Arnavutluk, turistik olarak pek göze batmasa da aslında çok değerli bir ülke. Gerek el değmemiş doğası, gerek tarihi değerleri ile pek çok şey barındırıyor içerisinde. Sıcak kanlı ve yardımsever insanları da cabası. Pek uzun vakit geçiremesek de, Arnavutluk’un kuzeyinde harika bir rota çizdik. Ve bu rotayı tamamlamak sadece 1 günümüzü aldı. 

Sıcacık insanların ülkesi Arnavutluk, aslında bu gezimizin hedef ülkesi değildi. Ama yine de bu güzel ülkeyi gezebilmiş olmaktan dolayı mutluyum. Karadağ’a seyahatimizi hem daha uygun fiyata getirmek, hem de 1 ülke daha görmek amacıyla yolumuzu Arnavutluk’tan geçirmeye karar verdik. Tiran’dan Podgorica’ya geçerken, yol üzerinde Kuzey Arnavutluk’un önemli yerlerini geze geze ilerledik. Yazıyı okumadan önce, aşağıdaki linkten Kuzey Arnavutluk rotası Youtube videomuzu da izlemeyi unutmayın.

Uzun yıllar Osmanlı Devleti himayesindeki bu topraklarda, hala Osmanlı izlerini görebiliyoruz. Özellikle Kruje, yani Akçahisar, Osmanlı izlerini en iyi gözlemleyebileceğiniz yer. Ayrıca enfes lezzetleri ile gastronomi severler için de çok şey vaad ediyor. Tarihi, otantik şehirler, rengarenk çarşılar el değmemiş bir doğa görmek istiyorsanız, gelmeniz gereken yer kesinlikle Arnavutluk.

Arnavutluk Hakkında

Balkan coğrafyasının en önemli ülkelerinden bir tanesi Arnavutluk. Her ne kadar turistik olarak ismini pek duyuramasa da, aslında en az Karadağ kadar popüler bir yaz coğrafyası olmayı hak ediyor. Çünkü sadece Adriyatik Denizine değil, İyon Denizine de kıyısı bulunuyor.

Tarihi ve doğal zenginliklerinin tanıtımı ile turistik anlamda çok daha iyi bir konuma gelmeyi hak ediyor. Osmanlı Devleti’nin çok uzun yıllar egemenliği altında olan ülkede, hala Osmanlı izlerini net şekilde görebiliyoruz. Özellikle bizim gezi rotamızda yer alan Kruje, Osmanlı’nın buradaki varlığı açısından oldukça önemli bir yer. Trekking, dağcılık ve doğa sporları için çok elverişli bir coğrafyaya sahip. Bu yüzden özellikle bu alanlarda tanıtıma ciddi manada ihtiyacı var.

Ülkenin resmi dili Arnavutça. Genel Balkan coğrafyasının aksine, burada Türkçe bilen pek insana rastlamadık. Nüfusun çoğunluğu Müslüman. Geri kalan kısmı ise ağırlık olarak Ortodoks Hristiyanlardan oluşuyor. İnternette okuduğum ilginç bir bilgiye göre, 1960’lı yıllarda ülkedeki tüm ibadethaneler kapatılarak, Arnavutluk resmi olarak Ateist olan ilk devlet haline gelmiş. 90’lı yıllarda ise bu düzenleme ortadan kalkmış. Ülke şuan olması gerektiği gibi laik ve inanç özgürlüğünün yasalar ile korunduğu bir yer.

Arnavutlar, gözlemleyebildiğim kadarıyla, çok mutlu bir halk değiller. Ekonomik yetersizlikler ülke insanının yüzüne yansımış durumda. Türk Lirasının hala daha değerli olduğu ülkelerden biri burası. 1 TL yaklaşık 12 LEK değerinde. Türk gezginler için bu bir avantaj olsa da, ülke halkı için ciddi maddi sıkıntı anlamına geliyor. Nüfusun 4’te 1’i geçimini tarımla sağlıyor ve bunun yanında devletten de destek alıyor.

Kuzey Arnavutluk Gezi Rotası

Eğer aracınız varsa sadece 1 günde gezebileceğiniz Kuzey Arnavutluk rotası için ilk durağımız başkent Tiran oldu. Fakat açık konuşmak gerekirse, Tiran vakit kaybetmeye pek değer bir şehir değil. Ülkenin geri kalanı keşfedilmeyi bekleyen çok daha güzel şeyler barındırıyor.

Fakat yine de ilk durak olan Tiran ile ilgili birkaç not ve gezilecek yerler ile ilgili hap bilgiler paylaşmak istiyorum.

Tiran Gezi Rehberi

Arnavutluk’un başkenti Tiran, ülkenin bana sorarsanız turistik olarak en verimsiz yeri. Fakat capcanlı bir şehir ve en azından 1 gece kalınmaya değer. Tiranda konaklama alternatifleri, yeme-içme ve ulaşım ile ilgili detaylar için bu linke tıklayarak Kuzey Arnavutluk Rotası ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Tiran’da gezilmesi gereken yerlerin başında İskender Bey meydanı ve heykeli geliyor. İskender Bey dediğimiz kişi ise Arnavutluklar için bir halk kahramanı. Fakat onun hikayesi Tiran’da değil Kruje’de başladığı için yazının ilerleyen kısmında anlatacağım hikayesini.

Skenderbeg Meydanı ve heykeli (İskender Bey Meydanı)

Şehrin ana meydanı. Ayrıca şehrin ve ülkenin yönetim merkezi. Meydanda aynı zamanda, İskender Bey’in heykeli de yer alıyor. Oldukça geniş ve güzel bir meydan olan İskender Bey meydanı oldukça canlı ve Tiran’ın en turistik noktası.

İskender Bey meydanı ve heykeli, Tiran’da en çok fotoğraflanan yerler. Tiran’da görülmesi gereken yerler de buradan pek uzakta noktalar değil.

Ethem Bey Camii

İskender Bey meydanında, heykelin hemen yanında yer alan camii. Arnavutluk’ta bir dönem cami ve kiliseler kapatılarak, devlet resmen ateist bir devlet haline getirilmiş. İşte bu dönemde bu cami de uzun süre ibadete kapatılmış. Fakat 90’lı yıllarda bu uygulama ortadan kalkmış. Cami şuan yeniden olması gerektiği gibi ibadete açık.

Saat Kulesi

Tiran’ın genel siluetinde olmazsa olmaz figürlerden biri olan ve Ethem Bey Camii’nin hemen yanında yer alan saat kulesi. 1822 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılmış.

Ulusal Tarih Müzesi ve Ulusal Sanat Galerisi

Ülkenin tarihi ile ilgili fikir oluşturabilecek pek çok eser bu müzede sergileniyor. Ayrıca sanatsız yapamayanlar için Ulusal Sanat Galerisi de mutlaka görülmesi gereken duraklardan biri.

Kruje Gezi Rehberi

Arnavutluk’un tarihi açıdan en önemli şehirlerinden biri Kruje. Çünkü İskender Bey’in doğup büyüdüğü şehir burası. Aynı zamanda Kruje, Osmanlı’ya Arnavutluk’un kapılarının da açıldığı yer. Bu yüzden de oldukça büyük bir öneme sahip.

Kruje, Akçahisar olarak da anılıyor. Arnavutluk’un ilk başkenti. Aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin de Arnavutluk topraklarını kuşattığı şehir. İskender Bey, işte tam da bu şehirde Osmanlı kuşatmalarına karşı koymuş.

Osmanlı Devleti’nin kuşatmaları İskender Bey’in ağır direnişleri sonucu 4 kez başarısız olmuş. Fakat en sonunda İskender Bey verdiği ağır kayıplar sebebiyle direnişe daha fazla devam edememiş. 1478 yılında şehir düşmüş.

Burası aynı zamanda İslamiyet’in Arnavutluk topraklarına yayılımı için de çok önemli. Çünkü bu şehir Bektaşi tarikatının toplandığı camilere ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı Devletinin izlerinin en iyi görüldüğü bu şehir, Arnavutluk’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Şehir ile ilgili dikkat etmeniz gereken şey ise, dar ötesi ve karışık sokakları. Ana cadde diyemeyeceğim kadar dar ve sürekli yokuş olan yollarda araç kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Şehir gerçekten bir labirentten farksız. Navigasyon yolu bulmakta oldukça zorlanıyor. Yayalar için ise gerçekten zorlayıcı derecede dik ve aynı oranda karışık. Araç kullanırken çok dikkatli olmanızı öneririm.

Bektaşi Tekkesi

İslamiyet’in yayılımı için oldukça önemli olan bu şehirde, Bektaşi tarikatının merkezi olan cami. Kruje kalesine doğru giderken hemen yolun sağ tarafında kalan mütevazı bir ibadethane. Bahçesindeki zeytin ağacının, İskender Bey tarafından dikildiği söyleniyor.

Kruje Kalesi

Şehrin en yüksek noktasında yer alan kale. Şuanda müze olarak hizmet veriyor. İskender Bey Müzesi ismiyle hizmet veren mekanda, İskender beyin kahramanlıklarının tasvir edildiği eserler sergileniyor. Müzeye giriş ücreti 500 LEK yani yaklaşık 4 Euro.

Kalenin etrafı surlar ile çevrili. İçerisinde ise eski bir yerleşim yerine ve Fatih Sultan Mehmet Camii’ne ait kalıntılar var. Bir de Türk Hamamı kalıntıları göze çarpıyor.

Etnografya Müzesi

Yine kale içerisinde yer alan ve müzeye dönüşen yapılardan bir tanesi. Bu mekan zamanında Arnavutluk’un kurucusu Esad Toptani Paşa’nın konağıymış. Esad Toptani Paşa da Kruje halkının çoğunluğu gibi Bektaşi inancına sahipmiş. Müzenin girişi 400 LEK yani yaklaşık 3.25 Euro. İçeride kumaş dokuma tezgahı, un değirmeni, zeytinyağı çıkarma aletleri gibi şeyler geleneksel şeyleri görme imkanınız var.

Eski Osmanlı Çarşısı

Kruje’nin en bayıldığım yeri. Elvede Rumeli dizisi setinde gibi hissettiren, eski taş yolları ve geleneksel ürünleri ile rengarenk bir çarşı. Bakır ve ahşap işçiliği, keçe ürünler, yöreye özgü bir çeşit kanyak ve turistik hediyelik eşyalar bulabileceğiniz sıcacık bir yer. Aynı zamanda Arnavutluk’un en fotojenik yerlerinden bir tanesi. Gerçekten hala Osmanlı izlerinin varlığını bu çarşıyı gezerken hissedebiliyorsunuz.

İşkodra Gezi Rehberi

Rotamızın son durağı olan küçük ve güzel Arnavutluk şehri. Karadağ sınırına oldukça yakın olan şehrin İşkodra gölüne de kıyısı var. Her ne kadar İşkodra Gölü, Karadağ tarafında daha güzel olsa da, Arnavutluk tarafından da manzarası hiç fena değil.

Rozafa Kalesi

İşkodra’da gün batımı izlemek için harika bir yer. Şehrin en yüksek noktası ve çok güzel bir manzaraya sahip. Tarihi 14. yy’a dayanan bu eski yapının tek sıkıntısı ise araçla gidilen yolunun bulmanın oldukça zor olması.

Kole İdromone Caddesi

Şehrin trafiğe kapalı ve en eğlenceli yeri. Caddenin her iki tarafında sıralanmış cıvıl cıvıl kafeler ve mekanlar ile Arnavutluk’un en eğlenceli merkezlerinden bir tanesi. Yolunuz Tiran’dan Karadağ’a doğru uzanacaksa, kesinlikle bu caddeye uğramanızı ve bir kahve molası vermenizi tavsiye ederim. Ayrıca kahvenin yanında Trileçe yemeyi de unutmayın.

İşkodra Gölü

Ortasından sınır geçen bu göl, Kuzey Arnavutluk’un en güzel doğal kaynaklarından bir tanesi. Sınır değiştirirken böyle bir manzara görmek gerçekten oldukça keyifli bir deneyimdi.

Ayrıca gölün kıyısı, Arnavutluk’un en güzel kamp yerlerine de ev sahipliği yapıyor. Göl çevresinde pek çok sayıda göreceğiniz üzüm bağları ve şarap üretim tesislerine uğramayı da ihmal etmeyin.

Araçla Kuzey Arnavutluk Rotası

Tiran, Kruje ve İşkodra üçlüsü sabah erkenden başlayacağınız bir yolculuk ile 1 güne sığabiliyor. Eğer sınır değiştirecekseniz, akşam karanlığına kalmadan ülke değiştirecek şekilde kendinizi ayarlamanızı öneririm. Çünkü Arnavutluk- Karadağ sınır noktası, gün batımında inanılmaz manzaralara sahne oluyor. Bu değerli vakti sınır kapısı kuyruğunda beklemek yerine yol kenarında izleyerek geçirmenizi tavsiye ederim.

Mesafelerin birbirine yakın olduğu Arnavutluk’ta şehir değiştirmek gözünüzde büyümesin. Mesafelerden ziyade dikkat etmeniz gereken şey trafik. Çünkü maalesef Arnavutlar pek dikkatli araç kullanmıyor.

Aslında Tiran İşkodra arası kesintisiz yolculuk 121 km, yaklaşık 2 saat 20 dakika kadar sürüyor. Ama araya Kruje’yi sıkıştırdığınızı hesaba katarsak süre tabi ki biraz daha uzuyor. Bizim gezi güzergahımızı bu linke tıklayarak görebilirsiniz.

Arnavutluk ile ilgili tüm sorularınızı yorum olarak yazabilir, aşağıdaki butondan bize ulaşabilir ya da bize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *