Air Albania, %49’u Türk Hava Yollarına ait olan bir şirket. Zaten Türk Hava Yolları ile Wet Lease anlaşması da olan bir şirket. Fiyat-performans olarak gayet başarılı buldum. Eğer siz de bu havayolu ile yolculuk yapmak istiyor ama güvenilirliğinden şüphe ediyorsanız, bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Ayrıca başlamadan önce aşağıdaki linkten Air Albania uçuş deneyimi videomu da izlemeyi unutmayın.

Air Albania Hakkında

Air Albania, Arnavutluk’un bayrak taşıyıcı havayolu. Türk Hava Yolları ile Wet Lease anlaşması ve ortaklığı olan bir şirket. Kuruluş tarihi 2018, faaliyet tarihi ise 2019. Merkezi Arnavutluk’un Dıraç şehri, Havayolu bağlantı merkezi ise Tiren Havalimanı. Henüz çok fazla uçağa ve uçuş noktasına sahip değil. Ama filo ve uçuş ağı her gün genişliyor.

Türk Hava Yolları ile Codeshare uçuş gerçekleştiriyorlar. Yani ortak uçuş yapıyorlar. Türk Hava Yolları sadece uçuşlara bilet satışı yapıyor. Uçuşun operasyon kısmı ise Air Albania’ya ait.

Her iki havayolundan İstanbul-Tiran ya da Tiran-İstanbul uçuşu arattığınız zaman aynı saatlerde uçuşlar göreceksiniz. Bunun sebebi işte bu codeshare ortaklığından kaynaklanıyor. Eğer biletinizi Türk Hava Yollarından aldıysanız, Air Albania uçağına binmek sizi şaşırtmasın.

Wet Lease Anlaşması

Wet Lease denilen anlaşma, bir havayolunun, başka bir havayolundan uçak kiralamasını kapsıyor. Bununla birlikte kiracı havayolu, ev sahibi havayolundan kabin ekibi ve uçuş ekibi de kiralıyor.

Kiracı havayolu, kiraladığı uçağın dışını kendi logosu ve ismi ile kaplıyor. Ayrıca kendi bünyesinde çalışan ekipler kendi formaları ile uçuyor. Ev sahibi havayolundan uçuşa dahil edilen ekipler ise kendi şirketlerinin formaları ile uçuş yapıyor. Yani Air Albania uçuşlarında her iki havayolundan kabin ekipleri kendi şirketlerine ait formalar ile uçuşa katılıyor. Bu yüzden özellikle İstanbul-Tiran uçuşlarından kendinizi Türk Hava Yollarında gibi hissetmeniz çok normal.

Türk Hava Yollarından katılan ekipler Air Albania’da kalıcı olarak bulunmuyorlar. Türk Hava Yolları kendilerini geçici olarak görevlendiriyor. Kendi şirketlerinde yaptıkları gibi kendi uçuş programlarına göre uçuşlarını gerçekleştirip geri dönüyorlar. Yani aylık uçuş programlarının bazı uçuşlarını, Türk Hava Yolları adına başka bir şirkette gerçekleştiriyorlar.

Uçuş Noktaları

Wet Lease anlaşması sebebiyle, yoğunlaştıkları uçuş noktası daha ziyade İstanbul. Aşağıda direk uçuş yaptıkları bazı noktaları listeliyorum.

  • Tiran-İstanbul
  • Tiran-Roma
  • Tiran-Milano
  • Tiran-Bologna
  • Tiran-Bergamo
  • Tiran-Pisa
  • Tiran-Venedik
  • Tiran-Frankfurt
  • Tiran-Londra

Bu uçuş noktaları arasında karşılıklı seferler düzenliyorlar. Yani şimdilik çok fazla uçuş noktaları olmasa da gün geçtikçe uçuş ağı genişliyor. Yakında açıklayacakları Kuzey Amerika ve Avrupa’da yeni destinasyonlar için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye’de sadece İstanbul’a uçuş yapıyorlar. İstanbul-Tiran arası seferleri İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleşiyor. Sabiha Gökçen’den uçuşları mevcut değil.

Bilet Fiyatları

Bahsettiğim gibi, bu havayolu low cost bir havayolu şirketi değil. Yani aşırı uyguna bilet bulmanız pek kolay değil. Ama yine de bayrak taşıyıcısı bir havayoluna göre oldukça uygun fiyatlı olduğunu da söylemek mümkün.

Fakat bu havayolu ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey Codeshare ortaklığı. Yani yukarıda bahsettiğim gibi bu uçuşa Türk Hava Yolları da bilet satıyor. İşte tam da bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli bir durum var. Aynı uçuşa Türk Hava Yolları üzerinden bilet aldığınızda, bilete daha fazla para ödüyorsunuz. Hem de ciddi bir fark ödemiş oluyorsunuz.

Bu yüzden eğer Türk Hava Yolları ile Tiran’a uçmak istiyorsanız, öncelikle uçuşu kimin opere ettiğini kontrol edin. Eğer baktığınız bilette taşıyıcı havayolunun Air Albania oluğu yazılıysa, bileti Air Albania üzerinden satın alın. Aynı uçuşa neredeyse yarı fiyatına bilet almış olacaksınız.

Biz 3 kişi için gidiş dönüş biletlerimize toplam 2300 TL ödedik. Aldığımız biletler %20 indirimli idi. Gerçi indirim olmasaydı dahi bilet fiyatları yine de Pegasus ve Türk Hava Yollarından daha uyguna geldiği için bu havayolunu seçecektik.

Uçuş Paketleri ve Hizmetler

Low cost havayolu olmadığı için pek fazla uçuş paketi seçeneği sunmuyorlar. Satın alabileceğiniz 3 adet ücret sınıfı bulunuyor. Bunlar Economy Promo, Economy ve Business Promo sınıflar.

Bunlardan Economy ve Economy Promo sınıflarda 30 kg bagaj hakkınız bulunuyor. Eğer ekstra bagaj almak isterseniz, bilet fiyatınıza +48 Euro’dan başlayan ücretler ekleniyor. Ayrıca bu uçuş sınıflarının her ikisinde de koltuk seçimi ücretli ve ödeyeceğiniz ücret, uçuş öncesi seçtiğini koltuğa göre değişiyor. İki ücret sınıfı arasındaki tek fark, iade ve değişiklik haklarınız. Economy Promo sınıfı biletlerde maalesef iade ve değişiklik hakkı bulunmuyor.

Business Promo uçuş sınıfı ise, en yüksek fiyatlı olan seçenek. Ayrıca bu havayolunda tıpkı Türk Hava Yolları’nda olduğu gibi Business kabin mevcut. Yani Ekonomi ve Business sınıfları kabin içerisinde ayrı bölümlerde seyahat ediyor. Bagaj hakkı ise 40 kg.

Bilet Satın Alma

Air Albania uçuşlarına bilet satın almak için online kanalları kullanabilirsiniz. Maalesef şuan için mobil uygulamaları bulunmuyor. Fakat bu linke tıklayarak biletinizi satın alabilirsiniz.

Bu havayolu için Türk Hava Yollarının da bilet sattığını, fakat bilet fiyatlarının aynı uçuş için çok daha yüksek fiyata satıldığını unutmayın.

Miles And Smiles Mil Kazanımı

Maalesef Air Albania, Star Alliance üyesi bir havayolu şirketi değil. Bu yüzden bu Codeshare uçuştan mil kazanmanız, eğer bileti Air Albania üzerinden aldıysanız mümkün değil.

Fakat bileti Türk Hava Yolları üzerinden aldığınız takdirde mil kazanabiliyorsunuz.

Koltuk Seçimi

Tüm uçuş sınıflarında koltuk seçimi ücretli. Hangi uçuş sınıfında olursa olsun, koltuk seçimi talep ederseniz ücret ödemeniz gerekiyor. Ayrıca koltuk seçimi için ödeyeceğiniz ücret, check in esnasında seçtiğiniz koltuğa göre belirleniyor.

İkram

Bu havayolunda ücretsiz kabin içi ikram servisi bulunuyor. İkram paketinin içerisinde bir adet sandviç, bir adet kek ve bir adet meyve suyu bulunuyor. Ayrıca su da ücretsiz olarak veriliyor.

Boarding, check in ve diğer tüm merak edilenler için Air Albania Uçuş Deneyimi yazımızı mutlaka okuyun. Ayrıca sayfamızda yer alan diğer tüm havayolu inceleme yazıları için bu linke tıklayabilirsiniz.

Tüm sorularınızı bu yazıya yorum olarak yazabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya hesaplarım üzerinden DM yoluyla ulaşabilirsiniz.

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *