Bremen, canımın içi şehir. Bir şehre ne kadar bayılabilinirse o kadar bayıldım. Abartmıyorum. Almanya’da gezdiğim en tatlı şehirdi. Gezmesi çok kolay. Ayrıca planlaması da o kadar kolay. İnsanı yormayan bu güzel şehirle ilgili çok işe yarar tüyolar paylaştım. Oynat bakalım.

Girişte yeterince övdüğümü düşünüyorum. Zaten Bremen Gezi Rehberi yazımda da bolca övmüştüm. “Övdüm de geldim” diyorsanız o zaman planlama tüyolarına geçebiliriz. Bu dev hizmeti de size benden başka blogger vermez, kıymetimi bilin :). Daha detaylısını yazanı bulursanız yemek ısmarlarım :). Başlamadan önce Bremen övdüğüm Youtube videomu da aşağıdan izleyip övmelerinizi tazeleyin.

Bremen’e Ulaşım

Ulaşım konusunda hem Avrupa içi hem de Türkiye’den direk seçeneklerinizin olması büyük rahatlık. Antalya’dan Bremen’e Pegasus ile, İstanbul’dan ise Türk Hava Yolları ile direk uçabilirsiniz. Bu seçenek dışında ikinci olarak Almanya’da günlük en çok uçuş olan nokta Hamburg’a uçup, oradan kısa bir tren yolculuğu ile de rahatça ulaşabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Pek ihtiyaç duymayacak olsanız da basitçe değinelim. Eğer merkezde ya da merkeze yakın bir otelde kalırsanız, her yer yürüme mesafesi. Gece vakti barlar sokağına uğrayayım da bir içki içeyim derseniz de geri dönüşü düşünmenize hiç gerek yok. Çünkü belirli saatlerde olmak kaydıyla toplu taşıma geceleri de çalışıyor.

Şehir merkezinden geçen tramvay hattı her yerden her yere gidiyor. Tek yön biletlerini 1.5 Euro gibi rakamlara direk tramvayın içindeki makinelerden alabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme seçeneği de var. Tramvay şehrin dört bir yanını demir ağlar ile örmüş halde. Bu yüzden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Havalimanından merkeze gitmek için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Vize

Bremen’i ziyaret etmek için Schengen vizesine ihtiyacınız var. Schengen vizeniz yoksa bu linke tıklayarak Schengen vizesi ile ilgili tüm detayları okuyarak vizenizi alabilirsiniz. Ayrıca ücretli vize danışmanlığı için benimle Instagram hesabım üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yeşil pasaport sahipleri Almanya’ya vizesiz şekilde seyahat edebilir.

Konaklama

Konaklamanın pahalı olduğu bir şehir Bremen. Ama bu blogger sizin için en uygun ve fiyat-performans olarak en tatmin edici seçenekleri listeledi bile.

İbis Bremen City Center (Orta-Yüksek Bütçe)

Bizim tercihimiz eğer bir şehirde İbis varsa hep ondan yana oluyor. Bremen’de birden fazla İbis var ama biz bunun konumunu çok beğendik. Bu yüzden ilk önerim burası olacak. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Bremen Apartments Nath Schnoor (Yüksek Bütçe)

Bremen’de kalabileceğiniz en güzel apartman dairesi. Üstelik de Schnoor’da. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Cityapartment bei HBF (Düşük Bütçe)

Şehir merkezinde yeni açılmış bir hostel. Tren istasyonunu oldukça yakın. Sadece gidip uyumalık yer arayanlar için biçilmiş kaftan. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Altstadt Hostel Bremen (Düşük Bütçe)

Yine merkeze yürüme mesafesinde ve yatıp uyumalık yer arayan backpackerlar için şahane bir seçenek. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Numa l Saga Apartments (Orta Bütçe)

Daire kiralamak isteyenler için çok güzel bir alternatif. Merkezde ve fiyatı uygun. Evin içi de gerekli her türlü donatıya sahip. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

B&B Hotel Bremen-Altstadt (Orta Bütçe)

Hem dekoru, hem yeri güzel tatlı bir otel. Rezervasyon için bu linke tıklayabilirsiniz.

Yeme-İçme-Mekan Önerileri-Gece Hayatı

Noel zamanı gittiyseniz zaten yaşadınız demektir. Noel pazarlarında yeme-içme hem ucuz hem de çeşidi bol. Üstelik de lezzetli. Onun dışında Bremen’in tam bir eğlence ve gastronomi şehri olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

Schüttinger

Böttcherstraße’de Ortaçağ’dan kalma ambiyansı ve kendi ürettikleri fıçı biralarıyla şahane bir mekan. Biraları EFSANE. Aynı zamanda soba borusu gibi sosisleri de aşırı lezzetli ve doyurucu. Currywurst isimli Köri soslu sosise bayıldım. Üstelik yanında patates kızartması ile geliyor. Küçük boy sosisin bile iki kişi rahatlıkla yiyebilir. Küçük porsiyon sosis 10 Euro. Biralar da 7-10 Euro arası.

Rheinland

Yine Böttcherstraße’de şahane bir mekan. Schüttinger biraz daha eğlence odaklı ama Rheinland daha oturaklı bir akşam yemeği ve içki mekanı. Schüttinger gibi burası da kendi fıçı birasını üretiyor.

Hearthbreak Hotel

Küçük ve leş görünümlü çok ilginç bir mekan. 70’ler, 80’ler temalı ve pis bir birahaneymiş görünümü özellikle verilmiş. Bu yüzden benim çok ilgimi çekti. Mekan aşırı küçük. Ama tam bir piyasa mekanı.

Wohnzimmer

Oturma odası temalı aşırı ilginç mekan. Özellikle kalabalık arkadaş grupları için mükemmel. Masa yerine oturma gruplarına çöküyorsunuz. İçinde tv olan oturma grubu bile var.

Schnoor Terrasse

Çay kahve saatleri, küçük dinlenme molaları vermek için ve tatlı perileri geldiğinde tatlı yemek için şahane bir mekan. Üstelik sahibi de Türk. Tatlılarını çok tavsiye ediyorum.

Zamanlama

Bremen’e senenin her dönemi gidebilirsiniz. Ama kış aylarının fevkalade soğuk olduğunu belirteyim. Kışın gidecekseniz Noel pazarları zamanlarına denk getirmeye çalışırsanız, o zaman çok daha keyifli bir tatil olabilir. Bahar aylarını ise her destinasyon için kesinlikle tavsiye ederim.

Bremen ile ilgili tüm sorularınız için bana Instagram üzerinden DM yoluyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm sorularınızı yazının altına yorum olarak da iletebilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *