online biletlerinizi bu linke tıklayarak alabilirsiniz. Müzenin biriş ücreti yetişkinler için 12 Euro (2023). Her gün sabah 10 akşam 18 arasında ziyarete açık.

St Bavo Katedrali

Avrupa’nın en eski katedrallerinden bir tanesi. Aynı zamanda Belçika’nın da en görkemli katedrallerinden bir tanesi. Hatta belki de en görkemlisi.

Dış kısmını bol bol fotoğraflamak isteyeceksiniz, ama içini de gezmeniz tavsiye edilir. Zaten girişi de ücretsiz. Her gün sabah 8 buçuk, akşam 6 arası ziyaret edebilirsiniz.

Bonus: Graffiti Sokağı

Pek güneş almayan dar bir sokak. Aslında pek bir numarası yok ama oldukça sanatın değdiği yeri ne kadar güzelleştirdiğinin kanıtı bu cadde. Graffiti sanatçıları tarafından bütün duvarları süslenmiş bu sokak, bizce bu şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Gent ile ilgili tüm sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca bana Instagram üzerinden DM yoluyla da ulaşabilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *